Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Mie imi place chiar mai mult decat sedan-ul. Pacat ca o sa-l vedem doar la sarsit de vara/toamna pe la noi... si ca va fi cu vreo 1000 Euro mai scump decat limuzina.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparativ cu fosta mea Octavie tdi/105 Elegance, cea noua s-a scumpit cu 350 EUR doar... Dar ofera mai multe dotari in standard (gen Catvision, oglinzi rabatabile, ESP, airbags genunchi + cortina, portbagaj mai mare) dar si in minus (gen punte spate).

E atat de importanta Octavia ptr Skoda, incat nu au voie sa rateze tintele cu acest model...

Cred ca vor mai veni oferte speciale in max 1 an gen business, drive, flash...

Legat de comparatia Golf 7 vs Audi A3 vs Skoda Octavia...

M-am urcat in noul A3 si da clasa la ergonomie si materiale la Golf 7... Atat timp cat Golf si Octavia vor avea ecran touchscreen pe navigatie nu se pot numi premium... Atat timp cat trebuie sa tragi pe dreapta ca sa introduci o adresa pe touchscreen, e departeee de Audi cu al sau touchpad + ecran pozitionat ideal chiar deasupra bordului...

Skoda e value for money as usual...

Golf e un allrounder perfect (puncteaza bine la toate categoriile fara castiga categoric una...)

Audi e premium si se simte la fiecare atingere... Daca ai banii respectivi si le testezi pe toate 3, sigur vei lua Audi...

Bravo VAG !! 3 masini cu aceeasi platforma dar cu tinte de piata diferite

Legat de scaunele ergo-active ... Nu stiu cum sunt facute dar e posibil ca efectul de masaj sa provina de la motorasul electric care modifica zona lombara... M-am jucat si eu la mine la Superb cu reglajul si am obtinut un fel de masaj... Cred ca e o setare de soft (gen TPM pe senzori ABS) suplimenatara la scaunele cu reglaj electric lombar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar nu te gandeai ca la apasarea butonului de masaj apare o asiatica care iti face masaj... :winter:

E normal ca modelele noi sa ofere mai mult la aceiasi bani (altii ar zice, dimpotriva), nu intru in detalii/polemici pe aceasta tema.

Din ce am observat eu, ce e frumos la Skoda e ca intr-un pret rezonabil primesti ca dotari standard exact ce ai nevoie (valabil pentru 90% din cei care cumpara o masina noua). Pentru cine vrea mai mult, exista o lista bogata de optionale din care iti poti alege exact ce ai nevoie. Un exemplu: vrei iluminare spatiu picioare fata / spate? Exista optional la 11.16 euro. Si lista poate continua...

Prefer sa ma lase sa-l aleg dintr-o lista de optionale pentru care sa platesc un pret superdecent, decat sa mi-l bage pe gat in DOTARE DE SERIE impreuna cu alte chestii pe care nu le doresc/nu-mi trebuie/nu le folosesc si sa-mi ceara mult mai multi bani.

Din punctul asta de vedere: jos palaria, Skoda! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca as avea bani de A3... mi-as lua Passat B8, ca nu incap bagajele familiei in A3 :)

Dar pentru mine alegerea optima deocamdata pare a fi Octavia 3 Combi, insa mai dureaza mult si bine.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat pe ele, insa astea sunt preturile oficiale Porsche Romania.

Habar nu am cum sunt fata de cele din configurator, insa am vazut ca nu difera...

Le-am primit de la Autec Craiova.

Trebuie sa recunosc, daca nu ar fi puntea spate, masina este super ok ca pret si dotari de serie pe Elegance...

Noua SKODA Octavia 04.03.2013.pdf

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hatchbackul meu e versatil. Dacă scot planşa portbagajului de sub lunetă şi o lipesc pe spatele spătarului banchetei din spate (sunt două cleme laterale în care se poate agăţa) deja am transformat-o în combi, am spaţiu berechet. Cel puţin când plec în concediu aşa procedez de fiecare dată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optionala de 20 de euro "spatare scaune fata imbracat in piele" mi se pare foaaarte utila.

Se refera la spatele scaunului unde copiii lasa "stampile" cu papucii si daca e stofa e foarte greu de curatat.

La VW n-am vazut optionala asta, se pare ca ei nu sunt asa de Simply Clever. :D



@MAKRON

Si mai vezi ceva in oglinda retrovizoare interioara?

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia e gandita fix ca masina pentru familii cu unul / doi copii. Golful e gandit ca masina pentru tineri fara copii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna Oglindă retrovizoare cu senzor de umiditate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare doar mie sau configuratorul de pe skoda.ro iti da ca optionale dotari care sunt deja incluse in serie?

 

LE: Se pare ca totusi nu. La "Detalii" zice ca sunt optiuni mai avansate decat cele serie (de ex Faruri de ceata.... cu Cornering, sau Volan multifunctional.... cu 3 spite).

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am configurat O octavie Elegance 1.8+dsg cu aceleasi doatri cu ce am pe Superb si a iesit 25500 EUR (cu xenon+led+scaun electric+ parb incalzit+ senz parcare spate...). Superbul a costa 26000 dar nu are dsg dar are tdi/170 cai...

Cred ca e OK la pret ptr un model nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nu mi-am pierdut speranta intr-un bonus de lanasare. In Ungaria este. Si acolo tot Porsche e importatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca mai sunt cateva bug-uri in configurator, de exemplu la culori nu sunt disponibile toate. Imi e greu sa cred ca alb nu este disponibil sau argintiu. La descrierea optionalelor mai exista cateva greseli (pachetele simply clever) dar se vor rezolva incet incet.

Stie cineva cum functioneaza "detectare oboseala sofer"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acelasi principiu ca si la G7 sau Passat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detectorul e un nice to have dar nu e foarte important. Eu azi am facut multi km pe autostrada in ungaria si simteam singur cand eram obosit... Daca vroiam ma opream... Nu inteleg de ce trebuie sa ai un senzor ptr asta... Mai are un pic si imi contorizeaza cata apa am baut si sa se aprinda un pom in bord ca sa stiu ce am de facut :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma asa a ramas suspensia independenta numa pe 1.8tsi >?

Modificat de _Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar nu e disponibila optiunea "SunSet" - nici-un model Octavia limuzina n-a avut optiunea asta, nu-nteleg de ce aceasta optiune trebuie sa existe numai pe combi.

In schimb exista optiunea "Parbriz incalzit" - in opinia mea foarte utila iarna si nu numai.

"Crew Protect Assistant" in ce consta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Similar cu ce e pe G7:

 

Sistem proactiv de protectie: recunoaste situatiile potential periculoase si strange centurile de siguranta ale soferului si pasagerului din fata si inchide automat geamurile si trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Si mai vezi ceva in oglinda retrovizoare interioara?

Se vedepost-7664-0-49635000-1362412387_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o functionalitate noua la Octavia 3?

Pe mine intotdeauna m=-a incurcat masca aceea cand aveam ceva de carat cu Octavia 2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o practic de ani buni la O2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar nu e disponibila optiunea "SunSet" - nici-un model Octavia limuzina n-a avut optiunea asta, nu-nteleg de ce aceasta optiune trebuie sa existe numai pe combi.

unde o avea combi mai multe geamuri laterale si o arata mai bine pe combi ?!?! eu am si arata.... bine  :blah: Lasand gluma deoparte, are legatura cu volumul habitaclului care atunci cand sunt grade multe afara cu plus necesita un timp mai lung de optimizare a temperaturi din interior. Asa cu SunSet-ul asta se filtreaza putin din ''taria'' razelor de soare si ajuta la reducera timpilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar nu e disponibila optiunea "SunSet" - nici-un model Octavia limuzina n-a avut optiunea asta,

A existat la O2, se numea sunsafeglass dar era scump, rău de tot, peste 800 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le confunzi, SunSafeGlass e cu totul altceva fata de SunSet(similar Privacy Glass VW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!