Jump to content

Problema usa golf 4


madalin25
 Share

Postare recomandată

Cum a scris si Florin , cele doua nuturi trebuie scoase , prima data cel din mijloc il extragi afara dupa care cel mare ori il scoti ori il impingi sa pice in usa si il recuperezi pe urma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    20

  • F l o r i n

    20

  • marius1982.11

    9

  • kelu

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

thk, sa vedem cand o sa incep cat sunt de meserias, sper sa nu sparg geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt aceleasi lipituri care cedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar pe spate sunt doar 4 lipituri nu 6 cate sunt pe fata:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am si eu o mare problema ieri am cumparat niste leduri pentru beculetele din usa si cand incercam sa pun ledu a cazut intre piciorusele de la lampa si a iesit ceva fum alb si acum nu imi mai arata in bord ca usa e deschisa si nici nu se aprind becurile din plafoniera mentionez ca acest lucru se intampla daoar la usa dreapta fata celelalte nu au nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca nu ti s'a bulit switchul.Ai verificat sigurantele pentru orice eventualitate?Buzzerul mai merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca a bulit ceva in calc de usa, ca acel circuit de lampa nu e protejat de siguranta, trebuie desfacut calc de usa si vazut cum se prezinta placa cu circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu care e problema ca daca ciocanesc in broasca se aprinde si se stinge dar in computeru de bord nu arata ca ar fi deschisa usa sau sa se aprinda plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua tuturor. Am si eu o problema la usa din fara stanga, adica nu se mai deschide din exterior, dar numai din exterior.Mentionez ca pe interior se deschide dar pe exterior nu. De la ce poate fi? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate bututcul exterior si modifica pozitia sufei din exterior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sufa trebuie lasata in pozitia in care vine ea, fara sa o tensionam, ca altfel riscam sa nu mai deschidem usa.

Problema a aparut de la sine sau ai umblat pe acolo ? Daca a aparut de la sine, ori s-a rupt sufa de care vorbeste MP, ori a intervenit o problema mecanica la yala - mai rar.

Sufa - cablul mic, de care vorbim, e cel pe care l-am incercuit in poza

post-30007-0-18410000-1317243832_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am incarcat azi sa scot butucul, dar nu am reusit. Referitor la sufa nu cred ca este rupta ca la primul nivel de inchidere, usa se deschide, iar prin gaura aceea de la surubul de butuc, se vede ca atunci cand trag de manerul usii se misca parghia dar foarte putin. Da,problema a aparut de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aI slabit surubul de fixare, de pe lateralul usii ? slabeste-l, dupa care incearca sa scoti butucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva...slabirea surubului ce tine butucul se face cu manerul exterior tras (pe deschis).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Si eu am o problema asemanatoare cu portiera de la sofer la Golf-ul meu: Cateodata nu se descuie odata cu celelalte ci abia cand apas a doua oara pe telecomanda. Iar geamul nu coboara/urca decat foarte putin cand apas pe buton, astfel ca nu il pot cobora decat daca apas repetat, daca incerc din cheie, se comporta si restul geamurilor la fel care din buton functioneaza normal.

Ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa fie din switchul de la usa respectiva.fa-i o scanare cu VAG COM si te lamuresti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch nu, poate ceva probleme la colectorul motorasului din yala, eventual ceva lipituri reci - se constata la demontare.

Pt problema cu geamul - posibil sa fie din butoane, daca firele dintre usa si caroserie, au fost verificate deja....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema la yala din usa din dreapta. Nu se incuie din telecomanda. Cateodata cand deschid masina se incuie si cand o incui se descuie. Am demontat broasca si erau cam oxidate contactele de pe placa. Le-am curatat eu un pic cu spray de contacte dar nu cred ca am rezolvat mare lucru.De acolo este problema sau este posibil sa fie din calc usii? Placa cu contacte se poate repara sau trebuie schimbata yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, se poate repara: se refac lipuiturile cu un pistol de lipit si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile le-am refacut. Problema este la sarmele acelea fine de cupru de pe placa. Se cojea stratul de protectie carele acoperea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

posibil sa fie si de la motorasul din interior mai exact de la periile acestua, dar nu-s sigur sa confirme cine e mai in tema.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile incercuite le-am refacut dar stratul de protectie care acopera circuitele de cupru s-a exfoliat din cauza apei care a intrat. Motorasul se aude cum functioneaza dar nu inchide usa. Din cand in cand se mai intampla cand vreau sa deschi masina usa sa se incuie.

http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=250335

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit,am o intrebare:

Cum se manifesta calculatorul din usa stricat?

Eu am led in usi si imi face figuri iluminarea...descui din telecomanda-nu se aprinde plafoniera. Deschid usa (indiferent stg/dr) si nu se aprinde nimic (lampa usa,plafoniera). Switchurile sunt bune,buzzerul merge.

La fel,la parasolar nu se aprind becurile cand culisez capacul, lampa din portbagaj nu se aprinde.

Aceste simptome sunt sporadice...are momente cand vrea si cand nu vrea.

Am observat ca la usa cand o deschid, o secunda se aprinde lumina si apoi se stinge.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa alimentezi asa desfacut ca si-n imagine si atunci sti sigur daca motorasul functioneaza. Daca spui ca a intrat apa acolo s-ar putea ca lamelele ce ajung in interior la motoras sa fie oxidate. Lacul acela exfoliat nu are cu ce sa-ti influenteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, problema pare sa vina de la modulul confort.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!