Jump to content

Problema usa golf 4


madalin25
 Share

Postare recomandată

Cu usa deschisa, inchisa yala manual, functioneaza ok.

Yala e curatata si gresata... desfac cate o yala mai des decat alimentez cu motorina :(

voi incerca sa-i reglez putin pozitia din suruburi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    20

  • F l o r i n

    20

  • marius1982.11

    9

  • kelu

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Update:

Pe principiul ca se deschide cand imping usa, am pozitionat yala putin mai departat de caroserie si problema sa "diminuat" acum se deschide la a 2-a "pompare" fara sa mai apas de ea. In cursul zilei voi mai regla putin (daca pot) si va anunt.

 

Ca sa nu poluez ii raspun aici lui Florin:

In balamale nu am joc (inca) Carligul de pe stalp nu permite reglare deloc este fix n-am cum sa-l misc, problema mi-am creat-o singur ca n-am montat calumea yala la ultima demontare.

Usa nu se misca de la pozitie daca nu umblu la balama, problema mea e la yala, deschiderea, inchiderea e ok, nu trebuie sa o trantesc sau ceva de genu'

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau carligul de pe stalp.... oricum, vezi cum le pozitionezi, ca sa vina usa la linie - totodata, verifica ca usa sa nu fie lasata, sa aibe joc in balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , am si eu o nedumerire ,

Cand deschid o usa ,dreapta fata, dreapta spate sau stanga spate si apas pe telecomanda, usile se blocheaza iar cand trantesc portiera se incuie, am observat ca,la usa din fata, a soferului nu merge smecheria asta, de ce?am refacut lipiturile si am schimbat switch-u pt ca era stricat, deci atunci cand las usa deschisa si incui din telecomanda nu se inchide nicio usa, doar cand inchid usa o pot bloca prin telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca la cea de la sofer nu poti nici sa apesi(manual) acel tambulus cu usa deschisa.

recent m-am prins si eu din intamplare de chestia asta, ca se armeaza dupa ce inchizi usa. dar uite n-am incercat la sofer, dar eu cred ca aceasta este explicatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca, la usa soferului e un fel de siguranta?si deaia nu se poate?am sa incerc si pe alte masini sa vad, mersi de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat in seara asta, nu merge nici la mine. nu tzacane, nu lumineaza, nimic cand e usa soferului deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E perfect normal sa nu poti incuia masina cu usa soferului deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si la un polo si la un passat 2014 e la fel, cred ca e un fel de siguranta a masinii, din fabrica , iar usile care se armeaza cand inchizi usa sunt cele de la pasageri , adica daca tu ca sofer cobori mai repede ca sa nu mai astepti dupa ceilalti pasageri poti incuia masina fara sa astepti ca ei sa inchida fiecare usa in parte, dar mie mi se parea mai util sa poti face asta si la usa soferului de exemplu , sa zicem ca ai multe bagaje si deschizi usa si apesi pe telecomanda ca ,sa o armezi si o pui in buzunar  ca sa poti manipula cat mai lejer plasele/bagajele si inchizi doar usa urmand ca ea sa se armeze.De multe ori mi s-a intamplat sa am mainile ocupate si din lipsa de o a treia mana a trebuit sa duc bagajele sau sa le pun pe jos in mizerie si sa incui masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Bogdan

Salut am si eu un golf 4 1.6 16v din 2001 si am o problema la usa din dreapta, nu se mai incuie din inchiderea centralizata si nici nu se descuie, doar cand bag cheia in yala(mentionez ca atunci celelalte usi functioneaza normal pe inchidere/deschidere).

Alta problema pe care o am este la usa soferului. Am setata masina sa se incuie dupa 20km/h sau ceva de genul...toate usile se incuiau normal mai putin cea a soferului(de fiecare data cand franez si scad sub 20km/h si plec din nou si ajung la 20km/h se incuie dar sare la loc pe deschis) si nu mai merge sa incui/descui masina daca bag cheia in yala din aceasta usa. Are cineva o idee? Va rog mi-ar fi de mare folos un sfat...multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai probleme la lipiturile din broasca si eu am avut aceeasi problema la usa din spate, trebuie sa demontezi usa cu totul, scoti broasca, o desfaci si cu un letcon refaci lipiturile de pe baza.este un topic special pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, refa lipiturile, schimba si switch-urile daca tot dai jos yalele si curata si colectoarele la motorase. In felul asta, faci yalele ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma alatur si eu in clubul celor cu problem la usa/broasca/switch:

 

De la usa soferului nu mai functioneaza inchiderea centralizata, adica daca vreau sa deschid masina cu cheia, se deschide doar usa soferului, daca vreau sa inchid masina se inchide doar usa soferului.

Daca introduc cheia in usa din dreapta sau daca folosesc telecomanda de la alarma, se inchid corect toate cele 4 usi.

Aditional am eroarea : 00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) . Tind sa cred ca e vorba de urmatoarea cauza: "Door Lock Mechanics are stiff/partially seized", deoarece de la celalata usa sau din alarma totul functioneaza corect.

Butucul broastei are niste contacte electrice care s-au oxidat/defectat si nu mai dau comanda mai departe la partea electronica?

Ma poate ajuta cineva cu scheme/imagini ca sa inteleg cam despre ce poate fi vorba, mai ales ca momentan nu am cum sa demontez usa ca sa ajung la broasca?

Cunoasteti in Brasov pe cineva priceput la asemenea reparatii, in afara de reprezentante care nu discuta (ei iti schimba toate usa si cu asta basta :) )

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog, cauta un pic in pag anterioare.... ai tot ce iti trebuie, poze, piese, etc.

 

eu zic ca tu ai lipituri reci pe placa electrica a yalei - ti-am atasat poze sa vezi despre ce e vb.

 

 

post-30007-0-54522700-1425556441_thumb.j

post-30007-0-27377900-1425556473_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am achizitionat si eu de cateva luni un Golf 4 1.4 16v si am o problema cu geamurile electrice. Geamul din partea soferului nu mai vrea sa ia nici o comanda, nici nu se mai deschide nici nu se mai inchide, insa motorasul acela se aude ca merge.Daca apas pe geam in jos se duce geamul, dar cade dintr-o data in gol si pe urma trebuie sa il pozitionez intr-un fel in care o ia de la buton si se inchide. Doar la geamul din partea soferului patesc aceasta problema, cum as putea sa rezolv? Mai am insa probleme si la celelalte geamuri, dar alea nu prea ma intereseaza asa mult, alea nu imi merg sa le deschid-inchid din butoanele de la sofer de acolo, dar cand apas pe ele acolo se aude un ticait la geamurile respectiv.. dar in rest nimic..

 

Multumesc,

 

O seara buna! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai geamul sarit din clemele lui, desfa usa si remediaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, am sa desfac zilele astea sper sa nu stric ceva pe acolo :D.

Si la aceasta problema ma poti ajuta cu vreo informatie? :)

 

"Mai am insa probleme si la celelalte geamuri, dar alea nu prea ma intereseaza asa mult, alea nu imi merg sa le deschid-inchid din butoanele de la sofer de acolo, dar cand apas pe ele acolo se aude un ticait la geamurile respectiv.. dar in rest nimic."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr de la celelalte butoane, coboara geamurile? Adica de pe butonul de pe fiecare usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da coboara, doar la unul nu coboara cel de pe spate dreapta.Mai am o intrebare, la cel din fata care am spus ca nu mai merge s-ar putea sa fie cablurile de vina? Si cam cât ar costa acele cabluri daca sunt de vina ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci nu ai de unde sti ce e acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Bogdan

Multumesc..asta era ce ai zis tu am rezolvat-o. Am postat aici pentru ca nu stiam ce problema are si mi s-a parut mai generalizat topicul..Sanatate!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Scriu si eu in legatura cu problema mea, in speranta ca gasesc o rezolvare.

 

1. Am inchidere centralizata cu cheie simpla(deocamdata). De curand, in partea soferului nu mai merge sa deschid masina, doar sa o inchid(yala se roteste spre stanga normal,numai ca nu deschide). Pe partea stanga functioneaza normal(inchidere si deschidere). Care sa fie problema?

2. Cand inchid usa nu se inchide de tot, trebuie sa dau un pic mai tare ca sa se inchida complet. Iar cand trebuie sa o deschid, trebuie sa actionez manerul de doua ori, prima data nu functioneaza.... Ce este defect?

3. Am activat inchidere automata la 15km si deschidere automata la scoaterea cheii din contact. Daca inchiderea functioneaza ok, deschiderea nu. Cand scot cheia din contact, nu se intampla nimic si e frustrant sa tot deschid din dreapta de la maner. Mentionez ca nici casetofonul nu se opreste la scoaterea cheii. Are cineva vreo idee?

 

Multumesc ca ati avut rabdare sa citit tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facute cateva investigatii. La prima problema ai broasca cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Azi cand am desfacut la casetofon am observat ca am doua fire taiate si izolate.

Are cineva vreo idee de unde sunt?

Atasez o poza

post-140200-0-96244400-1426067619_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!