Jump to content

Probleme inchidere centralizata


P.Alin
 Share

Postare recomandată

Salut am un vw polo 2003 1.2 astazi am fost la cumparaturi iar cand am vrut sa plec am deschis usile si am observat ca usa soferului refuza sa se deschida pur si simplu nu se ridica acel "buton" in sus dupa multe incercari tot nu am reusit m-am suit in masina de pe partea pasagerului si am tot incercat tragand de maner si apasand in acelasi timp butonul de inchidere de pe interior pana la urma am auzit un motoras si "butonul" era sus.Acum vreau sa va intreb ce e de facut ? Trebuie sa schimb tot ca sa nu-mi mai faca figuri ? De la ce poate fi ?

Multumesc

Daca nu am postat bine rog un moderator sa mute topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu ceva asemanator. am rezolvat problema prin refacerea lipiturilor de la broasca dar cea mai buna rezolvare este inlocuirea acesteia. eu am cumparat una sh dar inca nu am apucat sa o montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

imi poate da cineva, explica, niste poze, unde vine conectat actuaturl de la portbagaj? la un polo din 1997, 1.9sdi? la mine, tija de la actuator este lasata libera, nu intra nicaieri sa actioneze mecanismul de deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza de ansamblu la hayon fara capitonaj sa vedem si noi unde si ce este lipsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa fac poze, dar nu este nimic lipsa pur si simplu tija care iese din motoras nu este conectata la nimic, desii ar fi trebuit sa fie conectata la yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta, sa vedem de ce nu e conectata...e ciudat ce spui, ar trebui ca yala sa aiba o ureche in care sa intre tija.dar asteptam fotografia :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pentru intarziere si pentru calitatea slaba a pozelor, dar masina a stat putin in service, la un schimb de consumabile, toate, si pozele, atat poate telefonul meu. sper sa intelegeti ceva din ele. Ms.

post-91514-0-06359600-1306502986_thumb.j

post-91514-0-21426800-1306502990_thumb.j

post-91514-0-68877800-1306502992_thumb.j

post-91514-0-33984500-1306502994_thumb.j

post-91514-0-27538700-1306502997_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu ma poate ajuta cu o parere? este destul de enervant, sa scot cheia si sa descui de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

chiar nu e nimeni pe acest forum sa ma ajute? de o saptamana stau fara solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste fotografii mai mici si mai clare ar ajuta sa deslusim problema ta. nu este neaparat obligatoriu ca vwforum sa iti dea o rezolvare pentru orice problema. poate ca tu esti primul care ai buba asta si de aceea nu ti-a dat nimeni un raspuns intr-o saptamana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am spus ca este obligatoriu, dar nu pot sa cred ca sunt singurul care am patit asa ceva, nah o sa caut pe cnv cu un polo la fel dispus sa demonteze plasticul sa vad ce si cum. ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana gasesti pe cineva cu acelasi model, incearca sa faci niste fotografii mai clare si mai mici incat sa putem distinge componentele si poate gasim impreuna aici solutia,caci sunt convins ca sunt si alti posesori de polo din `97 care sunt interesati de buba asta "just in case".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,dețin un vw polo 1.2 2003 și ușa șoferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontat broasca si verificata cap-coada: lipituri, circuitele de pe placa broastei, switch-urile din interior etc, si apoi verificate firele dintre usa si stalp, din usa, pe montant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles....exista "sistem" inchidere centralizata din telecomanda vorbesc aici fara alarma doar sa inchid/deschid masina din telecomanda

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si fara - doar cheile briceag si modulul de deschidere - costa vreo 70-80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ca m-ai lamurit F l o r i n.Si pentru montarea acelui "sistem" de care vorbesti tu trebuie sa desfaca fiecare usa in parte ,portbagaj si la rezervor sa monteze altce-va(ma refer la acea chestie din care se ridica si coboara butonul).Manopera la ce pret ar putea ajunge ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iti montezi actuatoare pe fiecare usa, daca tu nu ai inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea stiu...inchidere centralizata cred ca am.Eu bag cheia in usa rotesc si se inchid toate la fel fac si la deschidere alt cumva nu pot sa inchid/deschid.Nu aia e inchiderea centralizata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Atunci nu iti trebuie decat modulul cu chei briceag. Acesta il conectezi la un plus si la usa soferului - cf. schemei pe care o sa o ai in pachet. Altceva nu iti mai trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca e o problema cu inchiderea sau deschiderea usii respective, mai intai ar trebui rezolvata problema si dupa aia montata inchiderea cu cheie briceag, ca altfel tot nu o sa functioneze.

Schema de la thunder nu e ok pentru fabia si polo si ibitza, trebuie sa mai adaugati ceva in plus,

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot desface eu usa sa ma uit poate e praf si de asta e intepenit mecanismul de multe ori am vazut cand se ridica era cu praf.O schema ceva de la usa cum sa desfac cum sa fac daca se poate.Sau va fi esec total....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in topicul "switch usa-probleme" vei gasi niste linkuri catre tutorialele pentru demontare la golf IV/ bora. aproape in totalitate se potriveste cu cel de polo, cu mici exceptii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!