Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Ms pt raspunsul rapid

 

saptamana viitoare o sa semnez actele; o sa o achizitionez cu ajutorul leasingului (Porche, sper ca nu fac reclama).

Ce optiuni am ales:

1.6 tdi 105cp DSG, elegance

Albastru Pacific
Tapiterie: Stofa     
***Pachet Confort Elegance***
***Pachet Tehnic Elegance***
Maxi-DOT color, Duze stropitoare parbriz incalzite, Elemente suplimentare protectie sasiu, Iluminare spatiu pentru picioare, Jante aliaj usor Ilias 6.5x16", KESSY, Oglinzi exterioare pliabile electric, 
Parbriz incalzit, Priza 230 V, Proiectoare de ceata fumurii, Senzori parcare spate, Simply Clever, Sistem de navigatie Amundsen MIB, SunSet, Volan multifunctional, Z Set covorase cauciuc

Pret: 23.200 euro cu tva

 

Am tot citit aici pe forum si am vazut ca se plange lumea de suspensie si m-a cam pus pe ganduri, m-a facut sa ma gandesc si la varianta 1.4 tsi cu suspensie independenta.

Inca o chestie care m-a dezamagit sper sa nu mi se intample si mie e problema semanalata de colegi cu aburirea farurilor.

Fiind cam la limita cu bugetul, am optat pentru vopsea nemetalizata (cea gratuita) credeti ca fac o greseala? ar trebuii sa renunt la alte optionale si sa iau o vopsea metalizata?

 

momentan coduc un logan 1.5dci si am asteptari mari de la viitoarea masina

 

vreau sa multumesc lui BKL36 pt raspunsurile la PM-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI nu are suspensie independenta la Skoda, doar RS-urile au. Regleaza-ti asteptarile sa nu ajungi dezamagit dupa ce primesti masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact doar 1.8TSI plus RS-urile au suspensie independenta.

 

Dupa ce te obisnuiesti cu marimea masinii, o sa iti placa, evident ca nu se compara cu Logan.

 

Albastru Pacific eu zic ca arata bine ca si culoare nemetalizata, mult mai bine decat Uranograu de pe G7/Passat.

 

Pretul e cam mare, sper ca ai negociat un discount de minim 1500 EUR, altfel mai amana semnarea.

 

Iti dau exemple de masini de pe stoc:

Elegance 2.0 TDI / DSG - 23910 EUR http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro/LIST/SKODA!ro!!10101!C!!!/STD/C/MB%7CNoua-Octavia/Motor%7C2/PF%7Csl/ID%7CC20130852620/detail.html (in Bucuresti)

Elegance 1.6 TDI - 20270 EUR http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro/LIST/SKODA!ro!!10101!C!!!/STD/C/MB%7CNoua-Octavia/Motor%7C2/PF%7Csl/ID%7CC20130853080/detail.html (in Satu Mare, dar fiind din Cluj e aproape)

Elegance 1.6 TDI / DSG - 22818 EUR http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro/LIST/SKODA!ro!!10101!C!!!/STD/C/MB%7CNoua-Octavia/Motor%7C2/PF%7Csl/ID%7CC20130855603/detail.html (la tine in Cluj)

Elegance 1.2 TSI - 18647 EUR http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro/LIST/SKODA!ro!!10101!C!!!/STD/C/MB%7CNoua-Octavia/Motor%7C1/PF%7Csl/ID%7CC20130855802/detail.html (la Iasi) asta am pus-o ca sa te gandesti daca vrei sa dai in plus 4500 EUR sau ii pastrezi pentru altceva :)

 

LE: jantele Minoris cred ca arata mai bine decat Ilias; nu ai pus Selectarea Modului de Conducere (merita cel putin pentru intarirea volanului si mai ales daca ai DSG); eu as adauga DAB - receptie audio digitala; si TPM;

 

PS: ai facut test drive cu DSG pe 1.6TDI si comparativ cu DSG pe 1.2TSI sau 1.4TSI?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea trebuie sa-ti placa tie, nu altuia. Daca tu vrei nemetalizat si-ti place, las-o asa. Eu am alb nemetalizat si ma intereseaza catusi de putin ce parere au altii (sunt rautacios acum :) ).

 

Legat de suspensie, motorizarea ta va veni cu punte spate rigida. Asa cum au zis colegii, ajusteaza-ti asteptarile in concordanta. Eu zic ca vei fi multumit...

 

Suspensie spate independenta au RS-urile, 1.8 TSI si toate motorizarile cu 4x4 (inclusiv 1.6 TDI).

 

PS: Vezi ca avem un coleg care si-a prezentat masina si are exact aceeasi culoare, sa-ti faci o idee.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Compexit Cluj au zis ca pot sa imi dea maxim un discount de 400euro la masina comandata in fabrica; pentru cele pe stoc pot sa dea pana la 1500euro;

Nu stiu ce sa mai cred, o sa trimit un mail si la reprezentatele din bucuresti sa imi zica un pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A da, bravo, am uitat de 1.8 si 4x4... Discount-ul poate ajunge pana aproape de 10% daca negociezi unde si cum trebuie. Cei 400 de euro e o bataie de joc.

DAB-ul e cam inutil in Romania, sincer sa fiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, ieri am facut prima pana, am luat un surub. TPM-ul m-a avertizat foarte repede (uitandu-ma la anvelopa parea doar foarte putin lasata). Ce m-a bucurat de asemeni a fost faptul ca mi-a spus si la care roata am probleme. La masina anterioara, non-Skoda, imi spunea doar ca am o problema la una din roti. Interesant iarasi de mentionat ca initial crezand ca este o alarma falsa, cum pateam la cealalta masina, am incercat sa setez din nou referinta la TPM dar nu m-a lasat, raportand eroare. Stia el ce stia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat cu culoare, poate nu m-am exprimat corect, voiam o parere daca trebuie facut efortul financiar pentru a lua o vopsea metalizata sau nu, ma refer la rezistenta ei in timp (decolorare de la soare etc)

legat de modele de pe stoc, mersi codz pentru lista :lol: , dar pt mine masina trebuie sa aiba cutie automata si navigatie; stiu octavia din compexitul din cluj si inca mai e in calcul pentru mine chiar daca n-are navigatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut discount apropiat de 10%, ofertat chiar de mai multi dealeri. Cum zice englezul... "shop around". Sigur vei gasi oferta mai buna. Pt tine s-ar putea sa fie cam tarziu, daca ai dat deja comanda.

 

DAB-ul nu este mare chestie in Romania (in Bucuresti eu prind doar cateva canale si nu-s ce ascult eu in general). Dar daca ai drumuri prin Europa merita. Optionalul e ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Byte..Interesant ce zici tu ca ti-a aratat si roata cu probleme...ce sitem media ai? Mie nu mi-a aratat ce roata are probleme, dar ce-i drept am scazut presiunea la toate 4(nu stiu ce aparat de masurat avea dealer-ul dar erau mult peste 2.2).

 

@Raak85 .. mi se pare ff putin ce ai obtinut de la dealer. Masina mea a costat 24 si putin, ce-i drept am avut si rabla bagata, dar cei 400 EUR sunt o gluma sincer. Eu am avut undeva in jur de 9 discount.

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Compexit Cluj au zis ca pot sa imi dea maxim un discount de 400euro la masina comandata in fabrica; pentru cele pe stoc pot sa dea pana la 1500euro;

Nu stiu ce sa mai cred, o sa trimit un mail si la reprezentatele din bucuresti sa imi zica un pret.

Discount de 400 eur egal zero, poti sa le zici de acum ori iti dau 5% discount din pretul de lista ori nu mai iei de la ei

Cum trebuia sa faci de la inceput era sa configurezi cu mai putine optionale si sa intrebi discountul, apoi sa zici ca vrei navigatie, DSG, samd .. si sa ceri 5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Byte..Interesant ce zici tu ca ti-a aratat si roata cu probleme...ce sitem media ai? Mie nu mi-a aratat ce roata are probleme, dar ce-i drept am scazut presiunea la toate 4(nu stiu ce aparat de masurat avea dealer-ul dar erau mult peste 2.2).

 

@Raak85 .. mi se pare ff putin ce ai obtinut de la dealer. Masina mea a costat 24 si putin, ce-i drept am avut si rabla bagata, dar cei 400 EUR sunt o gluma sincer. Eu am avut undeva in jur de 9 discount.

 

Am Columbus dar nu mi-a arat grafic ci mi-a scris pe Maxi-Dot. "Front-Left Tire Low-Pressure" era mesajul (citez din memorie)

 

Pe ecranul de la Columbus, in Car Status, apareau toate rotile colorate in portocaliu si cred ca era si acolo acelasi mesaj scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raak85 E foarte scump ptr aceasta combinatie masina/motorizare... Eu as renunta la sistemul de navigatie deoarece oricum e mai slab decat un smartphone in toate mintile, pe care poti sa-l updatezi dupa bunul plac. Gandeste-te ce obsolete o sa arate sistemul de pe masina in 5 ani, fata de ce o sa scoata Google sau Apple de ex la momentul respectiv. Daca ai parbriz incalzit ( eu il am pe Superb), nu cred ca mai ai nevoie de duze incalzite.

Covorasele ar trebui sa le primesti cadou... mie Porsche mi le-a dat cadou...

KESSY mi se pare inutil si e posibil sa iti intarzie livrarea din cauza lui.. Cel putin la Superb asa era cand l-am comandat...

 

Daca nu mergi mult cu masina extraurban (peste 20k km pe an), nu are rost diesel. Asta are filtru de particule care o sa iti faca figuri daca mergi pe drumuri scurte in oras. Ia in considerare 1.8 tsi de 180 de cai care are si suspensie independenta bonus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt primul posesor de octavia 3 sparta. Au. Incercat sa fure Bolero-ul. Mi-au spart geamul de la sofer si mi-au zgariat rama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ce? Eu stiu ca inca nu se poate recoda pe o alta masina. Plus ca acum sunt si doua unitati separate, ecranul si unitatea din torpedou.

 

@nsm, cam tin sa te contrazic legat de KESSY. Mie-mi place f mult si as lua-o din nou. Sigur voi lua optionale similare pe alte masini in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hotii "nu stie" asta! Ar trebui lasat sticker lipit pe ecran NU INCERCATI SA-L FURATI, NU MERGE PE ALTA MASINA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un mare idiot a facut asta. S-a chinuit oricum ca masina nu se deschide chiar daca spargi geamul si sper ca s-a taiat in geam desi e securizat si nu cred. Mi-a mazgalit si politia toata masina sperand la amprente. Si nu aveam nimic in masina ca nu tin nimic. Asa ca a trebuit sa las masina in service 3 zile ca de... geamul nu-l are nimeni pe stoc si macar imi pazesc masina.

Modificat de Harkonnen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KESSY are avantajele lui, bun pentru comoditate, cheile stau in buzunar sau in geanta, iar zona manerului portierei soferului este mai putin expusa la zgarieturi, stiti ca se mai intampla sa tii cheia cu mana care deschide portiera. E un gadget cool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi 105cp DSG, elegance

 

Pret: 23.200 euro cu tva

Mi se pare cam mare pretul pentru O3 1.6TDI DGS 105CP Elegance.

Prin comparatie eu am dat in noiembrie 2012 pe Superb2 2.0TDI 170CP M6 Elegance (+Pachet Business inclusiv Nav. Columbus) 23.270 euro cu TVA

Vara mea a achizitionat in vara 2013 Octavia3 1.8TSI DSG Elegance (+ multe optiuni inclusiv piele, navigatie, xenon afs etc.) cu 22.700 euro cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfaturi, am trimis mail la mai multi dealeri cu configuratia dorita sa vad ce discount primesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha - ai configurat masina personal sau e luata de pe stoc?

Eu am dat 24500 (26000 fara remat) in 2011 pe una ca a ta dar Ambition + xenon, bolero, sunset, parbriz incalzit, TPM, volan multi, vopsea met etc dar configurata de mine cap coada.

 

Una Elegance 140 cai + jante pe 18 ar fi costat la fel ptr ca era pe stoc dar nu mi-a placut combinatia de culori/dotari

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu am vazut cotiera spate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfaturi, am trimis mail la mai multi dealeri cu configuratia dorita sa vad ce discount primesc

 

Nu stiu cum o fi la Skoda, dar multi dealeri se feresc sa ofere discounturi prin e-mail, din ratiuni de confidentialitate, probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce poate fi confidential la o oferta de discount? Eu am trimis mailuri cu astfel de cerere la multi dealeri (nu doar Skoda) si am primit oferte de la absolut toti. Ca nu mi-au placut unele dintre oferte, asta-i partea a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!