Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

Salutare. Ma poate ajuta careva cu o diagrama detaliata a caroseriei pentru skoda superb 2 ?

 Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zau ca nu inteleg ce vrei sa spui cu ,, diagrama detaliata a caroseriei''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o schema detaliata cu toate partile componte . 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per ansamblu nu exista asa ceva. Nu ar incapea intr-o singura plansa. O caroserie este prea complexa pentru asa ceva.

 Dar ne poti spune ce parte te intereseaza si incercam sa te ajutam. Nu o sa stea nimeni acum sa listeze toate sectiunile caroserie din elsa.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le listez eu, ca nu asta este problema. doar ca nu stiu de unde.  :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-17228-0-39094100-1390590317_thumb.j,  post-17228-0-95955500-1390590367_thumb.j

 

urmezi pasii 1>2>3 sau 1>2>4

 

si acolo gasesti tot ce vrei sa stii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: la ce temperatura ar trebui sa ajunga uleiul iarna? Vara sta dupa 15 min aproximativ la 90-95 de grade, dar acum vad ca nu depaseste 75 de grade nici dupa o ora de mers. Este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa ar fi normal, sa aiba legatura cu frigul de afara, nu crezi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe frigul asta temperatura uleiului oscileaza in jurul valorii de 75 grade.

Constructiv, circuitul de ungere are si rol de racire al motorului: preia din caldura in exces degajata de cilindri (in urma arderii) si chiulasa (in urma evacuarii gazelor arse) si o degaja in exterior. Daca motorul nu se incalzeste suficient (din cauza temperaturii exterioare scazute si a caldurii transferate in habitaclu prin circuitul de climatizare), atunci uleiul nu mai are de unde sa preia caldura in exces si ca urmare nu-i mai creste temperatura pana la 95 grade (in conditiile in care el se raceste oricum la trecerea prin baia de ulei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, la TSi ajunge la 96 - 980 C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele pe benzina sunt mai calde decat cele pe motorina.

Explicatia consta in randamentul inferior al motorului pe benzina - randament scazut al transformarii energiei chimice a combustibilului in energie termica si mai departe in lucru mecanic. Ceea ce inseamna ca mare parte din energie se pierde sub forma de caldura (de asta motoarele pe benzina de regula se incalzesc mai usor)

Motorul diesel sta mai bine la randament si are pierderi mici de energie sub forma de caldura. De aici si faptul ca se incalzeste foarte greu si in general este mai rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca unui motor diesel ii trebuie mai mult timp sa ajunga iarna  la temperatura de regim este mai mult decat clar. Nedumerirea mea se refera la faptul ca uleiul nu atinge zona de "lucru" 95 - 1000 C, fapt care cred ca afecteaza lubrifierea turbinei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o afecteaza. S-ar fi luat masuri speciale pentru treaba asta inca de la faza de proiectare a motorului, daca era cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal ca uleiul să nu ajungă la 90 de grade. Ori termostatul nu închide complet, ori îți arată eronat în bord. Radiatorul trebuie să fie rece atunci când în bord îți indică 75 oC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare,a mai avut careva probleme cu farurile ( sa faca condens). Eu le-am gasit astazi pe amandoua cu condens. Cum pot sa rezolv problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capacele farurilor nu inchid etans.

poate este ceva mizerie acolo.

incearca sa sufli in far,aer la o vulcanizare,sau astepti sa se usuce de la sine,dar este posibil sa ramana urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal ca uleiul să nu ajungă la 90 de grade. Ori termostatul nu închide complet, ori îți arată eronat în bord. Radiatorul trebuie să fie rece atunci când în bord îți indică 75 oC.

 

te rog sa nu faci afirmatii daca nu cunosti exact despre ce e vorba. temperatura uleiului nu este acelasi lucru cu temperatura apei de racire. iar pentru informatia ta, acul de temperatura din bord sta la 90 de grade chiar daca temperatura apei in sistem este intre 80-110 grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal ca uleiul să nu ajungă la 90 de grade. Ori termostatul nu închide complet, ori îți arată eronat în bord. Radiatorul trebuie să fie rece atunci când în bord îți indică 75 oC.

domle" esti intr-o grava eroare...!!!!

nu are  legatura radiatorul,termostatul,antigelul, cu uleiul in cazul acesta!!!

sunt cazuri cand are,acum nu.

nici la mine nu trece de 100 grade,

este frig tare afara,....cred...,sper...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi si pana la urma uleiul nu tot de catre antigel este racit? Scoate termostatul, sa vezi cum vei avea si uleiul rece, nu numai antigelul :)

Andrei221, multumesc ca m-ai "informat", habar n-am avut! Nu s-a mai discutat niciodata "informatia" asta pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cu cineva pentru o oglinda dreapta de skoda superb din 2004 model fara semnalizare pentru a o monta pe un passat b5,5 ..mi-a zis ca oglinda are ceva leduri ambientale (nu banda led) din fabrica undeva dedesupt nu am priceput prea bine.am citit pe undeva ca la led urile alea le zice "lumina acces auto" ..stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de lumina care aprinde la descuierea portierelor din telecomanda. Aceasta are un bec/led sub oglinda.

Octavia2 Elegance si actualul Superb au asa ceva. Cu siguranta si Superbul trecut a avut asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul este montat in bratul oglinzii nu?..sub capacul ei cumva? pt ca eu vreau sa pun oglinzile de skoda si capacele pe culoare de la passatul meu.

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Passat b5.5, oglinzi de Skoda Superb.... dar 1... nu 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!