Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

in general cu un aparat special.

In teorie merge si cu VCDS-ul, dar e destul de greoaie procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cineva intalnit pe la un pescuit mi-a zis ca si-a pus pe arcuri niste tampoane ( buffere ) , nu mai retin cum le-a zis , ceva asiatice , care absorb socurile

si merge cu Touareg fara perne cu roti de 20 fara sa il deranjeze in oras ( zicea ca in Pitesti , unde strazile sunt varza )

a auzit cineva de asa ceva , a folosit sau stie ceva informatii ?

eu doar la 17" pot merge cu masina in oras ok , pe 18" ma deranjeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 18 nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina fara perne ?

inseamna ca aveti oras bine asfaltat

cel mai rau este cand cotesti la 90 grade pe strazi inguste si exact in curba asfaltul e doar gropi si valuri , parca se rupe masina

sau giratoriile ... nu stiu cum dar 90% din ele au asfaltul distrus la noi in oras

iar de limitatoarele de viteza nu mai vorbesc , au mancat asfaltul de dupa si dinaintea lor , treci din sant pe deal si iar in sant

sau am nimerit eu o masina cu suspensii dure si exista alte 7P cu suspensii mai moi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.07.2018 at 1:11, tavitara a scris:

masina fara perne ?

inseamna ca aveti oras bine asfaltat

cel mai rau este cand cotesti la 90 grade pe strazi inguste si exact in curba asfaltul e doar gropi si valuri , parca se rupe masina

sau giratoriile ... nu stiu cum dar 90% din ele au asfaltul distrus la noi in oras

iar de limitatoarele de viteza nu mai vorbesc , au mancat asfaltul de dupa si dinaintea lor , treci din sant pe deal si iar in sant

sau am nimerit eu o masina cu suspensii dure si exista alte 7P cu suspensii mai moi ?

 

Eu am roți pe 21 și în August am planificat sa dau o fugă in Ro mai exact Brașov ? mă bate gândul să pun roțile de iarnă pe 18 ? 

Dacă pe tine te deranjează jantele pe 18 ce sa mai zic de 21?!? ? Precizez faptul că locuiesc în Germania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El e obișnuit cu un altfel de suspensie.

 

Am am urcat din Logan in Seat cu jante pe 18 și balon de 40% am avut un soc de cat de mare e difenta. Depinde cum ești obișnuit și cu ce compari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dl Adrian

va spun ca fara alt motiv mai fug seara spre Olanesti doar ca sa ies din oras si sa simt si eu asflat normal sub roti , sa simt ca merge masina

m-am saturat de topaiala in oras

cred ca fiecare oras e asfaltat in felul sau

poate in Brasov e ok , iar pe drumuri europene cred ca este ok in general

dar merita venit totusi cu roti de 21 ca sa puteti aprecia apoi mai bine drumurile din Germania

Modificat de Andrei_72
Off Topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Adrian.mihai said:

Eu am roți pe 21 și în August am planificat sa dau o fugă in Ro mai exact Brașov ? mă bate gândul să pun roțile de iarnă pe 18 ? 

Dacă pe tine te deranjează jantele pe 18 ce sa mai zic de 21?!? ? Precizez faptul că locuiesc în Germania ?

Eu am 20 in Bucuresti.....cine vrea si stie sa mearga, se descurca. Parerea mea este ca exageram un pic....sau, asa cum e si normal, avem asteptari si opinii diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai suspensie pneumatica , de la 18 in sus se simte deranjant pe drumuri cu denivelari

trecerea de la 18 la 17 a fost un plus pentru confort la masina fara perne

On 7/18/2018 at 3:01 PM, F l o r i n said:

Eu am 20 in Bucuresti

cu 20 si cu perne sunt convins ca nu ai nicio treaba.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, eu am cu suspensie pneumatica. Cu 20 o tin numai pe confort in ora, cand ies afara, numai pe sport.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Voi cam ce presiune aveti in pneuri?

Eu am pus 2,3 si 2,4 pt un drum mai lung pe autostrada, in afara si cand am revenit in Ro? mi se pare mult mai rigida masina decat inainte cu 2,2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o tin la 2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu 2.2 dar nu am perne si jante pe 17

dar nu de aia ti se pare rigida ci ptr ca te-ai invatat cu bine

nu te-ai obsinuit inca cu drumurile de la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, omul se obisnuieste repede cu binele si cand revine la rau ii ia mai mult sa se acomodeze. 

Cand am iesit de pe autostrada spre Timisoara si am intrat pe un dn mai valurit, imi venea sa ma intorc la cum ma scutura tancul si era suspensia pe confort, dar pt drumurile noastre ar trebui sa faca o setare speciala: luftfederung fur rumanien:ROflag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma mananca la buzunar niste jante pe 19" dar nu gasesc nimic pe SH, parca nu le-as lua noi... 

Masina mea 100% a avut alte jante doar ca nu stiam eu de ele, am aflat dupa ce am luat masina ce jante trebuia sa aiba. Sigur au fost vandute separat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:Daca vreți sa continuați discuția, cereți si va fac topic nou. Daca nu se va șterge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sterge te rog , ca nu are nicio treaba cu nimic

nu exista facelift cu o suspensie normala pe arcuri care are si setarea Confort la Touareg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare domnilor,

Am facut si eu un upgrade anul trecut in vara si m-am ales cu un Tanculet din 2012 cu motor de  3.0 - 204 CP.

In momentul de fata am jante pe 17" cu anvelope 235/65 - nu conteaza modelul pt ca urmeaza sa iau unele noi pt iarna viitoare. 

Imi doresc ca pentru aceasta vara sa iau un set de jante pe 19" cu anvelope de vara noi. Aici am nevoie putin de ajutorul vostru. Am gasit urmatoarele informatii legate de dimensiunile jantelor - multumesc colegului care a postat :)

  • 265/50 R19 110V pe 8,5Jx19 ET 59

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele:

  1. Dupa calculele mele, daca iau jante pe 19 cu talon de 50 masina ar fi putin mai inalta decat este acum cu jante de 17 si talon de 65, corect? (53,26cm vs 49.68cm) Eu vad asta ca pe un lucru bun, nu as putea strica ceva la masina, nu?
  2. Pot sa merg in siguranta si pe 255/55 R19 110V pe 8,5Jx19 ET 5 in loc de 265/50...? Caz in care noua dimensiune are fi 53.76cm.
  3. Dimensiunile sunt autorizate/omologate - nu voi avea probleme la ITP sau politie daca sunt oprit? (intrebarea aceasta se aplica si la 265/50 R19 si la 255/50 R19)

Va multumesc!

Modificat de stefan8871
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in cartea masinii acolo ai toate mărimile autorizate de RAR. Masina nu are suspensie pneumatica, nu? Im cazul in care nu are nu iti recomand ceva mai mare de R18 intrucat masina o sa devină foarte rigida.

Pentru R18 ai nevoie de 255/55 R18 iar ca si anvelope recomand micheline pilot sport 4 suv.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, masina nu are suspensie pneumatica. Am uitat sa mentionez ca o folosec 90% in afara orasului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

este mai putin important unde o folosești, eu am incercat sa folosesc R19 iar rezultatul a fost foarte neplăcut si la fel a si tine masina este folosită in proporție de 90% in afara orașului pe drum foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Andi , eu am luat masina cu jante de 18 si am trecut pe 17 , diferenta de confort remarcabila

Personal nu ma intereseaza aspectul acestei masini cu roti mari , arata foarte bine si cu 17

De la 17 sa treci pe 19 fara perne , e jale ... 18 e singurul compromis in cazul tau

Michelin sunt anvelope moi , cresc putin confortul

Nu exista prea multe drumuri foarte bune in RO , vei simti si structura asfaltului cu 19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, va multumesc pentru feedback domnilor. Ma voi orienta spre 18" cat despre anvelope oscilez intre michelin pilot sport 4 suv si continental sportcontact 6.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin all the way!

Pentru iarna eu am Michelin pilot alpin iar acum pentru vara Michelin pilot sport 4. La celelalte mașini numai Michelin am, Combinația de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!