Jump to content

Am gasit masina cu toate geamurile deschise 10 cm


Jurasik
 Share

Postare recomandată

Eu nu am umblat la portbagaj, doar am dat cu WD40 in gaura unde se baga cheia pentru ca acolo se aduna praf de pe haion la greu mai ales daca mergi pe ploaie, si e posibil dupa o bucata sa se infunde si sa nu mai poti deschide masina in caz ca ramai fara baterie.

De fapt exact asta a fost si scopul la mine, trebuia sa las masina in parcare 3 luni, si am zis hai sa fac o proba in caz ca mi se termina bateria sa o pot deschide sa nu trebuiasca sa sparg un geam sau ceva.

Asa ca am dat cu wd-40, am bagat cheia, am dat de cateva ori stanga dreapta, si normal ca am observat ca am functia de dat joas geamurile activata daca tin mai mult (tampita functie, cu prima ocazie cand prind un vag o dezactivez). Toate bune si frumoase, am mai mers toata ziua cu masina, am si stat la cineva vreo 2 ore si nu s-a deschis.

Cand a doua dimineata cobor la masina, m-am albit de groaza, masina cu toate geamurile jos....noroc ca nu plouase noaptea aia. Nu mai zic ca aveam bagaje in masina. Norocul meu ca era in Germania intr-un cartier foarte bun.

In fine inchid la loc, verific inca o data broasca de la portbagaj, nimic suspect.

Duc masina in parcare, o las acolo iarasi o verific si plec. In aeroport zic hai totusi sa dau mesaj la o colega sa verifice cine stie ....si primesc mesaj a doua zi ca a gasit masina deschisa iar....

Mesaje, telefoane in roaming disperate ... pana la urma s-a dus cineva la rugamintile mele si a scos borna de la baterie si apoi a inchis-o mecanic.

 

Cand o sa ma intorc in tara trebuie insa sa gasesc o solutie fara scos borna de la baterie, caci va trebui sa o las peste noapte undeva, asta in cazul in care nu ma apuc sa desfac pe acolo. Daca scot sigurantele de la geamuri electrice si de la modul confort si inchid mecanic masina ar trebui sa fie ok ?

O sa caut si un tutorial pentru desfacere butuc, si ce switch o fi pe acolo, se poate desface si curata butucul fara mari dificultati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • bbogdanmircea

    11

  • zork

    3

  • pronet

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

scoate sig de la confort - 6 si 14 - si inchide masina manual. 14 e de la geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Merci Florin. O sa-mi scriu undeva si fac operatiunea cand o sa iau masina. Am citit mai demult dar am uitat sa-ti raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

da desfaci capitonajul si sa verifici ce s-a intamplat cu switch-ul de la comanda butucului si sa remediezei problema  sau sa deconectezi conectorul

 

Daca scot conectorul de la switchul de la butuc o sa mai pot inchide masina din cheie adica remote ?

Sau tot mecanic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se va inchide din telecomanda... cheie - din butuc usa sofer/pasager - daca ai la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tot mecanic.

Singurul butuc functional e la portbagaj, si ala merge greu din cauza scurgerii de mizerie de la haion.

merita sa dau plasticul jos si sa incerc sa repar eu sau mai degraba dau sigurantele jos si ma deplasez asa pana in tara si apoi sa caut cineva sa repare ?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu stii .... sigurantele 6 si 14 sunt de la modulul confort. scoate doar 14.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare.

Pana la urma am desfacut capitonajul si sub el am gasit curatenie perfecta, nici urma de rugina sau altfel de mizerie.

Langa butuc am gasit 2 mufe, 1 cu 3 fire si 1 cu 2 fire.

Le-am desfacut prin incercari pe amandoua si am incercat sa inchid si sa deschid masina din telecomanda si din cheie sa incerc sa inchid masina si sa dau geamurile jos tot din butuc.

Mi s-a parut foarte dificil sa scot butucul, asa ca dupa mai multe incercari, am constatat ca daca deconecteze ambele mufe, atunci pot sa inchid si sa deschid masina din telecomanda, doar

ca haionul nu se mai deschide din exterior din butonul care este in maner ci doar din cheie.

 

Am venit asa pana in Romania.

 

Din ce imi aduc eu aminte, pare ca in mufa cu 3 fire, 1 sa fie ceva masa, 1 sa fie butonul de la haion care da comanda de deschidere si celalalt sa fie switchul care da geamurile jos.

Iar in cealalta mufa cu 2 fire cred ca 1 e masa si celalalt tot ceva switch cred dar nu pot sa stiu.

 

Florin, Al Bundy puteti sa puneti o schema cu ce reprezinta firele din cele 2 mufe ?

Ca sa anulez switchul care deschide geamurile, dar sa am totusi deschide haion din buton ca sa nu mai trebuiasca sa merg cu cheia de fiecare data cand deschid portbagajul, care

fir ar trebui sa-l tai ? Sau cum sa fac ca sa anulez acel switch cu probleme ?

 

De cand deschid portbagajul din cheie si-a dat drumul si butucul si merge foarte usor, dar totusi e enervant sa tot iesi cu cheia sa deschizi de fiecare data, ca la Loganurile fara buton.

 

Mai caut si eu pe internet, dar o sa dureze ceva pana dau de schema electrica din haion Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da-mi PM cu datele masinii si o sa iti scot diagrama mai tarziu - si o postam si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai e masina din semnatura Golf 4 Variant 2003 1.9 TDI AXR, cred ca instalatia electrica e la fel la toate...

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ati gasit poate schemele de la switchurile din portbagaj pentru golf 4.

Am cautat si eu dar nu am gasit.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

poza 1

 

Convenience system central control unit, tailgate/bootlid release motor, release button (tailgate/bootlid handle)

E232 -   Tailgate/bootlid remote release key switch** E234 -   Tailgate/bootlid handle release button** F124 -   Contact switch in lock cylinder for tailgate/boot lid anti-theft alarm system/central locking system J393 -   Convenience system central control unit, behind dash panel, left T2b -   2-pin connector, in tailgate/bootlid T3b -   3-pin connector, in tailgate/bootlid T5d -   5-pin connector, brown, connector point right D-pillar T5o -   5-pin connector, brown, in tailgate/bootlid T10i -   10-pin connector, black, connector point left A-pillar T23 -   23-pin connector V139 -   Tailgate/boot lid release motor    98 -   Earth connection, in tailgate/bootlid wiring harness    A49 -   Connection -1-, in dash panel wiring harness ** -   Only Golf Variant/ Bora Variant   -   Tailgate/bootlid release limousinen model, ⇒ Current Flow Diagram No. 75/14 and No. 75/15

 

poza 2

 

Convenience system central control unit, luggage compartment light (only Golf Variant/ Bora Variant)

E165 -   Tailgate/bootlid release switch F5 -   Luggage compartment light switch J393 -   Convenience system central control unit, behind dash panel, left K166 -   Door open warning lamp T5 -   5-pin connector, black, connector point left D-pillar T5p -   5-pin connector, black, in tailgate/bootlid T23 -   23-pin connector T32 -   32-pin connector, blue W3 -   Luggage compartment light W18 -   Luggage compartment light, left    50 -   Earth point, on left luggage compartment    98 -   Earth connection, in tailgate/bootlid wiring harness    218 -   Earth connection -1-, in tailgate/bootlid wiring harness    A126 -   Connection (tailgate/bootlid contact switch), in dash panel wiring harness    Q22 -   Connection -1-, in tailgate/bootlid wiring harness    Q44 -   Connection -2-, in tailgate/bootlid wiring harness ** -   Only Golf Variant/ Bora Variant   -   Luggage compartment lights hatchback models, ⇒ Current Flow Diagram No. 75/14

 

post-30007-0-82911300-1399361687_thumb.j

post-30007-0-02662200-1399361847_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci Florin analizez pe aici inca ... tu ai mai multa experienta, care fir sa-l tai ca sa anulez switchul cu geamurile jos dar sa-mi mearga butonul din haion ?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista. Este acelasi switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Adica sau repar switchul sau las mufele desfacute si deschid portbagajul din cheie in continuare ?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

usor off topic dar m-a adus aici google, dupa schema din elsa cred :-)

 

eu, pentru leon ul meu am gasit in ELSA: 

 

León Fitting Locations No.  801 / 14 
51  Earth point, on right in luggage compartment -arrow-    E97-10090  
 
dar nu vad nici o poza, si sageata  :-(  
 
intrebare daca se poate:
unde mama lui e punctul ala de masa, in portbagaj pe dreapta ?
 
 
Sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul de masa poate fi orice surub care strange nevopsit sau izolat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

usor off topic dar m-a adus aici google, dupa schema din elsa cred :-)

 

eu, pentru leon ul meu am gasit in ELSA: 

 

León Fitting Locations No.  801 / 14 
51  Earth point, on right in luggage compartment -arrow-    E97-10090  
 
dar nu vad nici o poza, si sageata  :-(  
 
intrebare daca se poate:
unde mama lui e punctul ala de masa, in portbagaj pe dreapta ?
 
 
Sorin

 

 

surubul nu este vizibi, trebuie sa ai acces in spatele stopurilor.

ar trebui sa arate in genul asta (cu fire maro legate pe el, de obicei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saru-mana, gata caut p-acolo pe la stopuri.

stiu ca toata caroserie e "masa" pana la urma, dar nu vroiam sa ma apuc eu sa gauresc, sa curat vopseaua, etc, daca e "in zona" ceva gata facut.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Mi se intampla cam de doua ori pe an sa gasesc Golful meu VI - Diesel 2.0 (110cp) din 2009 cu geamurile deschise la maxim (tot timpul la maxim), masina fiind parcata.

La inceput am zis ca oi fi apasat eu din greseala pe butonul de deschidere, si cum am avut noroc sa nu-mi fure din masina in nici una dintre ocazii am cam trecut cu vederea problema asta.

Am citit pe net si am aflat ca apasand pe butoanele cheii se deschid si inchid geamurile, dar se deschid si se inchid atat timp cat tii tu apasat. Adica sa deschizi maxim geamurile trebuie sa tii apasat cam 5-7 secunde.

Ultima data, am parcat masina am iesit din ea, si am plecat de langa ea (pe jos), deci 100% nu m-am asezat pe cheie din greseala. Si cheia o tin in buzunarul de la pantaloni unde e foarte putin probabil sa fie apasata din greseala.

Ati mai vazut asa ceva?

La service nu le-am spus ca am uitat la revizie. Erori nu am vazut in software... ultima data am verificat mai demult, as putea sa mai verific o data daca e nevoie dar ma indoiesc ca o sa-mi apara ceva. 

De la ce oare sa fie? sau cum sa abordez problema?

Nu e vorba numai de furt din masina, dar poate sa si ploua...

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai alarma pe ea? Vezi sa nu ai vreo pb pe partea de comfort. Un scurt ceva in instalatie. Verifica conectivitatea firelor in mansoanele usilor.

Posibil daca e alarma AM sa iti faca figurile respective-vreo eroare la montaj sau fire in scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am alarma

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Geamuri deschise - Masina parcata

dezactiveaza comfort windows opening/closing via Remote Control si vezi daca mai face

mai bine sa renunti la optiunea asta, care oricum o folosesti foarte rar, decat sa gasesti masina cu geamurile deschise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba respectiva functie activata. La el in mod cert e o pb electrica la modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la unul din switchurile din interiorul broastelor, care se ocupa de ridicare/coborare geamuri sau broasca de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!