Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Revin. Am scos si borna la baterie, am refacut procedura, esp s a stins dar volanul galben ramane. Oare sa nu fi codat corect calculatorul de coloana? Eu am si park assist pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Am scos si borna la baterie, am refacut procedura, esp s a stins dar volanul galben ramane. Oare sa nu fi codat corect calculatorul de coloana? Eu am si park assist pe masina

Observ ca nici park assist nu mai merge. Orice viteza as avea zice speed to low
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incearca o varianta:

If the 02546 - Steering Limit Stop 005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation fault will not clear after driving the vehicle and completing the VW Golf (1K) Steering Assist procedure:

Increase the time in-between key cycles to 30 seconds or more.

Check all Adaptation values in the #44-Steering Assist controller.

Verify all of the WSS (Wheel Speed Sensor) values are plausible in the 03-ABS controller! We received feedback from both Mk70 equipped and MK60 ESP equipped (1K) Golf models with 02546 and 00778 DTCs that would not clear due to a faulty WSS. Even if a WSS DTC is not stored it would be advised to log or graph MVB 001 while driving.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Am scos si borna la baterie, am refacut procedura, esp s a stins dar volanul galben ramane. Oare sa nu fi codat corect calculatorul de coloana? Eu am si park assist pe masina

 

nu are treaba...  pune calculatorul tau pe masina si vezi daca finalizeaza procedura cu acesta.

 

daca da, insemna ca e o problema la cel achizitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca s a rezolvat problema. Dimineata cand asteptam la semafor am zis sa mai incerc procedura inca o data, trag de volan maxim stang si incepe sa piuie, apoi trag dreapta si surpriza, cand revin cu volanul mijloc dispare martorul galben si revine servo. Asa am incercat si ieri de vreo 3-4 ori, nu stiu de ce nu a mers...

Multumesc florin, spido si al bundy si nu numai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ceva nu i-a placut, cand ai facut tu procedura..... viteza/deplasare, etc. Important e ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. Ceva nu a fost ca la carte cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreau sa schimb volanul de passat b6 cel in 3 spite cu comenzi cu unul de passat cc inafara de calculator coloana cu terminatiile ah, aj, ak mai am de luat ceva?

Adica tempomatul va functio banuiesc sau nu?

Masina e din 2009 si a avut calculator de coloana highline dar nu cu terminatiile de mai sus?

Bineînțeles si codarea pentru volanul nou?

Mulțumesc.

Daca vreau sa schimb volanul de passat b6 cel in 3 spite cu comenzi cu unul de passat cc inafara de calculator coloana cu terminatiile ah, aj, ak mai am de luat ceva?

Adica tempomatul va functio banuiesc sau nu?

Masina e din 2009 si a avut calculator de coloana highline dar nu cu terminatiile de mai sus?

Bineînțeles si codarea pentru volanul nou?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, iti zic eu ca tocmai l  schimbat pe al meu. Trebuie sa zici ce calculator de coloana ai mai intai ca sa stim ce ti se potriveste. Pentru ce sunt 2 feluri(ca forma) de calculatoare. Dar in afara de calculator si volan nu mai ai nevoie de nimic. Codarea se face in functie de ce ai pe masina. Daca ai cutie dsg, daca e break etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2009 are calculator de coloana sub coloana. 2010 are calculator in spira....

Spyder are sub coloana.... l-a si montat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am nevoie de un mic ajutor pentru a putea sa ajut si eu la randul meu un coleg de forum. 

Situatia sta cam asa: el are un volan in 4 spițe pe passat b6 din 2007 fără comenzi acuma vrea sa schimbe volanul cu unul in 3 spițe dar modelul vechi cel cu 8 butoane.

Pana acuma a achiziționat volanul + comenzi+airbag+cablaj airbag+calc coloana terminația AE si vrea sa cumpere si un slip ring 3C0 959 653 B.

Inafara de cele de mai sus mai trebuie achiziționat altceva? sau sunt compatibile cu masina lui? mai trebuie urmarit si altceva la masina pentru a putea sa isi monteze si bineînțeles sa si funcționeze volanul cu comenzi?

Nu a avut comenzi pana acuma pe masina, are grupul de manete cu acel buton pentru BC.

Se pune problema si de ignitere? E posibil sa fie cu 2 si sa fie necesar păcălirea unui igniter cu rezistenta?

Cum se poate afla inafara de a da joa airbag-ul? Colegul meu nu prea se baga la asa ceva, drept urmare am sa il ajut eu dar el e din deva eu sunt din cluj si nu prea am cum sa ajung la el sa ii dau jos volanul sa vad airbagul cum e.

Mulțumesc.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, e posibil ca masina lui sa fie cu doua ingitere - e la limita ca fabricatie, deci vezi ce gasesto

2. sunt compatibile.... si nu trebuia alta spira, merge a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca isi ia spira tot mai conteaza ca e cu 2 ignitere? Adica daca cumpara toate piesele (volan+comenzi+spira+calc) care au fost pe alta masina intradevar cu 1 igniter, tot trebuie facuta smecheria cu rezistenta ? Ca eu aici nu prea inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu  - da - calculatorul de airbag-uri care il are masina lui.... stie de doua ignitere la volan - daca masina are de fabrica cu doua.

deci, degeaba cumpara el ce are pe coloana, cu un singur igniter

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,la un passat b7 2012 cutie dsg se pot monta ulterior padele ? Am volan cu comenzi dar fara padele.Se schimba doar volanul cu altul cu padele si se codeaza cu vagcomul ? Multumesc.

Modificat de mariobos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inlocuiesti volanul si codezi cu vcds ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru un volan in 4 spite si scanarea din imagine, pe langa  volan cu comenzi si airbag si unul din calculatoarele de coloana:

3C0-953-549-AH

3C0-953-549-AJ

3C0-953-549-AK

mai am nevoie de altceva?

Passatul din semnatura 2009 CR CBDC!

Mersi.

 

 

20160306_133656.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablaj de airbag pentru volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se cumpara volanul de B6 - B7 - codul este 3C8 971 584F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti, nu trebuie sa mai schimb manete sau alte chestii, avand in vedere ca am pe maneta de stergator buton pentru calculatorul de bord?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Iar in functie de codare se poate sau nu sa ramana si acele butoane functionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti schimba manetele, daca vrei... daca nu, nu

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

daca se cumpara volanul de B6 - B7 - codul este 3C8 971 584F

Daca cumpar pentru moment doar volanul si airbag-ul fara comenzi, mai trebuie sa cumpăr si cablajul sau il cumpar in momentul cand montez si comenzile? Mersi. 

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumperi volan cu comenzi (sau nu) si airbag... fara calculator de coloana si fara cablaj - merge, folosesti cablajul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!