Jump to content

Cablu broasca usa


allyn87
 Share

Postare recomandată

Acum ma bag si eu in seama pt ca am facut operatiunea asta :) ..scuze de raspunsul meu intarziat domnu georgescu. Vad ca acelasi cablu s a rupt si la tine si anume pentru manerul din interior( cel care l am luat eu scria VW pe el ceva) . CUm a zis si andrei ..trebuie sa dai tapiteria jos intocmai ca in pozele ce le am pus mai sus..eu am defacut fara sa am acel clip :) ..bine era de l aveam.

Vreau sa o o contrazic pe Carmina un pic .. nush cum e la alte skoda sau vw..dar la skoda octavia 1 sa pui capatul la cablu in acea gaurica cu acel capat patratel fara sa iei broasca jos e f greu .... , eu m am chinuit 2h si am reusit doar indoind acea protectie de metal catre exterior ca sa am loc sa bag capatul acolo. Nu am putut desface broasca la mom respectiv pt ca nu aveam asa torx mare..mi se pare ca trebuie T30 sa dai jos broasca.Daca poti fa o poza la locul unde trebuie sa bagi cablul Georgescu..sa se vada cat de ingust e..ca ai 5 mm spatiu sa bagi cablul ala doar :)) .

PS Carmina la skoda octavia 1 sa pui capatul la cablu in locasul acela al broastei iti rogi moartea la propriu ..fara sa indoi tabla sa ti faci loc nu ai cum daca nu iei broasca jos..skoda e diferita de vw ..la vw toata fata aceea de metal poate fi desurubata si luata jos..la skoda nu pt ca e sudata ..e corp intreg cu usa.

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kelu

    16

  • F l o r i n

    16

  • allyn87

    8

  • cosmindumi87

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mai retin exact cum este.. eu l-am schimbat in 15 minute in parcare la usa soferului ... nu imi aduc aminte sa fi indoit nicio tabla.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai putut sa scoti mecanismul ala sa poti pune cablul in el da, altfel nu ai cum decat facand loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suruburile broastei necesita un bit M8 nicidecum torx. daca ai putina experienta merge pus cablul in urechea broastei fara sa o dai jos, insa este mai implu sa desfaci cele doua suruburi si sa tragi putin broasca spre tine fara sa scoti butucul dar cu conditia sa nu tragi de broasca pana smulgi limba butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog..bit o fi :), nu am ajuns sa dau jos ..atat ca am vazut o usa de passat acelasi an si la ala era mult mai usor sa bagi acel cablu decat la mine. SI nu cred ca e vorba de experienta..ca nu am 2 stangi .. insa sa bagi acel cap putin dreptunghiular in acea ureche cand tu nu vezi nimic si ai un spatiu de 5 mm pe unde d abia iti intra cablul ..e destul de greu, o sa fac o poza data viitoare cand trebuie sa mi schimb microswitch urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, ma bucur in acelasi timp ca am inviorat un pic subiectul.

Pun o poza cu portiera cu "fata" inlaturata. Se vede in stg. o bucata de broasca si cablul care iese de acolo. Intradevar stiam ca acel capat trebuie sa intre intr-un canal, si mai stiam ca dupa ce intra in canal trebuie rotit 90 de grade pina la pozitia de functionare, si apoi asigurata mantaua, pentru a functiona . Mi-ati confirmat ca e greu dar nu imposibil.

N-as vrea sa desfac suruburile de la broasca, decat in caz extrem.Din pacate nu vreau sa intervin la plasticaraie cand afara sunt temperaturi negative, si sunt nevoit sa mai astept.

O sa pun o poza ca cablul schimbat!

post-24055-0-40868000-1359212197_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai putea sa faci o poza de aproape unde am facut cercul sa se vada in ce spatiu trebuie sa te chinui sa bagi cablul si sa l si rotesti si sa ti intre capul ala dreptunghiular in gaura la fel de dreptunghiulara, am incercuit pe poza ta, acolo eu am indoit tabla exac unde e plastcul ala negru . Eu am blocat cu o surubelnitza sa mi fie mai aproape gaurica aceea si apoi cu alta surubelnitza m ma chinuit sa apas pe acel cap sa intre.

post-112151-0-35755900-1359227799_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glacius nu trebuie sa demonstrezi nimic nimanui. Faptul ca eu unul am reusit sa schimb acel cablu fara sa scot yala nu ma face Superman,am si spus ca este mult mai usor cu cele doua suruburi M8 desfacute, insa eu unul am avut un caz cand suruburile erau stricate de un cap sec si nu am avut alternative. Se stie ca suruburile de la octavia tour vechi de cativa ani au o problema la suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm ce spune kelu, si eu l-am schimbat fara a demonta broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca se poate pune la loc acel cablu, fara sa dai jos broasca. Am aplicat metoda lui Razvan(kelu), am desfacut suruburile care tin broasca, cu o surubelnita am apasat pe capatul de sus al parghiei unde vine montat cablul, iar cu o penseta am introdus capatul in forma de T al cablului, in locasul lui. Oricum mai mult de 10mm nu ai spatiu pe acolo. Restul a foast usor ca stiam pe de rost cum se umbla pe la portiera de cand mi-a facut peri albi, un pin corodat de la motorasul de la macara.

As fi avut nevoie de inca o mana, dar n-am avut asa ca daca cineva are nevoie de un chibit pe linga el cand "opereaza", il ajut cu placere ca mana a doua!

Numai drumuri bune va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
cosmindumi87

Salutare dragi colegi! Revin cu o intrebare.

Am desfacut brosca ca sa imi schimb switch-ul, am pus tot la loc si nu merge chiar cum trebuie.

La actionare manerului exterior se declanseaza alarma pentru faruri aprinse de exemplu, sau se aprinde lumina cand deschid portiera semn ca functioneaza switch-ul.

La actionare manerului interior limba de la brosca nu se deschide la maxim si nu suna nimic nu se aprinde lampasu :)).

Am monat totul pe pozitie,pe fata de usa si raman cu impresia ca sufa nu trage atat cat trebuie si am tras ca nebunu.

Ce as putea sa fac, se poate regla brosca in vreun fel de pe undeva sa trag la fel de bine la actionare manerului exterior/interior ca limba aia sa faca toata miscare la deschidere?

Multumesc!

post-78457-0-35127700-1368735002_thumb.p

Modificat de cosmindumi87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muti sufa....are niste zimti...poti sa o montezi mai inspre exterior sau interior, pana vei gasi pozitia corecta a sufei.

 

e9dano.jpg

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmindumi87

Ciao carmina! 

Sa inteleg ca toata treaba sta in pinul ala. Am incercat azi sa il pun mai sus, mai jos si daca il mut mai jos cand trag de maner nu mai face limba miscarea completa la deschidere iar din interior nu observ nici o schimbare in bine. 

O sa mai incerc si maine.

Multumes pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. sufa trebuie pusa exact unde vine ea in maner, cablul in pozitia normala - nici tensionat, nici cu burta.

2. ai inlocuit doar capacul de la switch sau switch-ul complet ? ai pus original ? nu e pus cum trebuie si limba cand nu se deschide total, nu ti-l actioneaza....

3. lipiturile reci le-ai reparat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmindumi87

1. Sa vad daca am inteles eu bine. Cu manerul tras desfac butucul si scot sufa. Cu manerul tot in pozitia de tras pun pinul ala de plastic atat cat ajunge sufa fara sa il trag/tensionez in vreun fel?

2. Am inlocuit switch-ul cu totul, am pus SAIA tot in pozotia in care a fost amplasat si cel vechi care era praf. Ii posibil sa nu il fi pus bine, ii prima incercare dar sper sa fie bine.

3. Lipituri reci nu cred ca am, pentru ca atunci cand limba ii pe pozitia deschis total actioneaza switch-ul si functioneaza ok.

M-am uitat si la portiera din stanga si tot asa merge si acolo, limba nu se duce in pozitia de deschis total la actionarea manerului exterior/interior.

Nu stiu ce sa mai verific!

Modificat de cosmindumi87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. NU... dupa ce ai scos butucul, manerul trebuie lasat in pozitia lui.... relaxata - tot in aceeasi pozitie, ii pui si sufa la loc.

2. Daca l-ai inlocuit complet, mai mult ca sigur este un pic mai departat de limba care il actioneaza... de aici problema.

3. daca tot era yala jos... si o sa fie... mai bine le repari si pe alea.

 

spor la treaba.... si ne auzim daca nu te descurci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmindumi87

Salutare!

Am incercat ieri varianta 1 de montaj dar in poztia relaxata a manerului fara a tensiona si pus pinul pe locas la deschidere din exterior limba nu face cursa completa iar din interior acelas comportament. Daca tot mut mai sus un pic pinul ala de platic de pe manerul exterior se deschide limba complet dar din interior tot nu se deschide all the way. Daca il tensionez prea tare cand incui portiera cu cheia ii posibil sa nu o pot deschde cum am patit ultima data.

Toate astea le-am incercat dupa ce am dat jos brosca si pus un nou SAIA la loc si verificat daca functioneza corect.

Eu tin sa cred ca buba ii de la sistemul de actionare din interior. Am inteles ca acel cablul nu se poate tensiona. 

Exista ceva metoda sa tensionez mecanismul de care trage aceasta sufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul cand pui fata la portiera si faci legatura cu elementul interior de care tragi sa deschizi usa, manerul interior, trebuie sa fi atent la 2 (doua) chestiuni:

-agatarea carligului cablului de manerul interior

-mantaua cablului trebuie asezata intr-un locas al lui, un opritor,  aflat pe fata portierei.

Nu exista reglaje pentru cablul de deschis portiera din interior.

Daca ai asigurat cele 2 conditii de montaj, trebuie sa functioneze, doar daca  ai pus un cablu care nu respecta cotele celui original, sa nu functionese!

Mai verifica odata si daca ai pus al doilea capat al cablului din interior la locul lui in broasca si nu in alta parte a broastei...

Am considerat ca problema ce te framanta este deschiderea din interior! Parerea ma este ca deschiderea din interior si cea din exterior sunt independente, pana la un punct, in sensul ca amandoua actioneaza broasca, dar cu parghii diferite.

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmindumi87

Am rezolvat pana la urma, dupa mai multe verificari am decis ca, cablul din interior sta aiurea l-am prins cu un soricel de plastic aproape de brosca pe fata de usa.

Asa sta mai tensionat si mecanismul functioneaza ok. Totul s-a rezolvat.

Multumesc pentru sfaturi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 2 years later...

 

mi s a rupt cablul la skoda octavia 1 si nu mai pot deschide usa sofer din interior! Am dat jos fata usa dar tot nu m am dumerit cum sa il schimb! Ma poate lamuri cineva? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci broasca de la locul ei, scoti cablul de acolo si il pui pe celalalt la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai mai facut asta nici-odata la nici-o masina, mai bine te duci la un baiat care stie, de exemplu Al Bundy si o rezolvi imediat. Sigur pierzi mai putin timp si nu risti sa ramii cu usa descuiata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, alinworm said:

 

mi s a rupt cablul la skoda octavia 1 si nu mai pot deschide usa sofer din interior! Am dat jos fata usa dar tot nu m am dumerit cum sa il schimb! Ma poate lamuri cineva? multumesc!

pe lateralul usii, ai doua suruburi M - le desfaci, o sa poti astfel sa deplasezi un pic yala, suficient cat sa poti avea acces la cablu. Acesta este clipsat pe yala - il declipsezi, scoti carligul mic de la cablu, care actioneaza parghia... si il montezi pe cel achizitionat, in oridinea inversa demontarii.

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa il schimb! Am facut exact cum a zis Florin , am desfacut cele 2 suruburi care tineau broasca , am tras de ea sa ajung la urechea cablului , l am scos, l am pus pe cel nou si gata.....Se poate schimba usor cu putina rabdare. Multumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!