Jump to content

Calculator viteza


TZepeSH
 Share

Postare recomandată

Ma gandeam aseara sa vad cam ce viteza as avea la diferite turatii si diferite trepte. Pe net sunt multe utilitare, dar poate nu am cautat eu suficient sa gasesc unul care sa imi afiseze toate treptele si eventual un grafic, asa ca am facut un calculator in excel. Introduceti dimensiunile anvelopei, rapoartele din cutie si raportul coroanei si pinionului (R&P). Se calculeaza automat diametrul si lungimea benzii de rulare, si apoi in functie de turatie afiseaza viteza si un grafic viteza functie de turatie pentru fiecare treapta. Mi se pare foarte util de vazut cum se modifica turatia in functie de viteza la care se schimba treptele, si mai e interesant de vazut cum se poate modifica cutia de viteze. Am pus si pentru mph pentru ca eu asa am vitezometrul...

Am pus tabele separate pentru a putea compara mai usor parametri care influenteaza viteza pentru configuratii diferite de anvelope sau rapoarte. Completati fiecare tabel separat, rezultatele vor fi afisate in tabelele separate si trasate pe acelasi grafic. Daca vreti configuratia pentru un singur set de date, puneti 0 la rapoartele de la a al doilea tabel. Modificati culorile axelor dupa cum va este mai usor, eu nu prea sunt artist si le-am pus cum mi s-a parut mai usor. Culoarea mai deschisa este pentru configuratia a doua.

Din experienta altora, nu prea merge sa pui treapta a 4-a foarte lunga, pentru ca trebuie urcat foarte mult in turatie pentru a schimba. Se vede foarte usor treaba asta introducand rapoartele in calculator.

Am pus un exemplu cu cutia de viteze AT de 1303S. Haideti sa vedem ce idei avem. De exemplu e interesant de vazut un R&P 3,44 .

Tema de gandire: rapoartele la 911 din 80-86, cum are Alex: 3.1818, 1.7778, 1.2609, 1, 0.7895, R&P 3.875. Vedeti cum apare graficul vitezei pentru fiecare treapta; tare frumos arata cu spatiere constanta, fara salturi mari.

Daca vreti, mai am rapoarte si de la alte cutii de porsche. Ar fi util sa avem si rapoartele de la alte cutii de aircooled, dupa cod.

Aiurea cu atasatul pozelor. Am pus pe picasa.

https://picasaweb.google.com/110075265670911960895/Viteza#5597923488020465090

https://picasaweb.google.com/110075265670911960895/Viteza#5597923477062597074

Si calculatorul in excel.

http://www.fileshare.ro/18014012955.1

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!