Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Salutare. Vreau sa schimb volanele intre 2 passat-uri si surpriza :) nu potrivesc mufele de la airbag in spirale. Ce se poate face? pozele sunt informative. Ambele masini au comenzi volan

IMG_3830.JPG

IMAG2548.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba mufele - se scot pinii, se inlocuiesc mufele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreau sa montez pe un Passat B7 din 2013 cu DSG, un volan cu comenzi si padele de ce am nevoie? masina este varianta Highline de la Passat, dar are volanul simplu, fara comenzi. Codul calculatorului de coloana este: 5K0953569R. Mentionez ca am gasit un volan de Golf 6 GTD cu padele care as vrea sa il montez. De asemenea va rog sa imi spuneti ce mai trebuie facut. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cumperi volan cu comenzi, cablaj pentru volan comenzi si alt calculator de coloana - 5K0953569T

 dupa care montezi, codezi, faci setarea de baza... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, F l o r i n said:

sa cumperi volan cu comenzi, cablaj pentru volan comenzi si alt calculator de coloana - 5K0953569T

 dupa care montezi, codezi, faci setarea de baza... etc.

calculatorul de coloana trebuie sa fie neaparat varianta cu T? si scuze intrebarea idioata, dar varianta cu R nu e calculator de highline? nu de alta dar ce am mai citit spunea ca trebuie calculator de highline... nu vreau sa deranjez cu aceste intrebari, dar e curiozitatea pana la urma :)... Multumesc de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0953569R - nu suporta comenzi volan

mai sunt si alte coduri care suporta comenzi volan si tempomat - primul este T, AB, s.a.m.d....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, F l o r i n said:

5K0953569R - nu suporta comenzi volan

mai sunt si alte coduri care suporta comenzi volan si tempomat - primul este T

am inteles. Cel care are volanul are si un calculator de coloana, dar cu terminatia H, acesta ar fi ok? sa stiu daca sa le iau la pachet sau nu :). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok si 5K0953569H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
On 3/21/2016 at 10:45 AM, F l o r i n said:

da, este ok si 5K0953569H

Cu terminatia S este ok pentru volan cu comenzi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, doar ca nu stie de CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dau de mufele comenzilor? se desface partea cromata? are cleme destul de solide. 

Poza e informativa.Sper ca nu se considera reclama.

aa.jpg

Modificat de StifflerSamm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ulterior ca sub comenzile din stanga:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - este ascunsa un pic - sub comenzile din stanga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune va eof frumos ce coduri de calculator de coloana sunt ok pentru ca vreau sa imi cumpar volan cu comenzi si padele de CC care trebuie sa inceapa cu 5K0 953.... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0-953-569-T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Desi mi.a fost sters postul initial, revin cu detalii. Masina este o skoda superb 3U fabricata in decembrie 2007. I.am schimbat volanul cu unul model 2014. Pana aici totul bine. In continuare in timp as vrea sa ii fac si comenzile sa functioneze dar problema este ca eu nu am gasit calculatorul de coloana sub volan conform celor discutate pe aici pe forum. Avand in vedere ca masina nu a avut comenzi pe volan, navigatie sau cluster cu maxi dot,  ce ar trebui sa schimb / cumpar si cu ce coduri ca sa pot face comenzile de pe volan functionale? Multumesc anticipat si o saptamana buna tuturor.

L.E.: Codul volanului din poza este al volanului nou. 

13090648_1214358715242325_969706872_o.jpg

13041255_1214360615242135_4053895519207147086_o.jpg

13047900_1214359671908896_1953347014985573309_o.jpg

13086971_1214359168575613_2821435905606141500_o.jpg

Modificat de mihai.vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, normal ca nu ai gasit niciun calculator sub volan, intrucat Superb 3U nu are asa ceva .... tu ai un controller sub bord, care se ocupa de volanul multifunctional original - daca masina are asa ceva.

Din pacate, la modelul tau, nu merge nicio varianta de fabrica, sa-l faci functional - trebuie vazut daca exista vreo interfata care sa te ajute - daca exista costa un jurul la 200-250 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Ma asteptam la acest raspuns..:(.. Ideea e ca se poate face, nu? Si cum pot vedea ce interfata se potriveste sau daca se potriveste vreuna? Multumesc frumos!

Modificat de mihai.vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie cautat pe Ebay, etc - am gasit in Germania, confectionate - nu pentru Skoda, ci pentru VW... dar sunt similare ca platforme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Si cum arata astea sau ce coduri au..sau cum le gasesc..Apropo, in cazul asta trebuie sa schimb si spirala volanului nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai treaba cu schimbarea spiralei, dar intrebarea este: merita sa incerci sa faci functionale comenzile? MA intreb ca daca te scosta 300 euro, merita ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi vrut sa le fac functionale ca mi se pare aiurea sa existe pe volan si sa nu mearga...macar daca ar merge luminarea butoanelor...pana la urma daca este foarte complicat si trebuie schimbate mai multe piese cred ca o sa renunt la idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a monta volanul de golf 7 pe passat b6, cum ar fi mai indicat sa procedez? pastrez cablajul vechi si schimb mufa igniterului cu cea de pe cablajul nou, cu rezistenta de 3 ohmi pe celalalt? 

Sau schimb mufa galbena de pe un cablaj pe altul? Pe cablajul nou am igniterul pe pinii 3 si 4,dar pe cel vechi pinii 3 si 4 sunt pentru igniterul 2(unde vine rezistenta) Pot doar sa schimb pinii in ordinea in care erau pe mufa veche? Cineva imi spunea ca mai trebuie facuta nu stiu ce punte si modificare la cablaj,altfel nu vor merge deloc comenzile(facand abstractie de nevoia de calc coloana nou) 

 

Apropo,cum naiba se scot pinii,ca mi'am rupt degetele si m'am intepat de vreo 3 ori cu acul:))

rsz_img_1033.jpg

rsz_img_1034.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinii - se scot cu un depinator - daca nu ai asa ceva, trebuie sa te chinui cu ac, etc - dupa ce scoti siguranta.

ordinea pinilor in mufa, trebuie sa respecte cablajul masinii - vb despre airbag si claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe mufa masinii am :

1,2 liber

3,4 igniter

5,6 igniter

7 fir comenzi

8 liber 

9,10 fire comenzi

11,12 liber

 

pe mufa noua am 

1,2,5,6 libere

3,4 igniter

7,8,9,10,11 fire comenzi

12 liber.

 

practic cum le scot din mufa noua, le pun si in mufa veche, nu?  Si pe 5,6 pun rezistenta? Sau pe 3,4 si igniterul il pun pe 5,6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!