Jump to content

kit distributie


limac
 Share

Postare recomandată

din toate posturile rasfoite de mine pe cel identic cu al meu chiar nu l-am vazut. mersi de atentionare "floro_st205". o sa fac un drum la mecanic sa ascult si parerea lui. seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut colegii,

Am si eu un golf V (masina din semnatura) achizitionata acum 4 luni si in primavara, cum se termina zapada ma pregatesc pentru distributie (tipul sustine ca a schimbat-o la 90k) dar pentru linistea mea sufleteasca vreau sa stiu ca am pus-o la punct. Din ce am rasfoit acest topic, am ajuns la concluzia ca piesele considerate cele mai bune si fiabile necesare pentru schimbarea distributiei sunt:

kit distributie contitech

role ina h

pompa de apa Hepu

antigel

Imi puteti spune si mie va rog daca in afara de aceste piese mai este nevoie de altceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in kitul de distributie sunt si rolele si unele kituri au si pompa de apa inclusa . important e sa iei de o marca buna : continental ,dayco ,bosch ,gates .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ca sa fiu linistit ,pana la urma am schimbat tot kitul distributie la 96000 km (marca Contitech) ....toata treaba ma costat 7 milioane la celebrul Imy din Floresti/Cluj.

Modificat de cezarvatafu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, dupa parerea voastra ar trebui sa schimb distributia ? si daca da, ce contine kitul si cam ce marca sa fie? mersi

 

vw golf 5 din oct 2007, 1,9TDI , 77kw, in jur de 90.000 km, luata de noua,  cod motor BXE 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la motorul tau e data distributia la 150Kkm ,eu as desface mai intai si apoi as lua o decizie daca sa schimb tot kitul sau doar cureaua  :tuktuk: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Vreau sa va intreb si eu ce parere aveti daca in 2008 am facut distributia la 120.000 km iar acum am 186.000 km , sa o fac sau sa mai astept pana la 200.000-240.000. ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Nu stiu care este limita de km la diesel, dar stiu ca indiferent de km nu este indicat sa depasesti 6 ani cu o curea de distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare.

Am un Golf 5 -1.9TDI -BKC an 2004, achiizitionat in martie 2016 din Germania direct de la proprietar din curte.

Nu stiu daca sa schimb distributia sau sa cred ce zice neamtul si as avea nevoie de un sfat de la voi. Masina avea 238.000 cand am luat-o, iar in anunt neamtul a zis ca a schimbat distrubutia cu aprox 10.000 inainte(n-am vreo factura sau ceva legat de treaba asta), adica la 228.000aprox. Din cate am citit  la motorul asta si anul ei, distributia se schimba la 120.000, iar dupa calculele mele ar fi trebuit schimbata a doua oara la 240.000. Neamtul,sa zicem ca a schimbat-o la 228.000 aprox. De cand am adus-o si pana acum eu am facut 17.000 cu ea, asta inseamna ca distributia are 27.000 (sa zicem). La service, baietii zic ca dupa curea si dupa calculul km ar trebui sa fie in regula 

Km sunt reali, iar daca ar fi sa ma cred in neamt, as mai sta cu ea neschimbata.. Ce ma sfatuiti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rola intinzatoare gasesti anul fabricatiei stantat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai vede scrisul pe curea?daca da,posibil ca cureaua sa fie schimbata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o distributie veche inaintea curelei cedeaza rolele ,in special cele mici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca a schimbat tot kitul la 228k, nu doar cureaua. Ce ma sfătuiți sa fac? 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Cristimusat said:

Presupun ca a schimbat tot kitul la 228k, nu doar cureaua. Ce ma sfătuiți sa fac? 

evident ca a schimbat tot chitul.daca la schimbat..se mai vede scrisul sau nu pe curea?

15 hours ago, EEXCALADE said:

Pe rola intinzatoare gasesti anul fabricatiei stantat 

am luat rola de la dayco si nu scrie anul fabricatiei,sunt AM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/2/2015 at 7:58 PM, firestorm1312 said:

Nu stiu care este limita de km la diesel, dar stiu ca indiferent de km nu este indicat sa depasesti 6 ani cu o curea de distributie

La diesel 90 000 km sau 5 ani, la benzina 60 000 km sau 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cristimusat

M am decis pana la urma sa o schimb. Așadar, gates sau contiteh? Diferența de 100ron intre ele, în favoarea contiteh. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dayco ht teflonata

e echipare de fabrica ,ca si conti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A treia varianta cu pompa de apa cu paleti de bronz.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 4/24/2017 at 8:51 PM, cryst7ano said:

La diesel 90 000 km sau 5 ani, la benzina 60 000 km sau 4 ani.

La diesel (unele, presupun), limita e 150.000 km, conform cartii de service.

Modificat de Daxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vreau sa comand un kit de distributie cu pompa de apa pentru 2.0 TDI cod BKD,luna a 12,an 2004.

 Am gasit 2 variante de kit pentru aceleasi cod de motor,diferenta constand intr o rola,din ce mi am dat eu seama. 

CT1051WP1 pana la serie de sasiu 1K-6-250 000

CT1051WP2 de la serie de sasiu 1K-7-000 001

 

Pe care ar trebui sa l aleg?

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pt un g5 gt, cod motor blg, am primit acest deviz. Va rog sa ma lamuriti ce face si daca trebuie schimbat pct 16 din poza. Baietii la service l au inclus in “pachet distributie”.

 

0F80C262-54CA-4563-9F89-DAE724572F14.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinion cu fulie defazoare pe axa cu came de admisie. 

Pinion pentru axa cu came de evacuare. 

Pinion arbore cotit 

Asa arata. Pun niște poze 

chiulasa-vw-audi-1-4-tsi-03c103358ak-2dfe81c48a5089dd25-0-0-0-0-0.jpg

Screenshot_20201205-223749.jpg

chiuloasa-vw-audi-1-4-tsi-03c103358ak-b3f151c48a63003230-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!