Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

  • 4 months later...

Hi, poate cineva sa-mi spuna daca jantele de touareg V6 de pana in 2010 5x130 (prezoanele) se potrivesc si la noul model? Si cum se masoara distanta dintre prezoane resp-130?Va miltumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante Touareg 22 inch cu 295/30 R22(sau 285/35 R22) KINETIK CONCEPT 5x130/9.5Jx22/ET 50

www.super-jante.ro

"Discount pt. membrii forumului 5% si transport gratuit!"

post-104020-0-33255600-1330020221_thumb.

post-104020-0-35349600-1330020232_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de apreciere!

Made in Taiwan....gravat pe janta....nu le confundati cu made in china sau jante neinscriptionate gen "made in italy" scris pe cutie!

argintiu/fata polishata/buza inox

9.5J x 20

5x130 ET 50

15.2 kg

950 kg/janta(indice de incarcare)

TUV,VIA,JWL,ISO 9001

990 Euro/set incl TVA

Mai exista si poze si pe site la ce masini am mai dat.

O seara placuta

Modificat de super-jante
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.

te deranjez cu o intrebare.

se pastreaza confortul la rulate cu rotile de 19?

eu am jante de 18 si am vrut sa trec la 20, dar am inteles ca sunt foarte incomode pe drumuri mai putin plane. fac un compromis si iau 19, dar vreau sa ma interesez intai.

in afara de imagine, merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara

Diferente anvelope:

Dimensiune Perete anvelopa(sidewall)

255/55 R18 140mm

265/50 R19 133mm

275/45 R20 124mm

285/35 R22 100mm

Sa spunem ca ar fi o diferenta semnificativa de confort intre 18 si 22 inch dar intre 18 si 19 si chiar 20 diferenta e aproape insesizabila plus ca masina arata beton!

In general la suv-uri diferenta nu e asa mare deoarece anvelopele sunt inalte....cei care spun ca sunt foarte incomode exagereaza de multe ori!

E posibil sa se simta mai dur doar la masinile echipate fara suspensie pneumatica dar oricum Suv-urile sunt rigide din suspensie.

Intrebarea daca merita in afara de imagine este cam nepotrivita deoarece scopul jantelor este intoatdeauna pentru imagine deoarece reusesc sa schimbe uneori radical aspectul autoturismului!

O seara placuta!

Jante Touareg 755 Euro/set

Discount 5% transport gratuit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit, in sfarsit, rotile pe care le vroiam.

am ales 20' si nu este prea mare diferenta dpdv al confortului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai luat de la colegul de pe super-jante.ro . Da-ne mai multe detalii. Niste poze poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

va salut...am in prezent pe touareg anvelope 255-55-18 ...le pot inlocui cu 255-60-18? pot aparea probleme ceva la transmisie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

doresc obtinerea unei informatii legate de piese de schimb ptr. vw touareg.

se poate sa ma directionati catre un departament specializat?

ma intereseaza inlocuirea stopurilor unui touareg 2011 cu cele cu led de pe modelul 2012. este posibila aceasta operatiune? si daca da, cum se procedeaza?

multumesc.

eugen posea

0726.767.323.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cautat informatia cu marimile de cauciucuri si jante oficiale pt 7P intr-una din zile, am gasit-o si ma gandeam sa o postez si aici:

Astfel pt V6TDI

Echiparea de serie respectiv suplimentara:

  • 235/65 R17 108V pe 7,5Jx17 ET 50
  • 255/60 R17 106V pe 7,5Jx17 ET 50
  • 255/55 R18 109V pe 8Jx18 ET 53
  • 265/50 R19 110V pe 8,5Jx19 ET 59
  • 275/45 R20 110V pe 9Jx20 ET 57
  • 275/40 R21 107V pe 9,5Jx21 ET 59

Eu am anvelopele de vara de 265/50 R19 Michelin iar pt iarna am 235/65 R17 Pirelli Scorpion Ice&Snow de care sunt ff dezamagit, au un zgomot infernal si nu au nici un pic de aderenta pe zapada. Pe acest motiv as vrea sa le schimb, si ma gandeam sa trec pe 255/60 R17, fiind putin mai late si potrivesc pe setul de jante originale de 17 care le am.

Are careva anvelope pe aceasta dimensiune? ceva pareri vs 235.65/r17?

Ce anvelope de iarna recomandati(17'')?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vanzare patru jante pe 17" model Sima echipate cu cauciucuri de vara. Pret 900 RON bucata. Relatii la 0744672621.

post-80839-0-42201900-1352968932_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sandu, din ce vad eu ai jante pe 19 pt vara si pe 17 pt iarna? Le-ai luat separat, intrucat am inteles ca ai pachetul terrain-tech pe masina? La mine masina e cu jante pe 18. Cum se simte masina cu jantele pe 19? Ma gandeam la un upgrade pt sezonul estival la jante de 20, dar anul viitor in conditiile in care nenorocitii astia din Vaslui finalizeaza lucrarile la strazi. E dezastru aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da Vlad, am pe 17 de cand am luat masina, si le folosesc pt iarna, deocamdata cu niste Pirelli Scorpion de 235/65/r17 de care sunt extrem de dezamagit(cred ca au peste 100 dB si aderenta..cei aia?) si daca tot imi iau altele de 17 ca am jantele originale as prefera sa iau putin mai late : 255/60 R17.

Cat priveste jantele de vara, am studiat fff mult problema, adica teste ADAC si pareri de pe forumul sin germania si anglia. In 80% din cazurile celor care au avut jante pe dimensiune mare(de la 20 in sus) s-au plans si au revenit la jante mai mici, si asta in conditiile de drumuri de la ei... Eu am prins o piatra(sau lemn) la roata iarna trecuta si mi-a taiat complet cauciucul de 235/65/r17. iar la masina care am avut-o, un audi A6 am schimbat de 2 ori janta+cauciuc taiate de la gropile din carosabil(aveau talon de 45).

Asadar sa iti pui la masina asta mai mare jante pe 20, mie mi se pare cam riscant, e adevarat ca da ff bine, dar suporti riscul aferent. Eu m-am hotarat sa merg pe 18'', dar in ultima clipa am trecut pe 19, si chiar sunt ok, nu ma scutura, nu am avut nici o problema vara asta. Am gasit jantele pe ebay cu 500 de euro dar in schimb nu am facut rabat la cauciucuri, am luat michelin 265/50 R19 cu 1200 ron/buc.

Inainte sa treci pe 20, asigura-te ca asiguratorul(casco) iti deconteaza cuciucul taiat din cauza gropilor din carosabil si ca gasesti o sursa buna(la bani) de cauciucuri de 20''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru, zi-mi Lucian, asta e numele meu. Mda, raman pe 18, am Karakum, de aia mi s-a parut ciudat ca ai pachetul Terrain Tech si jante de 17. de obicei masina cu pachetul respectiv e echipata cu jantele astea. Oricum am cauciucuri si de vara si de iarna care mai duc, zic eu, inca 2 sezoane lejer. Voi cauta sa-mi mai iau un rand de jante pe 18, e cam anevoios sa mut cauciucurile de 2 ori pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce ziceti, mai tinem cauciucurile de iarna? La schimbat cu cele de vara? Am mai multe drumuri de facut in urmatoarea perioada si parca as trece pe gumele de vara, voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le mai tin pe alea de iarna, macar pana luna viitoare, asa poate mai repara si astia din drumurile distruse in iarna. In plus, am avut si unele probleme cu jantele datorita drumurilor. La viteze de peste 120km/h aveam vibratii in volan. Am fost la un service profesional pt roti, iar concluzia a fost ca ambele jante de pe fata erau putin ovalizate. Au fost indreptate, apoi echilibrate toate, apoi vibratiile au disparut din senin. De aceea am zis sa le mai dau inca vreo luna autoritatilor noastre pt repararea drumurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua , am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns pentru ca am tot cautat pe forum insa nu am gasit raspunsul dorit ...

Pe niste jante cu specificatiile 7,5 x17H2 ET55 (modelul original de janta cu care vine echipat R5-ul) am acum montate niste cauciucuri 235/65/17 .. Intrebarea mea este : merge sa pun 255/65/17 - 255/60/17 ? Vreau sa schimb cauciucurile de vara pentru ca sunt uzate si as opta pentru unele mai late ... orice informatie este bine venita ... va multumesc , numai bine !

 

 

Imi pare rau , abia acum am observat ca am postat la Touareg 7P .. trebuia sa postez la 7L .. am dat search la specificatiile jantelor si m-a trimis in topicul asta ... Scuze inca o data ..

Modificat de Civilizatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva experienta cu cauciucuri all season? pe touareg sau alte SUV. Am vazut ca unele Touaregu-ri vin cu Bridgestone nu sunt AS?

Ma gandesc la primavara cand descalt pe cele de iarna sa trec  pe unele all season in caz de mai da cate o fulguiala cum a fost anul asta in martie sa nu ma prinda cu slickuri de vara...

Ceva de genul Pirelli Scorpion verde AS am vazut prin teste ca dau bine.

Primavara si toamna sunt sigur ca sunt bune intrebarea este vara la 30 de grade cat de repede se duc?

Iarna cred ca merg cate o ninsoare usoara mai ales cum sunt in c-ta de alea care se topesc dupa o zi. Si eventual sa trec pe cauciucuri de iarna prin decembrie pina in martie numai.

Ca sa nu zic ca sunt numai bune cum e acuma te duci pe la munte si in curand vor fi pe la 0 grade incepe brumarica te intorci in campie sunt 15-20 de grade...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , eu am luat masina cu allseason goodyear anul trecut in septembrie . Sa o scurtez , la prima ninsoare le-am schimbat cu cauciucuri adegvate . Merg bine pe uscat chiar si iarna doar sa nu ninga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , eu am luat masina cu allseason goodyear anul trecut in septembrie . Sa o scurtez , la prima ninsoare le-am schimbat cu cauciucuri adegvate . Merg bine pe uscat chiar si iarna doar sa nu ninga .

 

 

Cand vine zapada ca lumea le pun pe alea de iarna ideea era in perioada asta de ex cand la munte sunt spre zero sau chiar incepe o zapada usoara banuiesc ca sunt mai bune decat cele de vara.

Banuiesc ca GY AS sunt Vector alea nu? Sunt zgomotoase rau?

Mersi

Modificat de Xenomorf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Da , eu am luat masina cu allseason goodyear anul trecut in septembrie . Sa o scurtez , la prima ninsoare le-am schimbat cu cauciucuri adegvate . Merg bine pe uscat chiar si iarna doar sa nu ninga .

 

 

Cand vine zapada ca lumea le pun pe alea de iarna ideea era in perioada asta de ex cand la munte sunt spre zero sau chiar incepe o zapada usoara banuiesc ca sunt mai bune decat cele de vara.

Banuiesc ca GY AS sunt Vector alea nu? Sunt zgomotoase rau?

Mersi

 

Nu sunt zgomotoase .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!