Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

6 hours ago, tavitara said:

arata foarte bine si cu 17

Hmm... Ca e confortabila, da. Ca arata bine, ma îndoiesc. Eu pe a mea nu o suportam iarna, când am 17... Cu Michelin. 

Confort, etc... Da. Estetic vb, janta de 20 transformă Touareg ul. 

IMG_20190316_212015.jpg

IMG_20190310_170917.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca daca faci un sondaj , 90% voteaza roti cat mai mari

eu fac parte din ceilalti 10%

si sunt foarte multumit ca sunt asa

 

 

17.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil. Aceleași jante le aveam și eu pt iarna - zic le aveam, doarece mașina am vandut-o. Dar, estetic nu e ce trebuie. De practic, etc... Posibil, la cei fără suspensie pneumatica. Tot asa, mereu recomand achiziționarea unu Touareg cu suspensie pneumatica. E cu totul altă mașină față de cea fără.

Eu cu suspensia pe confort, jante 20 și e precum cu cele de 17...Dar estetic este ceea ce trebuie. Și nu vb de comportamentul mașini la viteza, pe autostrada, se coboară și jantele o ajuta mult, pentru a scăpa de ruliul imens

Oricum, fiecare după cum îi place. De aceea se fac și cu suspensie pneumatica... Și fără... Și cu jante mări...si mici... Și cu piele... Și fără... Ca fiecare să ne cumpărăm ce ne dorim

Screenshot_20190316_231310.jpg

Screenshot_20190316_231417.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut domnilor,

Dupa lungi cautari si putina asteptare am incaltat masina cu un set de jante noi Alutec de 18" cu anvelope Michelin Pilot Sport 4 SUV. Multumesc pt recomandare!

Dupa ce mecanicii au terminat de facut geometria, am vazut ca toate valorile erau pe verde, insa nu erau pe 0 si nici nu erau simetrice, erau diferente micute intre stanga si dreapta, atat pe fata cat si pe spate. Cand i-am intrebat daca e normal, au zis ca da, si ca nu trebuie sa fie totul pe 0. Dupa ce am plecat cu masina de la ei m-a lovit putin dezamagirea, ma asteptam ca masina sa fie echilibrata, insa am vazut ca inca trage putin dreapta, nu la fel cum era inainte insa tot trage putin. Nici drumurile de la noi nu sunt perfect plate insa se simte putin. De aici si intrebarea mea, daca ma puteti ajuta va rog :)

Este normal ca toate valorile sa fie pe verde si sa fie mici diferente, sau totul trebuie sa fie pe 0?

Multumesc!

57092818_281218936134396_339290064058056704_n.jpg

57034717_292374365009959_4863774210423521280_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan8871 da este normal si se numeste toleranta. Intr-un scenariu ideal valorile ar trebuie sa fie 0 dar asta se intampal rareori din cauza diferitilor factori, precum uzura, pentru asta producatorul a stabilit niste limite de toleranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca trage dreapta e din cauza curbarii soselei (pentru evacuarea apei). Incearca si alte strazi si ai sa vezi ca merge drept :)

Faine cauciucuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am nevoie de o recomandare pentru a repara una bucată jantă...aseară am comis-o, nu este cine știe ce (1cm lungime cea mare) 

Mă pot deplasa în Brașov, Sibiu, Ploiești, Tg. Mureș, București. 

20190417_043208.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Noile incaltari de vara!?

 

IMG_6911.jpg

Modificat de MARIUS997P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumusele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ca tot veni vorba de roti, foloseste cineva distantiere? Eu mi-as monta in primul rand pentru aspect si apoi pentru stabilitate.

Am gasit asa ceva la o cautare rapida, dar nu stiu ce dimensiuni sa folosesc. Daca aveti experiente, va rog un input.

https://eibach.com/us/c-82-products-street-performance-pro-spacer-wheel-spacers.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, aveti idee de unde pot face rost de antifurt, se pare ca imi lipseste din masina si la reprezentanta imi spun ca nu pot aduce daca nu stiu litera care era pe el...clar litera nu o stiu ca nu l-am vazut niciodata :)

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Revin tot eu cu un răspuns, de la reprezentanta am fost trimis la un service/vulcanizare(Franck), in 2 min au fost date jos toate cele 4 prezoane..se pare ca ei au cheie potrivită .Tot de la reprezentanta mi-au spus ca nu se mai poate comanda doar 1 cheie ci tot setul.

Ce anvelope de vara ați folosit/folosiți și sunteți multumiți? sunt in cautare pt jantele pe 20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin pilot sport 4 suv, au review-uri foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A folosit cineva anvelope pt. sezonul cald NOKIAN ZLINE SUV XL ?

Momentan sunt indecis intre Nokian si Goodyear Eagle F1 Asymmetric XL. In momentul de fata am Goodyear, asa am luat masina, nu mi-am putut forma o parere corecta despre ele pt. ca sunt f. aproape de indicele de uzura. Mi-au dat ceva emotii intr-o curba(nu periculoasa), aveam 100/110km/h, ploua usor...suspenisa era pe Sport, mi-a fugit spatele stanga/dreapta destul de binisor.Curba era in varf de panta deci nu era apa adunata sa dau vina pe acvaplanare, erau peste 7-8 grade afara...nu era gheata...etc

Nu ma asteptam de la un SUV 4x4 permanent sa faca asa ceva in conditiile date, dar fiind in perioada in care inca "ne cunoasteam", venind de pe o berlina, suspensie sport...etc consider ca ori am tras eu prea tare de volan...ori gradul de uzura al anveolpelor :).

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pt @Florin : de cate ori mergi la echilibrat dupa ce montezi jantele de 20? eu am acuma in proba niste jante de 21 , dar conduc ca si cum as avea "oua" in masina:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ai probleme dupa echilibrarea initiala , nu e nevoie sa mai mergi pana schimbi rotile

In rest , nu conteaza ca nu conduci relaxat , important e sa le placa celor pe langa care treci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitarama duc pe principiul "calul de dar nu se cauta la dinti" - le am prins la jumate pretul de piata, cu cauciucuri bonus;) dupa montajul initial, la 3 - 4 sapt le am mai echilibrat odata- aveam un mic joc la 120h si acuma o sa vad cat ma tin.Dar tre sa recunosti ca arata bine.

received_3141781389199704.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , arata fain

Daca o pui langa masina mea , toti se vor uita la rotile tale , inclusiv eu ma voi uita la ele , apoi ma sui in a mea si merg confortabil

Sper ca ai perne la masina , altfel esti un adevarat erou care se sacrifica pentru popor , stii vorba aia : nu merita sa mori ptr tara , merita sa gasesti motive sa traiesti

Asa si aici , nu as sacrifica pentru aspect confortul acestei masini , eu stau la volan , cui nu-i place masina mea are de unde sa aleaga sa isi clateasca ochii , e plin de masini faine la noi , natie prospera ...

Cand ma duc la tara , sunt doua vorbe pe care le aud doar acolo : [ ce zice lumea din sat ? ] si [ cum se vede din drum ? ] - drept urmare mi-am ridicat gardul cu 1 m si am incuiat poarta

Tu sa fii multumit de masina cum arata si cum merge , nu trebuie sa iti pese ce spun altii

Dar nu mi se pare normal sa fie nevoie sa le echilibrezi dupa doar cateva saptamani

Asta doar daca nu au fost echilibrate cum trebuie prima data

Sa o folosesti fara probleme si bafta cu roti de 21 prin Cluj , mai ales pe banda 1
 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/2/2020 at 8:58 PM, ingdan said:

@tavitarama duc pe principiul "calul de dar nu se cauta la dinti" - le am prins la jumate pretul de piata, cu cauciucuri bonus;) dupa montajul initial, la 3 - 4 sapt le am mai echilibrat odata- aveam un mic joc la 120h si acuma o sa vad cat ma tin.Dar tre sa recunosti ca arata bine.

received_3141781389199704.jpeg

Arata superb 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara esti un adevarat poet - sarcasmul denota inteligenta:) 1.am suspensii pe perne , altfel nu saream de 19" si 2. pana la urma mi le a lasat in pretul masinii vanzatorul, csf? ncsf. 3. e tot Toaureg, nu intoarce lumea capul dupa el, ca nu e masina de fite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, e cazul sa depasiti momentul.

Discutia se incheie aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Mi-am luat un set de jante si surpriza 2 cauciucuri (Michelin Latitude Sport 3) erau aproape noi, Dot 2018 si cam 7mm. Am gasit alte doua cauciucuri nou noute, aceiasi marca si tip doar ca desenul e putin altfel (N0, sunt pentru Porsche Cayenne), as putea avea probleme la diferentiale si cutia de transfer din cauza circumferintei diferite intre cele doua axe? Din ce am citit, cam un 5% diferenta ar fi ok, dar nu gasesc exact in manual unde scrie.

Edit: Adancimea gumelor noi e de 7 mm, conform michelin.com, deci sunt ok cu diametrul exterior. Mai ramane designul putin diferit al santurilor si diferenta de greutate a unei cauciucuri, ~2,5 Kg intre ele (alea de Porsche sunt mai usoare).

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, nu as risca asa ceva, mai ales la diferențial Torsen. Regula de baza e sa mergi pe set de 4 identice. De ce ai risca chiar și cat de putin, sa ajungi la reparații foarte costisitoare? Mai bine iei un set complet și pe alea 2 le vinzi ca sa recuperezi ceva. Ai fi surprins cat de ușor și repede se dau, presupunând ca nu ai pretenții nerealiste la preț. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!