Jump to content

Dimensiuni Boxe Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spune si topicul...ma intereseaza dimensiunile si forma exacta a boxelor...si fata si spate...daca ma poate ajuta cineva, va sunt recunoscator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spune si topicul...ma intereseaza dimensiunile si forma exacta a boxelor...si fata si spate...daca ma poate ajuta cineva, va sunt recunoscator!

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca mai exact te intereseaza ce ai putea pune in locul lor. Cele stock sunt neconventionale. Cu inele adaptoare de lemn, sau de golf4 poti monta 16.5cm cu o adancime de maxim 65mm, cu mare precizie poate si 70mm, fara modificari la panoul usii. Pe spate la fel.

De asemenea poti introduce tweater-e de dimensiuni mai mici in locul celor stock. Locul e similar ca la fabie si eu am introdus fara probleme tweatere infinity ref.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate poti gauri placa aia de la haion si-ti poti pune lejer ceaune ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai exact te intereseaza ce ai putea pune in locul lor. Cele stock sunt neconventionale. Cu inele adaptoare de lemn, sau de golf4 poti monta 16.5cm cu o adancime de maxim 65mm, cu mare precizie poate si 70mm,  fara modificari la panoul usii. Pe spate la fel.

De asemenea poti introduce tweater-e de dimensiuni mai mici in locul celor stock. Locul e similar ca la fabie si eu am introdus fara probleme tweatere infinity ref.

<{POST_SNAPBACK}>

mai exact...inca nu mi-a venit masina...dar vreau sa stiu ce sa-mi cumpar...si cum am primit diverse indicatii...mi-ar placea sa-mi spuna careva ce boxe (dimensiuni si forma) si-a montat pe octavia tour...in special pe spate (fara a decupa din plafoniera ce acopera portbagajul)...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza sa stiu ce marca sunt boxele originale sau cum imi dau seama ca sunt cele originale. Pt ca am mai auzit zvonuri cum ca pana ajunge la cumparator masina poate fi despuiata de boxele originale, in special pe spate. Insa eu mi-aduc aminte ca pe fata am gasit capacele din fetele de usi usor desfacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca ai fost unul care a ramas fara boxe originale. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa-mi dau seama ca nu le mai am pe cele originale sa-mi spuna cineva o marca, etc de pe cele originale ca sa pot compara. Si credeti-ma chiar daca nu valoreaza ele prea mult eu tot am cateva vorbe cu dealer-ul si voi fi si mai determinat dc constat ca nu am boxele originale :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa-mi dau seama ca nu le mai am pe cele originale sa-mi spuna cineva o marca, etc de pe cele originale ca sa pot compara. Si credeti-ma chiar daca nu valoreaza ele prea mult eu tot am cateva vorbe cu dealer-ul si voi fi si mai determinat dc constat ca nu am boxele originale :P

<{POST_SNAPBACK}>

am deschis eu un topic despre aceasta problema...se pare ca nu prea ai ce sa faci, dealerul motiveaza ca au fost schimbate in vama...iar tu fericit fiind ca ti-a venit masina...nu mai faci investigatii...respectiv sunat la vama, anchete si alte prostii...ca doar e vb de nishte boxe, cred ca i-ar apuca rasu' pe aia la vama...cu toate ca e suparator totusi...

am si eu aceeasi problema..astept masina, si sunt tare curios sa vad ce boxe am (pe fata doar)...desi dupa cum vezi am cam renuntat sa ma bazez pe boxele ce vin din fabrica (sau din vama) :P ...si ma pregatesc sa achizitionez niste boxe serioase incercand sa ma consolez cu gandul ca inca traiesc in ROMANIA!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform unui catalog Kenwood pe care il am in fata sunt asa:

- usi fata 170mm

- spate 130mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu: Infinity ref 6500cs sau Kappa vor intra fara probleme.

Asa cum ti-am spus, daca nu vrei batai mari de cap nu trece de 16.5 cm in diametru si adancime de 65 mm.

Infinity sunt boxe foarte bune. Calitate si putere. Mergi pe ref, care sunt mai ieftine decat kappa si de restul de bani fa insonorizare cu folii de bitum. Aceasta deja aduce foarte mult chiar si numai cu HU-ul. Daca vrei mai pune un amplificator pentru ele si nu mai ai nevoie de altceva. Boxe doar pe fatza, insonorizare, amplificare si daca nu esti multumit completezi cu un sub pe spate, dar boxele doar pe fata s-ar putea sa fie suficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu: Infinity ref 6500cs sau Kappa vor intra fara probleme.

Asa cum ti-am spus, daca nu vrei batai mari de cap nu trece de 16.5 cm in diametru si adancime de 65 mm.

Infinity sunt boxe foarte bune. Calitate si putere. Mergi pe ref, care sunt mai ieftine decat kappa si de restul de bani fa insonorizare cu folii de bitum. Aceasta deja aduce foarte mult chiar si numai cu HU-ul. Daca vrei mai pune un amplificator pentru ele si nu mai ai nevoie de altceva. Boxe doar pe fatza, insonorizare, amplificare si daca nu esti multumit completezi cu un sub pe spate, dar boxele doar pe fata s-ar putea sa fie suficiente.

<{POST_SNAPBACK}>

Unde se gasesc boxele astea si foliile? Pot sa le fac si eu "in parcare"?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gasesc boxele astea si foliile? Pot sa le fac si eu "in parcare"?

Merci

<{POST_SNAPBACK}>

Boxele, vezi la ICE ( JBL vs Infinity ) si in DE de exemplu.

Folia bituminoasa: ori dynamat sau altele specializate pt asa ceva, ori la materiale de constructii: aluband, carton bituminos, etc. Pt aluband vezi www.denbraven.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal boxele de pe spate sunt de 12cm si sunt patrate ca forma.pe fata au aceeasi forma dar dimensiunea nu o stiu.oricum fata de use se desface foarte usor.Eu am pus pe spate in acelasi loc de 16cm depasesc putin dar merg(daca vrei sa pui mai mari trebuie sa dai centurile jos de pe spate) BAFTA :( B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal boxele de pe spate sunt de 12cm si sunt patrate ca forma.pe fata au aceeasi forma dar dimensiunea nu  o stiu.oricum fata de use  se desface foarte usor.Eu am pus pe spate in acelasi loc de 16cm depasesc putin dar merg(daca vrei sa pui mai mari trebuie sa dai centurile jos de pe spate) BAFTA :scratch:  B)

<{POST_SNAPBACK}>

si ce sistem de prindere ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pe fata am blaupunkt (asa a venit masina), dar facute in Siria parca, de 165mm, iar pe spate am montat Sony cu 3 cai (cu toate ca mergea si cu 2) de 130 mm, dar a trebuit sa montez distantiere de 20mm din cauza celor 3 cai(pe spate masna nu avea boxe)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o intrebare ... mi-am achizitionat de curand o skoda octavia 1 L&K ... si am niste probleme cu auditia ... are boxele originale cred ... dar cand dau volumul mai tare imi da automat mai incet ... in functie de bass-ul pe care il are melodia... masina are auditia originala ... am casetofon cu magazie CD ... daca stie cineva de la ce este si daca se poate dezactiva sa nu imi mai dea automat mai incet, va rog sa ma ajutati si pe mine... meci. si daca stitzi... se poate pune un tun de bass care are staite incoroprata la casetofonul acesta?

Modificat de shtefu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Avand in vedere ca boxele de pe fata suna aiurea de tot as vrea sa le schimb cat de curand si vreau sa stiu ce bixe sa iau si de unde as putea face comanda. Am inteles ca infinity sunt super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata sunt 16.5 ! ce iti recomand e sa scoti boxa si sa te duci si sa-ti cauti alta exact la fel pentru ca s-ar putea sa fii nevoit apoi sa bati in tabla ca sa-ti intre !! Daca cineva si-a schimbat boxele pe fata si au intrat perfect fara alte... interventii asteptam sa ne posteze si noua modelul exact al boxei :angry: :icon_thumright: ! pe spate sunt 13 !! eu mi-am montat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai mai sa fim seriosi, tinand cont de faptul ca pui difuri sistem si deci nu ai tweeterul proeminent poti sa mai recuperezi 1-2 cm ( fara sa lovesti de plasa ) printr-un inel ( recomand cu caldura din aluminiu dar si din MDF e ok )

Iar inelul in cel mai rau caz ( dar nu fff rau ) ol faceti singuri acasa daca aveti un fierastrau electric si o bormasina.

Sau pe post de inel poate fi folosit si burete d-ala gros de 2-3 cm taiat cu precizie cu foarfecuta mica si apoi perforat in dreptul gaurilor astfel incat suruburile sa NU agate in burete si deci sa nu strambe inelul.

Acum am si eu o intrebare, cum se ajunge la difurile din fata ?

Adica plasa e prinsa in cleme sau ?

Parca nu as vrea sa rup vreo clema tragand ca animalu de plasa.

Sau trebuie sa dau jos toata fata de usa ?

Modificat de Cumnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se trage cu atentie de plasa dintr-un colt dar foarte incet... cu grija ... ! eu am rupt putin un colt dar l-am pus inapoi si nu se observa deloc !eventual bagi ceva care sa te ajute : o surubelnita ceva ! spor !deci pe fata recomanzi difuzor fara tweeter?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sunt cateva cleme,in jur de 4-5 cred,nu mai tin minte exact.Insa partea proasta nu este ca se rup clemele,se rupe sita/plasa in sine daca tragi prea tare.Trebuie sa fi destul de "finut" cu ea.Bagi ceva sub ea si tragi putin cate putin,cel mai bine ar fi daca ai nimeri exact unde este clema pentru ca acolo este plasa mai rezistenta.

Acum nu vrea sa deschid nici un subiect contradictoriu,insa la Octavia mea(8 boxe din fabrica) nu au trebuit inele adaptoare pentru boxele din usile fata,le-am cumparat,insa noroc ca am ales sa le montez la acelasi magazin,iar inelele le-am dat inapoi si mi-am recuperat banii,nu au fost decat 40 RON,insa nu sunt de aruncat.Boxele au fost Zeus ZXi 6.2C Mk2(2 Difuzoare 16.5+2 tweetere si 2 filtre).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 1? se simte diferenta cu cele zeus pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,Octavia 1.Pot sa spun ca diferenta se simte enorm in privinta calitatii,insa numai pe medii si inalte,practic dispare bass-ul pe fata.Daca ajunge un bass mai puternic la ele incep sa "baraie".Ideal ar fi aceste boxe si fata si spate,insa cu o incinta de bass,altfel parca ai fi la opera.Am incercat mai multe tipuri de difuzoare profesionale:Focal,Ground Zero,Hertz,Infinity,insa la toate este exact aceeasi senzatie,aceea ca dispare bassul.Mi se recomandase chiar si o statie pentru aceste Zeus,insa atunci chiar ca nu se mai auzeau frecventele joase deloc,iar acea incinta/tub de bass era necesara.

Sfatul meu este ca ori pastrezi boxele din fabrica,ori investesti ceva bani in difuzoare separate pentru inalte si separate pentru bass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pe fata recomanzi difuzor fara tweeter?

Pe fata pentru o acustica buna intotdeauna e bine sa pui sistem adica 2 boxe p canal respectiv midbass si medii jos si tweeterul sus acolo unde dealtfel este si cel din fabrica, langa oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!