Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Ce cod PN are volanul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, Viteok said:

Salutare,

Am un passat B6 2010, 2.0 TDI DSG. Din pacate volanul nu are butoane (nici padele). Am procurat un volan R-line (Golf MK7 cred....) cu 12 butoane si padele(atasat poza).

Va rog sa ma ajutati cu codul pentru calculator coloana. Mai sunt necesare si alte piese pentru aceasta modificare? 

Va multumesc anticipat!

653748183_MicrosoftTeams-image(28).thumb.png.68df9e15defd9afdfb7e892ecace5a17.png2554478_MicrosoftTeams-image(30).thumb.png.a3a5ff39cd26c7d8cb8cfd2024d72934.png5215385_MicrosoftTeams-image(29).thumb.png.3f4deddfb0d7b18b1134b25c5726a4b4.png

5k0...569T......AB...etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Se pare ce volanul nu are Cod OEM, doar Airbag-ul are

1422674068_MicrosoftTeams-image(35).thumb.png.03cb90ef6e376b8c16e6d8095760ffa2.png  618033905_MicrosoftTeams-image(36).thumb.png.1ee275fec8066922d9a01ab535c4ee26.png  1354721858_MicrosoftTeams-image(28).thumb.png.a9e818f254f8aa42e29e49e15d3c8fa6.png

Multumesc mult pentru info. Deci am nevoie de calculator coloana 5K0.953.569T sau 5K0.953.569AB.

Ma poti ajuta te rog si cu pasii care trebuie facuti in VCDMS ulterior.

Este nevoie de ceva suplimentar pentru a seta paletele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, da o cautare pe forum, gasesti procedura de codare,setare de baza ,etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, F l o r i n said:

5k0...569T......AB...etc. 

AB pe DSG ?? Ma indoiesc..

T sau AS ca terminatie Viteok. Iar volanul, daca nu ai un  PN...mai greu. Sunt 50% sanse sa mearga.Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu am vazut ca e dgs...AB parca nu stie de blocator....dar multumesc de corectare, o sa fiu mai atent...?.. pe viitor.... bine...cine cauta gaseste codurile si procedurile, ca le-am postat de mai multe ori, sunt si pe ross tech, etc.

Pedalele....din codarea calc de coloana se rezolva.

Ti-am atasat o poza de pe ross tech,  codurile ..si iti verifici singur

Screenshot_20200515-160113_Chrome.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.05.2020 at 19:23, spido a scris:

Ce cod PN are volanul?

 

On 15.05.2020 at 14:19, spido a scris:

AB pe DSG ?? Ma indoiesc..

T sau AS ca terminatie Viteok. Iar volanul, daca nu ai un  PN...mai greu. Sunt 50% sanse sa mearga.Spor!

Salut,

Am gasit pe volanul nou codul 6205489. Oare e PN original? Sunt sanse sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu e cod volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este nevoie de cablaj airbag pentru comenzi?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel cum sa functioneze? Daca nu sunt conectate comenzile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu am cumparat masina,Passat B6 2009,cu volan de Passat B8,padele functionale,comenzile de pe volan merg perfect,exceptie fac cele pt ACC,ca masina mea nu are pilot automat adaptiv.Nu stiu cum a fost posibil transplantul,dar merge.Pun un link cu un volan asemanator,pozele din galerie sunt prea mari pt a fi urcate.

https://m.olx.ro/oferta/volan-passat-b8-passat-b6-golf-7-golf-5-passat-cc-IDdjMWW.html 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....se fac functionale si acelea...nu a zis nimeni ca nu...dar e scump retrofit-ul...si nu e la indemana oricui.Modificare spira/calc coloana,modul conversie lin..codari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si partea de cruise control simpla, volum, merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce stiu de la fostul propietar e ca a dat 1400 lei pe volan,mai multe nu stiu..Arata extrem de bine masina cu volanul asta,o intinereste foarte mult.Partea de cruise control merge de la maneta,in rest volum,meniu,sageti up/down/left/right,butonul OK,luminile,padele dsg,functioneaza toate.

Modificat de Dan Cristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se face si cc pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido si trebuie spira+calc de coloana de b8? Modulul de conversie LIN ce implica? Banuiesc ca trebuie si alt CAN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se inlocuieste nimic. Se adauga modul conversie,se fac modificari HW in spira/calc coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa micsorez o poza.

IMG-20200520-WA0017.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, modelul asta se face full functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se pot pune inclusiv manetele de Passat B8, am facut asa ceva, trebuie facute modificari, dar merg  puse.

50 minutes ago, mmveracruz said:

spira+calc de coloana de b8?

nu exista asa ceva, nu e compatibila. Se foloseste spira de B6/B7, modificata, vezi in poze

Poze de la lucrare executata. Un b6 2009, transformat total in B7...inclusiv climatronic din AC.

Screenshot_20200520-222227_WhatsApp.jpg

Screenshot_20200520-222240_WhatsApp.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info. Tot vreau sa imi schimb volanul si cand vad cam cat e unul ma tot uit la din ce in ce mai noi, macar daca dau bani sa fie ceva de generatie noua

 

Super lucrarea. Modulul acela lipit pe, mi se pare ca e calc de coloana, e acel modul de conversie LIN?

 

Modificarea din AC in climatronic e interesanta, trebuie tot airbox-ul nu?

Modificat de mmveracruz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, modulul e cel pt LIN, volan nou.

Da, toata carcasa climatronic completa, modificare instalatie electrica  plansa bord (asta daca vrei sa fie ca de fabrica), adaugare senzori, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/3/2014 at 1:26 PM, F l o r i n said:

sau 5K0 953 569T 

Salut ,vreau sa montez la un passat b6 2008 cbab dsg ,volan cu padele de b7 sau cc,Ce imi trebuie in afara de volan?pana acum am schimbat IC cel albastru cu rosu  cu cel alb de pe un passat cc panoul climatronic de pe un passat b7 si toate functioneaza perfect.Acum vreau sa pun volan cu padele si vreau sa stiu ce ar trebui sa cumpar ,de pe care masina s-ar potrivi.

Modificat de costy277
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

calc coloana 3c0.....AH,AJ..cablaj plus volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar can de pe masina are cod 3C0907530H, este bun sau si acesta trebuie inlocuit? 

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!