Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Buna,detin un volan de tip CC dar am o problema sa i zic asa nu stiu cum se activeaza microfonul ,adica mai exact apelu primit il aud in masina dar interlocutorul nu ma aude,am incercat prin apasarea butonului din stanga cu semn de mic pe el dar nimic,apropo acel buton nu comanda nimic oare nu e activat din VCDS ,am vazut pe net filmulete in care comanda comenzi vocale,pe rns 315 apas pe butonul MUTE dar nimic.

  Multumesc anticipat

 

 

Are rns montat cu camera marșarier cd changer dar fara senzori parcare ,banuiesc ca e OEM.

 

daca e plafoniera originala, ai microfon acolo - deoarece ai si pregatire de telefon, ai butoanele de comanda pe ea.

 

scoate RNS-ul afara si vezi daca ai firele conectate il el, in mufa dedicata.

 

vezi daca nu cumva ai si modul telefon, sub scaunul pasagerului - ascuns sub un capac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de sus daca le apas suna la niste nr de tel setate de vw,referitor la modul ma uit in cel mai scurt timp, apropo ce face acel modul? Asta in cazul in care il am sau nu. DAca tot are butonul de comenzi vocale pe volan si acela ar trebui setat?

post-17549-0-77473500-1453196210_thumb.j

Modificat de minishavo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci-ai modul bluetooth.Posibil ca tu sa te conectezi la RNS...si asta nu are microfon.Cum apare in lista bluetooth din tel? Vw phone?..Conexiunea trebuie facuta pe modulul bluetooth care e sub scaun in dreapta...si la ala e legat microfonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de sus daca le apas suna la niste nr de tel setate de vw,referitor la modul ma uit in cel mai scurt timp, apropo ce face acel modul? Asta in cazul in care il am sau nu. DAca tot are butonul de comenzi vocale pe volan si acela ar trebui setat?

 

atunci trebuie sa faci o rutare de fire, prin RNS si mai departe la modulul de sub scaun - de telefon.... ca sa iti mearge comenzile vocale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de raspuns dar presupun ca ar fi mai simpla varianta fara conenzi vocale si atunci cam care ar fi asta daca nu te superi.

Mersi

Modificat de minishavo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pun cu osul pe treaba dar asa inainte sa ma apuc.

   Dupa executarea operatiuni cu firele pe viitor daca o sa pun un rns 510 ca momentan am rns 310 va trebui sa le modific din nou sau treaba pe care o am  acum as putea o rezolva facand un update la rns 510 fara sa mai modific firele?

  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa folosesti modulul de BT de sub scaun, trebuie sa tragi firele de la RNS510 la modulul de BT - asa cum e in schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan la indemana singurul cablu ecranat e cel de retea internet,are ceva daca pe doua fire ma duc catre rns si pe alte doua ma intorc cum e schema in cadrul aceluiasi cablu,sau mai bine trag doua cate doua in cabluri diferite?

   Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa iti cumperi ecranat...asa trebuie sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat.Solutia a fost sa duc fire(calu ecranat) de la mic la modulul bt de sub scaun in pini 11 si 12 si functioneaza ok urmeaza sa intru pe vcds sa i dau semnal mai mare.

  Multumesc pt ajutor Spido si Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vrei sa spui  prin *sa i dau semnal mai mare* ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta sensibilitatea microfonului cu Vcds.Asta a vrut sa zica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand m am jucat prin VCDS am vazut prin codari nu ti as putea spune exact unde dar cred ca pe telefon ca se regla semnalul mic in db.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de adaptari.Sus pe plafon sunt trei

butoane :1buton cu o stea pe el care nu stiu ce face si doua butoane unul cu semn de cheie si semn i care odata apasate suna la niste nr de telefon de prin DE presetate.Intrebarea ar fi daca s ar putea prin VCDS schimba acele numere de tel cu altele,gen favorite?

Mulțumesc

Modificat de minishavo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la unele da, la altele nu - depinde ce modului care il ai - tot in 10-Adaptari cauti si campurile aferente acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate schimba destinatia butoanelor, doar ca noul numer de telefon se introduce in hexa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok o sa dau o geana pe vag-com in Adaptation si Hex apoi revin cu concluzii.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu concluzii trase despre setarea butoanelor din plafoniera.Am intrat pe VCDS in Navigation apoi in Adaptation si acolo am gasit setarea numerelor pentru Infocall si Road Assistance ,cate doua numere se pot insera pt fiecare buton,am intrat pe ele si am reusit sa le schimb cu cele dorite de mine ,pe VCDS au ramas salvate,dar in momentul cand apas butoanele tot alea presetate de fabrica le apeleaza,oare de ce?

 

 

PS. Am incercat si cu prefix de tara si tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarul in sistem Hexa a fost introdus astfel      07 40 05 03 72 FF FF FF FF   oare din cauza asta nu merge?

                                                                    sau 00 40 74 05 03 72 FF FF FF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am schimbat si eu volanul meu vechi model de golf 5 cu volan de cc cu padele. Foarte frumos volanul dar surprizaa: nu merg comenzile, claxon si nici padelele. Am cautat pe forum si am vazut ca am nevoie de calc de coloana cu ah sau aj, eu avand acum lin 1.3 cu ae in coada. Intrebarea e care e diferenta intre ah si aj. Eu am gasit unul cu aj la dezmembrari care a fost pe un passat cc cu cutie manuala. Mai am nevoie oare si de spirala sau alte cabluri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AH stie si lin 1.3 fata de AJ...care nu stie decat 2.0.Mai ai nevoie de cablajul volanului ptr comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJ merge la tine, cu volanul nou, de CC

 

AE stie numai de 1.3.... deci, nu mai ai ce face cu el.

 

daca volanul actual - de CC - nu a venit cu cablajul aferent, atunci ai nevoie de cablajul 3C8 971 584F.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volan am cablu care intra in coloana, cu mufa aceea galbena. Lin 2.0 sau 1.3 ce este de fapt? Vreo versiune de software ma gandesc, nu? In coloana mai am nevoie si de altceva in afara de calculator? La codare ce va trebui sa codez? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lin este un protocol de comunicare intre calculator si volan.Nu mai ai nevoie decat de cablajul din volan si codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!