Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Astept si alte pareri. Am o oarecare informatie ca ar trebui facuta o punte pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact..ai informatii corecte.Se face o punte si va merge.Si se vor aprinde pe contact.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punte dupa care se vor aprinde pe contact, nu? Am gasit in cele din urma schema:) 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, StifflerSamm said:

Acum am vazut ca ai editat??

Este volan de B8? Ai facut sa mearga butoanele de cruise control?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este volan hibrid. Colacul e de golf 7 gti si ornamentul cu butoanele este de golf 7 clasic. Am incercat prima data sa il pun cu comenzile cu acc si cruise control, dar nicio sansa pe b6.

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma miram. Zicei in comentariu initial ca merg toate comenzile si ma .... speriasem :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , daca instalez ceasuri de bord MFA in loc de MFD , ce ar merge si ce nu ..... Vw B6 August 2008 , TDI 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intampinat o problema in legatura cu solutia de iluminare. Am gasit schema asta pe un forum de golf mk5gti dar problema e ca este pentru volanul de golf 6 Rline, cel cu airbagul rotund si placa comenzilor nu arata la fel ca a mea. Nu stiu unde sa duc al doilea capat al firului( unul fiind la pinul 2 de la mufa)

 

poza de sus e cea de pe forum, cea de jos e placa mea.

 

Astept pareri, multumesc!

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este sa verifici cu un ap. de masura care este alimentarea la intrarea in modul..este o alimentare prin contact...si acea alimentare trebuie conectata la +ledurilor de iluminat.In felul asta,cand apare alimentare-se vor aprinde..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alimentarea este pe pinul 2 din mufa. Nu stiu unde sa duc celalalt capat, cum se vede in imaginea de sus a postului anterior.

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmareste pe placa circuitul la leduri si vezi unde e +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ia un aparat de masura si vezi. Asa din poza nici eu nu imi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti ! De curand am prins curaj sa ma inscriu si eu pe forumul asta ! Am citit tot topicul insa mai am ceva dubii ! 

 

Sunt destul de noob la capitolul asta (dar imi place enorm sa citesc si sa invat ,mai ales cand vine vorba de passat) , si asta e prima mea masina ! O am de aproximativ 2 luni si o sa fie un fel de mini proiect ! 

Momentan am achizionat volanul de mai jos ! Cod 3c8 959 536 d 

Acest airbag - http://www.olx.ro/oferta/airbag-volan-volkswagen-golf-6-jetta-passat-passat-cc-touran-tiguan-ID6qHBS.html  care din pacate a avut o intarziere si ajunge maine 

si sunt un pic in dubii dupa cum va spuneam cu modulul de coloana ! 

Pe olx sunt mai multe variante , insa nu gasesc cele enumerate de voi (dar totusi gasesc highline) , si aici am citit ca varianta highline suporta comenzile ! 

Care sa il cumpar din astea ? 

 

http://www.olx.ro/oferta/calculator-de-coloana-directie-litera-e-pentru-comenzi-volan-passat-b6-ID6XTTk.html  - 1 

http://www.olx.ro/oferta/calculator-coloana-highline-1k0953549ch-comenzi-volan-bc-si-tempomat-ID5rmmO.html#0cb35e8baf - 2 

http://www.olx.ro/oferta/calculator-coloana-passat-b6-highline-litera-a-ID6syog.html#460102d459 - 3 (asta mentioneaza highline insa e mult mai ieftin ca restul) 

 

Urmeaza sa imi comand si cablul vag , si ma voi ocupa singur si de codare , cu ce mai gasesc pe aici si pe net ! 

14291637_10206791992305270_1439901963383183006_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din calculatoare-nici unul nu e bun.Ai nevoie de 3c0...AH/AJ/AK.

AK numai daca ai transmisie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoiler

 

Pe scurt, daca pozele sunt reale atunci airbagul si volanul nu se pot imperechea, difera prinderile iar acele calculatoare de coloana NU sunt compatibile cu acest tip de volan!

Ai 35 de pagini, s-a discutat de foarte multe ori, aloca-ti 30 minute si vei gasi toate raspunsurile!

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, D@ny said:
  Reveal hidden contents

 

Pe scurt, daca pozele sunt reale atunci airbagul si volanul nu se pot imperechea, difera prinderile iar acele calculatoare de coloana NU sunt compatibile cu acest tip de volan!

Ai 35 de pagini, s-a discutat de foarte multe ori, aloca-ti 30 minute si vei gasi toate raspunsurile!

O zi buna.

Vai mama , ce vesti imi dati ! Problema e ca airbag ul o sa ajunga maine . O sa incerc sa il schimb pe aici pe undeva cu unul care se potriveste ! 

Am citit topic-ul ,tot , insa sunt noob total la capitolul asta , de aia am si comis erorile astea . M am uitat mai bine pe olx , si am gasit modulul asta - Calculator coloana HIGHLINE VW Passat B6 3C0953549AH ( e nou si costa de imi vine sa plang , 800lei , dar asta e ) . 

 

Mai am un dubiu ,la chestia cu airbag-ul . Trebuiau sa coincida macar o parte din coduri (volan/airbag) ? mufa nu ma asteptam sa fie diferita , si necontroland live produsul , am comandat asa. Va multumesc mult pt raspunsuri si ajutor ;) revin cu noutati , hehe nu las balta in nici un caz 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentrucun volan de CC care are doar comenzi pe stanga, mai nou asa sunt unele modele, se pot monta si cele din dreapta, poate un cod pentru piesa, mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E volan de polo de asta are comenzi doar pe stanga. S a mai discutat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, petro.ionut said:

Salut, pentrucun volan de CC care are doar comenzi pe stanga, mai nou asa sunt unele modele, se pot monta si cele din dreapta, poate un cod pentru piesa, mulțumesc! 

nu sunt modele mai noi, ci mai slabe - ti-a scris Mihai de ce ... e de Polo - trebuie sa ii schimbi comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15/03/2016 at 9:29 AM, F l o r i n said:

cumperi volan cu comenzi (sau nu) si airbag... fara calculator de coloana si fara cablaj - merge, folosesti cablajul tau

Urmeaza sa cumpar volan cu comenzi de CC, momentan am varianta in 4 spite, si pana imi comand cablajul si calculatorul de colana, mai trebuie sa fac ceva la cablajul de il am pentru a functiona airbag-ul si claxonul? 

Era un fisier pdf cu operatiunea asta exact volan 4 spite la cc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2016 at 11:57 AM, F l o r i n said:

folosesti cablajul tau

Pot face vreo modificare cablul de Tiguan 5K0 971 584 D sa fie ca 3C8 971 584 F ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!