Jump to content

Problema usa golf 4


madalin25
 Share

Postare recomandată

LA orice usa sunt 2 fire la switch, la fel si capota, doar la portbagaj sunt 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    20

  • F l o r i n

    20

  • marius1982.11

    9

  • kelu

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok, am inteles, multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

buna ziua,imi cer scuze ca postez aici problema mea, dar fac asta pentru ca astazi m-am inregistrat si pot crea noi discutii. VA ROG SA MA AJUTATI SUNT DISPERAT.Nu vreau sa fiu dat afara din forum ,am cautat peste tot ssi nu are nimeni ceva asemanator. imi cer scz inca odata.multumesc

 

De aproximativ 2 ani posed masina din titlu.problemele au inceut anul trecut in august cand imi aparare in bord eroarea sondei lambda.in decembie a murit alternatorul , l-am schimbat cu unul original marca bosh 90w 

si bateria cu una noua.in luna martie a acestui an incepuse masina sa consume mai mult ,problema ce am pus-o in spatele sondei lambda.venind din sibiu spre bucuresti masina incepuse sa se gatuie destul de rau la plecarea dupa loc.am fost cu ea in service ,am pus-o pe tester cand colo aparea decat eroarea sondei lambda...am plecat din acel service pentru ca mi se cerea sa las masina la ei 3 zile ceea ce nu am vrut.

am fost la un prieten de al meu care detine un service i-am spus sa se urce in masina fara tester sa imi spuna ce are.punct ochit punct lovit mia spus ca este de la bujii (2 erau sparte)le-am schmbat pe toate cu unele ngk.masina se misca simtitor de bn.acum aprox 1 saptamana am schimbat si sonda lambda 2 cea de langa catalizator.la fel masina se misca din ce in ce mai bine si consuma din ce in ce mai putin (ajunsese sa consume si 30 - 40 % la plecare normala )de aproximativ 2-3 zile dupa amiaza cand este foarte cald aproape in fiecare zi imi da eroare in bord (oil press motor stop) cu rosu.ceea ce ma inspaimanta.am dus-o iar pe tester si nimic...eu cred ca este o problema electrica, mai ales ca nu patesc acestea decat atunci cand este ff cald afara si in plus am observat ca farul din dreapta se aprinde dupa cateva secunde fata de cel din stanga ceea ce inainte nu se intampla.in plus cand sunt in viteza a-2-a am impresia ca uneori o gatuie din nou...nu stiu daca ajuta dar in masina am bagat doar benzina 98    ROG AJUTOR 

In prima faza schimba uleiul, daca tot face, atunci verifica cablajul si senzorul si apoi compresia la motor, sa nu fie uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru ca aveti mai multa experienta in problemele cu incuietorile, switch-urile, firele, ... etc, din usi, va rog, daca puteti sa-mi spuneti cam care ar fi cauza urmatoarelor simptome, pe care am incercat sa le explic si cronologic:

 

- cand incuiam cu cheia in usa soferului (ori se incuiau toate usile ceea ce era ok, sau se incuia doar usa soferului actionand parca doar mecanic, fara sa se auda actuatorul cum lucreaza )

- apoi am montat o alarma after market si la ora actuala incui si descui (armez/dezarmez) fara probleme, din telecomanda alarmei. 

- dupa ceva vreme, cateodata cand plec de pe loc si ating pragul de 15 km/h si se incuie toate usile, usa soferului se descuie imediat.

- cateodata cand apas pe butonul de inchidere de pe usa soferului, la fel, toate usile se incuie, doar usa soferului se descuie imediat.

- nu am probleme cu lumini plafoniere, lumina din usa sau martor usi deschise in bord, toate functioneaza ok.

- nu s-a intamplat niciodata ca dupa ce ma dau jos din masina si incui din telecomanda, sa se descuie usa soferului. (cu cheia nu am mai incercat).

 

Stiu ca pana nu desfac usa sa vad care este problema, nu este nimic sigur, dar astept pareri.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa din broasca soferului. Demonteaza, refalipiturile, curata si colectorul motorasului si schimba si switch-ul daca tot desfaci, pt ca mai devreme sau mai tarziu te va lasa si switch-ul

In foto de mai jos ai incercuite lipiturile de care iti vorbesc. Cu un pistol de lipit si niste cositor o rezolvi

post-11532-0-05144300-1402550038_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna seara,

 

Desi nu e de ordin electric/electronic, e tot o problema cu usa, mai exact cea de la sofer.

De ceva vreme am sesizat un usor "joc" al usii pe directia sus jos, ca si cum s-ar fi "lasat" din balama; ma refer la partea din fata unde este prinsa de caroserie.

Exista posibilitatea inlocuirii boltului de sus ? Ati mai avut careva aceeasi problema ?

 

Sper ca nu am gresit topicul.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in 2 usi masina? alea sunt mai predispuse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect... si uzura/varsta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Nu e in doua usi, nu e foarte veche (2006) si jocul e foarte fin; adica broasca se inchide OK, nu-i coborata usa, doar in clipa in care ridic si las inapoi usa se misca undeva la un "milimetru"; am verificat si celelalte trei usi si nu au acest joc; fixist si chitibusar cum sunt, ma deranjeaza.

 

Al Bundy, ai idee unde gasesc balamaua de cumparat ? De preferabil noua ... ca de la schrott poate iau acelasi lucru.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta sau orice magazin de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi suferit candva in trecut, din 2006 can dubios sa faca asa, mai ales in 4 usi.

gasesti oriunde, quark, ciclop 100%, pot sa-ti dau PM un nr dezmembrari, le poti indcerca inainte sa le dea jos daca iti convin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e obligatoriu sa fie tot asa, cea de la dezmembrari - oricum, cea OEM noua, costa destul

 

avem colegi pe forum, care se ocupa cu dezmembrari si iti pot da un produs bun... vb cu Kelu, e posibil sa aibe

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea OEM noua este 80 lei, asta insemna mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adauga si vopsitul si vezi ca la 50 lei o gasesti buna si la culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas fara curent la o bora din 2000 si nu mai pot descuia masina. Are cineva idee cum pot sa intru in masina? Cheia mecanica nu actioneaza suficient pentru deszavorare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi mana intre motor si trager,de sub masina si deschizi capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy; multumesc Florin.

 

Marius, poti sa imi lasi numarul tau pe PM ?

 

Multumesc inca o data tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am și eu o problema mai urgenta, nu se mai închide ușa spate, în sensul ca nu se mai blochează yala, ușa merge pana la capăt cred, dar nu se ridica yala sa se blocheze în chinga de pe aripa, și nu sunt acasă

Acum 1 luna am reușit sa o lovesc jos în aripa de o bordura la viraj dreapta, a sărit vopseaua dar nu s-a deformat tabla acolo.

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica motorasul din yala. O poti incuia manual, apesi pe tamburus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit cumva sa vin acasa, am ciocanit chinga (zic bine ?) in jos si s-a inchis imediat

degeaba apas pe tumburus, ala blocheaza yala, dar daca nu gliseaza yala sa se blocheze usa, degeaba

e parghie acolo, nu vad ce treaba are motorasul, am facut un desen

 

post-140474-0-24854500-1424550137_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne intelegem...usa ta nu se inchide fizic?Nu agata pe carligul de pe aripa? Daca da, inseamna ca s-a dat peste cap in interior sau s-a umflat cauciucul de pe inelul indicat de tine prin sageata incat nu mai gliseaza. Scoate surubul de sus al broastei de pe cantul usii. Iti trebuie un bit M8 ca sa-l scoti.Dupa ce l-ai scos, cu o surubelnita subtire apasa in jos prin gaura ce itiramane acolo. Ar trebui sa auzi"clanc" asta insemnand ca a coborat in pozitie normala urechea data peste cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu agata carligul. Nu ma am cu termenii tehnici :D 

Am rezolvat, problema era cu carligul de pe aripa care statea cu 1mm mai sus si nu apasa suficient ca sa se ridice urechea, am batut cu ciocanul (pe un lemn) carligul in jos si s-a inchis imediat. Urechea din usa nu are nici o problema.

Ciudat e ca atat cat a fost frig s-a inchis, au venit caldurile si a inceput sa faca figuri, mi-a mai facut asa dar am batut cu un tub ce am aveam la indemana, am venit acasa si se inchidea fara fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, de ceva timp am o problema mecanica cu usa stanga fata, destul de ciudata nu stiu ce sa ma apuc sa-i fac...

Problema se manifesta in felul urmator:

Se inchide/incuie totul ok, descui, trag de maner (nu conteaza interior sau exterior) si usa nu se deschide, se deschide doar daca o apropiu fortat de caroserie si trag de maner in acelasi timp. Dupa ce face figura asta daca nu o incui yala functioneaza dormal, se deschide usor, face asta doar la prima deschidere dupa ce a fost incuiata (indiferent daca a fost safe sau doar inchisa de la butonul din usa).

Daca aveti idei/sfaturi cum sa remediez problema sunt binevenite, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos yala, curata-i partea mecanica, greseaza totul si verifica daca este umflat cauciucul pe inelul de blocare. Blocheaza tu manual broasca si vezi daca la actionarea cablului interior sau exterior, lucreaza ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!