Jump to content

Cablu broasca usa


allyn87
 Share

Postare recomandată

Am o problema, mi s-a rupt cablul de actioneaza broasca cand deschizi usa din interior, am unu de la o use din spate acasa (dar nu pot sa-l incerc sunt in alta localitate si vreau sa stiu daca imi cumpar altul) dreapta, se potriveste??? Se poate cumpara separat?? fara broasca???

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kelu

    16

  • F l o r i n

    16

  • allyn87

    8

  • cosmindumi87

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

se potriveste si dupa dreapta fata fara probleme. nu bag mana in foc ,insa din ce imi aduc aminte, pe spate este mai scurt.

vine fara broasca, este cateva zeci de lei

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e de pe fata de ex merge stanga dreapta ,spate -fata nu stiu , nu stiu daca e separat dar sigur gasesti la dezmembrari... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spatele cod 1U4839099B,fata cod 1U0837099E..VORBESC DE SKODA TOUR.La reprezentanta e 75 lei bucata.Deci nu merge sa schimbi fata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! La 75 lei e foarte scump, 70 lei e o broasca completa la dezmenbrari, am cumparat pentru spate de la ea am cablul ramas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu dar nu se potrivesc..chestia cu cablurile de la usi e cunoscuta la tour..in permanenta au pe stoc,acum 2 luni am adus pt un client.E nasol ca nu poti repara cablul rupt..se rupe din locul unde e ambutisat. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat azi cablul, 20 lei pe original, manine sper sa am timp sa-l montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie de cat e surubul de de la broasca. torx cu pas mic trebuie da nu stiu de cat e ca sa-l cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e M, dar nu stiu exact de cat

asa arata ce iti trebuie, se gaseste si la rushi

L.E.-cred ca M6, nu am avut curiozitatea sa ma uit pe el :rolleyes:

post-11532-0-18137500-1300382525_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tutorial pentru demontare broasca, ma intereseaza cum se scoate cabluletul ce leaga portiera de broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat si tu pe forum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am cautat, stiu toata procedura inafara de asta, cum scot "cabluletul' stiu ca trebie scoasa iala si dupa "cabluletul" si se si regleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine din craiova care schimba switch usa??? si sa imi regleze deschiderea din exterior???

Modificat de allyn87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie de reglaj deschidere. dupa ce ai prins broasca in cele doua suruburi, o sa vezi prin gaura exterioara unde vina bagat butucul, cablul acela mic care prinde broasca de maner.impinge manerul sa stea impins pe portiera, si apoi cu o bucata de sarma cu carlig scoate cablul in afara, si-l pui pe santul de pe maner exact cat iese el spre exterior.nu tragi tu de el mai mult decat e si nici nu-l impingi. asta e tot reglajul de care ai nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cablul nou, ca sa pot sa-l monrez a trbuit sa slabes cabluletul mic si nu prea se deschide usa, si trebuie sa imi schimb si switchul la usa din dreapta si nu stiu sa scot broasa de tot afra, ramane in cablulet prinsa, stiu ca trebuie scos ceva de langa maner, aici nu ma descurc, am switch bun trebuie decat montat

Modificat de allyn87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti pe cantul usii, ai doua capacele negre de plastic. le scoti, si vei vedea doua suruburi torx prin ele, unul negru care va iesi cu totul(il desfaci primul) si al doilea e deschis la culoare- tii tras de manerul exterior si in timp ce desurubezi la el(nu va iesi de tot) faci joc la butucul in care intra cheia/capacul in loc de butuc si va iesi.apoi vei vedea cablul acela mic care face legatura intre broasca si maner. cu o surubelnita sau ce vrei tu, scoti cablul de pe canalul manerului si ai eliberat broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si yo aceiasi problema..m`am trezit intr`o zi cand am vrut sa deschid usa stanga fata d la sofer..k nu se mai deschide evident..am incercat s`o repar yo..am dat fata d la usa jos..si cand cablul era iesit d pe cantu` d pe usa..cantu` ala fiind d plastic..a fost fortat si.pur si simplu a iesit..si cand ma uit mai bn la cablu se mai tine in cateva litze d`alea..era aproape rupt..!!!vreau sa stiu cam cat costa acest cablu`???..mentionez k am un vw passat 2001...se potriveste la mn si cel d la skoda???e greu d schimbat..cam cat m`ar costa ca sa mi`l schimbe cineva la un service??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat e ceva de munca - trebuie data jos yala de pe masina - deci desfacuta macaraua, scoasa fata de usa de metal, data jos yala, si cam atat. Pret...cine stie, in functie de unde te duci - Porsche, alt service sau la cei de pe forum.

Acum depinde de care cablu vorbesti

- Cablul de actionare de la manerul interior, pe original, trebuie sa coste pana in 10 euro - in Etka e aproape 8 euro.

- cablul de actionare de la manerul exterior (cablul cel mic), e aprox 3,2 euro, in Etka

...preturile pot varia

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa deschid si ru topic nou, insa am cam aceleasi probleme, cu mici diferente:

masina : Skoda Octavia 1,break, an 2000

La un moment dat nu mi-a mai mers deschiderea de pe cheie, si imi facea figuri ca se deschidea/inchidea singura!

Butucul din portiera e defect (asa am luat-o), in plus , ca sa fie distractia completa, am rupt deschiderea din exterior a usii, nu mai merge manerul.

Intreb si eu oamenii cu experienta:

Vreau sa caut la vreun shrott manerul cu partea mecanica si cea electrica de deschidere, deci implicit si modulul acela care comanda centralizata,care am vazut ca e incorporat acolo.

Daca masina e de ex cu motor de 1,8 e vreo diferenta,se va potrivi partea aia de inchidere?Eu bag doar mufa in ea si va merge?Cat de greu se inlocuieste manerul de deschidere,cu totul?Dati-mi si alte sfaturi,deocamdata imi deschid usa de pe stanga,o descui dintr-o alarma cu inchidere montata separat, insa mi-e cam greu sa fac toate astea,mai ales daca prind un pret bun la vreun sh.

Multumesc!

Si as mai avea o rugaminte: dati-mi si mie denumirea elementelor precizate ca defecte, caci nu stiu cum se numeste partea aceea din usa care face inchiderea.Maner exterior aia ma gandesc ca asa se numeste, butuc cu o cheie aia stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul este rupt sau nu actioneaza ? - daca nu actioneaza, cred ca s-a rupt cablul mic, dintre maner si yala. nou, pe original, costa cativa euro.

Yala se vinde completa - contine partea mecanica si electrica - merge de la orice octavia 1, plus multe alte vw. Sa nu cumperi de Sharan, ca aia difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschizi usa..si in dreptul butucului de deschidere pe rama usii ai un capacel mic de plastic,il sesfaci si o sa gasesti un surub cu cap de imbus(coada soricel).desfaci accel surub la maxim..si tragi de butuc afara..o sa iti ramana decat clapeta usii fara butuc.O sa vezi daca e rupt cablul mic. ;) Asemeni o sa poti verifica butucul usii cu cheia daca iti functioneaza corect.VEZI CUM STA TREABA ACOLO SI MAI VORBIM. ;)

Pozitia 3 din schema..e accel capacel de plastic,scuze am uitat sa precizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar, cablul mic e rupt, si cred ca a si cazut in interior, ca nu se vede deloc...

Butucul...aici e o problema...nu a mers niciodata si cred ca a fost fortat la vremea lui, ca nu intra nici macar un ac in el, dar mai cheia...deci as opta pt altul , chiar daca implica inca o cheie, daca nu folosesc telecomanda.

Ce ar mai fi este partea aceea de inchidere, corpul care contine inchiderea/deschiderea si actionarea usii...in el imi intra mufa de la inchiderea centrala, si precis a luat-o raza de se inchidea/deschidea singura (cu ocazia asta am fost nevoit sa imi fortez de unul singur portiera...).Daca iau tot de skoda cam acelasi an , se va potrivi ca si comanda de deschidere?Mentionez ca acum am mufa scoasa afara si lucrez cu actuator separat la o alta inchidere centralizata,montata separat...

Multumesc pt sfaturile de demontare, as mai dori de la cei experimentati cum sa scot tot manerul afara, in cazul in care il schimb.

Seara frumoasa tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul, daca e ok, nu il scoti. Scoti doar butucul. Pe lateralul usii, deasupra suruburilor care fixeaza yala, se afla un orificiu. Inauntru ai un surub torx. Il slabesti, dupa care poti scoate butucul

cablul mic, se fixeaza pe yala, dupa care se ancoreaza in locasul de pe maner, sub butuc.

Cauta in ariiile PassatB5 si Golf/Bora, ca exista DIY uri care te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la octavia 1&2 sunt doua suruburi la butuc: unul care se scoate de tot, si unul care ramane pe gheara de prindere a butucului.cel care se scoate de tot e negru si e deasupra celui care ramane pe gheara

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am inteles si multumesc colegilor pt ajutor.

As mai avea problema cu chestia aia de comanda si inchidere...daca o iau sh de pe alta skoda , dar de 1,8 din 2000, credeti ca mi se va potrivi mufa si va functiona deschiderea centrala?

Week-end placut tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!