Jump to content

Dimensiuni Boxe Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Am facut operatiunea si deci iata concluziile ca sa fiu ontopic :

Sitele de la difuri se scot ffff usor folosint o surubelnita dreapta. Faceti parghie si evoluati cu parghia pe tot conturul sitei, are ffff multe cleme.

Mufele de la boxele originale trebuie taiate pentru ca nu aveti ce sa faceti cu ele la boxele aftermarket.

Intra fara problema Hertz Dieci System de 16.5 ( trebuie doar ciocanit/indoit o bucatica de tabla care nu afecteaza absolut nimic pentru a intra magnetul mai mare.

Care e plusul si care e minusul, daca nu aveti manual la indemana nu va prindeti dar va dati seama daca sunt in faza sau antifaza dupa cum suna .

Trebuie desfacut capitonajul din spatele difuzoarelor initiale ( made in Tunisia ) ca sa intre magnetul mai mare. Asta e oricum un lucru bun ( mai ales daca antifonezi si usa ) intrucat vei ava spatiu de rezonanta mai mare.

La sfarsit fortati sita mergand cu forta circular cu mana pe ea ca sa intre la loc.

Ideea e ca nu ai la ce sa faci poze pentru ca imediat ce ai scos difurile vechi si ai dat la o parte capitonajul prin care vin firele te prinzide situatie .

NEAPARAT schimbati si tweeterele.

Caterinca de tweetere ca la Skoda n-am vazut in viata mea :D ( pur si simplu trageti cu 2 maini de sita de pe ele, apoi le scoateti de acolo si in locul lor prindeti altele de peretele de pe masina al incintei , lipit cu scoci dublu adeziv dupa cae puneti sita la loc )

Diferenta de sunet este fooooarte mare chiar si pe jaful de casetofon dat "cadou" de catre fabrica ( sau comerciant )

Modificat de Cumnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal! Am boxele pe fata originale (SKODA) si imi baraie. Faza e ca nu difuzoarele sunt de vina,ci incinta din neopren. As da-o jos dar mi-e frica ca o sa intre apa la ele sau ceva de genu'. Ce imi sugerezi sa fac? Multumesc anticipat! Bafta!

Modificat de Al Bundy
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare! ca sa nu fiu OFF: pe fata poti sa pui 16,5 cm si pe spate 13cm

eu tocmai le-am schimbat pe fata, mi-am pus un sistem JBL GTO 6508C si se simte o diferenta extraordinara fata de ce aveam din fabrica. in maxim 2 sapt o sa-mi pun si pe spate, tot un sistem JBL si in viitoarul apropiat o statie si un SubWoofer(micute) , intra perfect difuzoarele, nu e nevoie de absolut nici o modificare, eu tweeterele le-am lasat jos langa difuzoare, pt ca nu stiam cum sa fac sa le pun sus unde erau cele din fabrica, dar dupa ce am citit mai sus putin , cu putina banda dublu adeziva o sa rezolv problema! am vrut sa le pun in locul celor vechi , dar sunt putin mai mari si nu incapeau! se simte bassul foarte bine si cel mai mult am observat ca se misca oglinzile, inainte nu se simtea nimic. dupa ce o sa le schimb si pe cele pe spate , sunt sigur ca voi avea cu totul alt fel de sunet si nu-mi va mai fii rusine sa merg cu muzica tare :) bafta! o sa revin cu amanunte dupa ce schimb si pe spate ;) :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !! Cand le-ai montat ai dat doar masca de la boxe jos si au intrat perfect inclusiv mufele de alimentare? nu a mai trebuit nici o ajustare? ce ai facut cu acele microprocesoare de sunet? unde le-ai pus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !! Cand le-ai montat ai dat doar masca de la boxe jos si au intrat perfect inclusiv mufele de alimentare? nu a mai trebuit nici o ajustare? ce ai facut cu acele microprocesoare de sunet? unde le-ai pus ;)

salut! am taiat mufele vechi si am pus niste "papuci" si difuzoarele au intrat perfect fara alte ajustari. acele micro procesoare le-am pus in buzunarul de la usa, impreuna cu tweeterele, le-am lipit cu banda dublu adeziva, se vad super OK, nu deranjeaza si nu am dat nici o gaura pt fire. au intrat printr-o crapatura ce face legatura intre buzunar si incinta difuzoarelor. Aseara tocmai ce mi-am montat si pe spate, tot JBL GT dar nu mai tin minte codul! se aude demential, dar au inceput sa vibreze ornamentele de plastic prin spate si trebuie se le localizez pe cele care vibreaza , sa le fac ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap ! mare grija pe spate :) si eu am patit tot la fel ! Le-am strans mai bine pe cele de pe spate , si am lasat din Mp3 player volum mai mare pe fata :) poate ne faci niste poze cu boxele de pe masina si le postezi pe forum ! bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare. imi cer scuze ca raspund asa greu, dar am fost plecat. si acum urmeaza sa plec iara si raspund pe fuga, dar promit sa revin in cateva zile cu poze, unde am amplasat filtrele fata +spate. Nu stiu sa va spun definitia filtrelor, rog pe altcineva care se pricepe sa-l lamureasca si pe plus8 . va salut si asfalt uscat(chiar daca e mai mult pentru motoare, si noi avem nevoie de mai mult asfalt uscat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si io am schimbat boxele din fata am pus GroundZero 16.5cm cu magnet plat ca am incercat si cu magnet mai mare dar imi atingea macaraua de la geamuri asa ca am renuntat si am pus GZ cu adancime de 4.5-5cm iar pe spate un Subwoofer de la Pioneer si amplif blaupunkt si se aude super zic io si nu mai aud barait in boxele din fata ca bass-ul acuma e de la subwofer si nu mai fortez boxele din usa , numa trebuie sa ai grija sa nu dai foarte tare ca dupa o vreme incep sa se auda plasticele din masina :) spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

dupa cum am promis, am revenit cu poze la microprocesoarele din usa! tweeterele sunt puse provizoriu, astept sa treaca frigul si apoi sa le mut in usi, unde le e locul, dar trebuie sa dau panourile jos si mi-e foarte lene acum. functioneaza perfect momentanpost-54496-1261727085_thumb.jpg sper sa va fie de folos. pe spate am uitat sa fac poza, dar pe spate sunt mai mici si le-am lipit pe magnetul de la Boxe si sunt super OK

as mai avea niste poze, dar nu stiu cum sa fac sa le pun pe toate!

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La veche Oct. 1 i-am schimbat difuzoarele din usi fata cu unele de la dezmembrari de Oct.2.... alta viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum le-ai montat ca nu prea se potrivesc. Alea de O2 te arunca in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa cite inteleg pe fata merg boxe de 60-65 (adincime) dar cu inel , fara alte modificari , nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Vreau sa-mi pun boxe in usile spate. Imi da un prieten boxe de Octavia 2 dupa fata, si as dori sa stiu daca se simte vreo diferenta. Am radio-ul original. Multumesc

Modificat de ph09rle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UNde sa le pui in usa ? ca nu au fost prevazute cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fac modificari sau daca nu il pun pe placa din spatele tetierelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa ceva timp am schimbat intr-un final boxele fata de pe Octavia 1.

Am ales MAC Audio Pro Flat 2.16:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Mac_Audio/Pro_Flat/PF_2.16/

Boxele au fost montate fara probleme, banui ca ar fi intrat si unele cu adincime de montaj mai mare un 55mm fara "stres".

Totul bine si frumos pina la schimbatul tweeterelor.

Va recomand sa aveti la indemina un feon industrial aer cald, si un pistol de lipit cu plastic/silicon dur la indemina.

Nenorocirea aia de tweeter e mai mare decit localusul din suport.

Conform legilor lui Murphy primul plastic l-am "belit" iar la al 2 lea a venit "IDEEA".

Am incalzit plasticul, am apasat tweeterul in locas sa se "cracaneze" putin, si apoi l-am lipit...din lipsa de pistol cu plastic cald (acasa aveam, aia in service nu :( ) , am folosit clasicul pistol de lipit pt a "topi" si "lipi" tweeterul la locului lui...

Varianta cu "Picatura" nu prea merge la stilul asta de tweeter deoarece vine bagat in carcasa de exterior, si nu se poate scoate...

Fiind prea frig mi-a pierit cheful de "antifonat" portierele lasind activitatea asta pe cind o veni primavara pe bune...

Asa ca am echipat portierele inapoi...

Rezultatul e multumitor, adica inalte+medii muuult mai bune decit cu prostiile de tweetere din fabrica la gramada cu niste coaxiale de la Sony (Xplode) ce le-am gasit pe portiere de la fostul proprietar.

Pe total rezultatul e multumitor, dar se simte nevoia unui mic subwoofer pt niste joase ceva mai serioase...

Poate dupa ce voi antifona portierele se va schimba si ceva in sensul redarii mai bune a frecventelor joase...

Ceva idei pt un subwoofer micut pina in 20cm diametru? Pasiv sau activ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Focal Solution 25A1, dimensiuni decente, se aude f. bine, poti sa mai legi 2 dif-uri la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! si eu mi am montat cv afrermarket de la alpine am intervenit ceva mai mult;: mi am montat pe spate 2 boxe ovale in polita spate si asa ca nu stiu sigur cred ca a fost schimbata dar recomand se aude super bineinteles cu player de la aceeasi firma'la unele melodii poti sa spui ca ai subwoofer insa o sa continui .o sa mi montez si pe fata 2 de 16.5 tot alpine pt ca au 50 watt rms iar la alte firme nu prea gasesti de putere mai mare .ma refer la raport pret/calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Orice difuzoare ati monta pe Octavia1 se vor auzi prost pana nu scoateti folia de plastic din usa...diferenta e uriasa.

Folia are rol impotriva apei,dar cel putin la mine nu intra apa in masina,dupa o ploaie mai zdravana gasesc putina apa pe prag si cheder dar nu patrunde inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scimbat sistem audoi la Octavia !

Cd cu Mp3 Panasonic 4x50W

Fata- difuzoare pe 3 cai Magnat 16,5 cm diametru 70 W

Spate- difuzoare pe 2 cai, membrana de Kevlar 13 cm diametru 40 W

Recomandare, scoateti izolatia aceia de neopren sau ce o fi, din usa, pana nu ati facut lucrul acesta bass-ul nici gand sa se auda ! Practic s-a aschimbat simtitor sound-ul, dar nu indeajuns. Un tub de bass ar ajuta !

Aceasta este varianta Low cost.

Pentru pretentiosi si pentru cei cu disponibilitati financiare recomand sistemele.

Alegerea va apartine ! Dar sistemul de fabrica oricum il veti schimba, mai devreme sau mai tarziu.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Desi postarea este cam tarzie, poate prezinta interes pt. cineva.

La masina din semnatura, avem urmatoarele dimensiuni standard, fara modificari: 16,5 pe fata si 13 pe spate la politele de plastic de sub haion (SOT1 ALH nu vine cu spatiu de montare a boxelor in usile spate).

Daca sunteti hotarati sa faceti o treaba buna, insonorizati si usile macar, folosind folii de insonorizare Hushmat, STP, etc, precum si pasta BRAX ... veti da viata boxelor. Aceeasi operatie am aplicat-o si intregului portbagaj, intrucat acolo se afla un tub de bas activ. Nu mentionez marca boxelor si a tubului intrucat nu vreau sa fac reclama.

Pentru OCTAVIA 1u, nu recomand montarea boxelor de 13 pe spate in acele polite din plastic, intrucat dimensiunea mica de 13 si suportul din plastic conduc la un sunete de slaba putere si aparitia de vibratii nedorite. Astfel, eu am ales sa pun pe spate in polita din haion, 2 boxe ovale de mari dimensiuni, de 100 W rms (pentru aceasta trebuie sa decupati cu un fierastrau pendular polita). LA FINAL, AM FOST MULTUMIT FATA DE INSTALATIA AUDIO RUDIMENTARA CU CARE ESTE DOTATA ACEASTA MASINA DIN FABRICA. SUCCES!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!