Jump to content

Am gasit masina cu toate geamurile deschise 10 cm


Jurasik
 Share

Postare recomandată

Ieri am intampinat o problema care era sa imi faca viata foarte grea. Am fost in vizita la un amic care este internat la Spitaluj Judetean Brasov. Am parcat masina in fata , am inchis din telecomanda ( masina este o Skoda Octavia II ). La intoarcere surprize- surprize : toate geamurile erau coborate cam 10 cm. In jurul masinii mele , o ceata de Tigani Cortorari ( cred ca erau vre0 40-50 . Aveau parcate masinile in jurul masinii mele. Evident ca nu erau ei vinovati de fenomen , pentru ca nu lipsea nimic din masina ...si aveam inauntru un aparat foto digital destul de scump, un GPS ( toate pe bancheta din spate. Oricine putea baga mana sa le scoata , nici nu era nevoie de fortarea geamurilor. Probabil ca nu au remarcat oportunitatea :D .

Stie cineva daca acest fenomen reprezinta vreo setare a alarmei sau a calculatorului de confort ...pe care sa o fi activat eu din greseala ?

Evident ca de cate ori parchez masina undeva stau cu stres ca se deschid geamurile . Deocamdata nu s-a mai repatat fenomenul, dar ghimpele il simt in coaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • bbogdanmircea

    11

  • zork

    3

  • pronet

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Masina era incuiata cand te ai intors sau descuiata? Poate ai tinut apasat pe butonul de deschidere de la telecomanda si s-au deschis geamurile....mai ales daca zici ca toate erau deschise la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca in buzunar sau unde ai tinut cheia s-a atins din greseala butonul de descuiere, care daca il ti apasat mai mult de ~5sec deschide toate geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un prieten care a patit exact la fel si a fost din cauza sistemului de inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu fenomenul asta pe cordoba, doar ca la mine le gaseam de tot jos. de vina a fost mufa de la usa fata, doua fire faceau contact prin oxidarea lor excesiva, a fost suficienta o pulverizare cu sprey contacte si s-a curatat perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vecin de-al meu patea la fel, dar a fost din cauza ca isi reparase omul singur broasca soferului, sarind din Dacia 1300 direct in Golf 4. Se descuia singura masina si dadea si geamurile jos. A avut noroc ca nu a nins in acele zile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

azi a inceput sa ploua torential, si la 5 min. mi s-au deschis toate geamurile :wacko:! de parca nu mi-ar ajunge necazurile cu turbo pompa de injectie, si mai stiu eu ce, pana am ajuns eu jos sa le inchid,tot interiorul este acum ud!:mop: am mai patit-o exact in ziua cand mi s-a dus turbina. a mai patit careva asa ceva ?sunt curios care ar fi problema si rezolvarea mai ales. astept cu interes parerile voastre multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw golf 2001

pai probabil e de la alarma.. daca ai garantie te duci la ei si rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , nu am alarma montata ulterior , e originala de fabrica pe masina montata , nu am umblat la alarma :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o broasca de la careva usa fata stricata.Daca tii cheia in pozitia deschis mult,geamurile coboara.Cind intra apa la careva broasca,se intimpla acelas fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai geamuri electrice problema este de la macara,ai ceva slabit acolo care lasa geamul in jos,am patito si eu m-a rezolvat un prieten a stat 3 ore pana sa-i dea de cap demontat reparat montat la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am un Polo 6n2 1.0 din 2001 cu geamuri electrice. Cu cateva zile in urma l-am gasit cu geamul din dreapta deschis pana jos. Am incercat sa il ridic si nu a mers, așa k l-am lipit frumos o folie cu g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil modul de confort dus. dar sa nu fim pesimisti. mergi intai la cineva care dispune de o interfata de diagnosticare si vezi ce erori ai stocate, dar nu merge la reprezentanta gen IVAS cauta la prestari servicii ca vei gasi colegi din galati care te pot ajuta. variantele sunt multe: modul dus, fire intrerupte in mansoanele dintre usi...ai butuc numai la sofer sau si pe dreapta?

P.S.- foloseste si tu functia search caci problema s-a mai tratat si sunt topic-uri dedicate

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles pe forum, 6N2 nu are modul comfort(eventual daca nu are radiocomanda) asa ca se exclude din prima. intrebarea ramane de ce s-a descarcat bateia? ca sa descarci o baterie cat de cat buna trebuie un consumator serios.

inainte de a spune ceva prosti va rog sa-mi raspundeti la 3 intrebarii:

- aveti inchidere centrala pe ea?este originala?usile erau deschise?

- aveti probleme cu deschierea usilor(probleme mecanice la butuc)

- aveti radicomanda la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,vreau sa fac si eu o diagnoza la un prieten dar nu gasesc mufa.Ma puteti ajuta cu localizarea ei.este un Polo 1.4 tdi din 2000

Mersi

Modificat de silviu81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Salut, nu am vazut topicul asta pana acum, foarte ciudat comportamentul masinii lui @christensen, sunt sigur ca este vorba despre un scurt-circuit oricum la masinile astea modulul comfort nu comunica cu ECU, deci nu o sa-l gasiti la diagnoza.

@Silviu 81, mufa de diagnoza este de tip OBD2 si se afla in spatele scrumierei. Deci se deschide capacul la scrumiera, se scoate aceasta si se vede mufa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de masina mea este vb, ci al lui @hypn0zis :icon_cheesygrin: eu doar am pus intrebari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Este cam tirziu pentru a posta in acest topic ,dar curios si eu am patit la fel!Merg seara la masina sa plec la servici(lucrez in ture)si constat ca toate cele patru geamuri sunt deschise aproximativ trei-patru centimetri.Geamurile  erau deschise la fel,ca si cum cineva le-ar fi reglat exact! De mentionat faptul ca afara era foarte cald ,termometrul exterior indicind 32,5 grade!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme la butucul din usa soferului, sau la modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se impune ,un tester ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare.

Aceeasi problema o am si eu, dupa ce am dat cu niste wd-40 la butucul de la portbagaj care era plin de mizerie si am facut cateva probe cu inchis deschis masina din cheie, cand am mers a doua zi la masina, am gasit masina deschisa cu toate geamurile date jos, ca si cum cineva ar fi deschis din butuc si ar fi tinut mult stanga ca sa dea si geamurile jos.

SI zilele trecute imediat dupa ce am incuiat masina s-a intamplat exact la fel.

 

Explicatia mea a fost ca a ramas butucul pe interior blocat pe pozitia de deschidere, si dupa o perioada de la inchiderea masinii modulul comfort citeste acest semnal si deschide masina.

 

Dar nu este normal ca masina totusi sa se deschida fara cheie...

 

Ca si solutie temporara am scos o borna de la baterie si am inchis masina mecanic.

 

Ce alta solutie ar fi fara sa scot borna de la baterie ?

 

As putea sa scot sigurantele de la modulul comfort si de la geamurile electrice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da desfaci capitonajul si sa verifici ce s-a intamplat cu switch-ul de la comanda butucului si sa remediezei problema  sau sa deconectezi conectorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi cum se deschide masina fara cheie in butuc.

Chiar daca switchul e blocat, fara cheie in butuc nu ar trebui sa faca nimic ...

Asta e greseala grava de proiectare, inseamna ca daca poti invarti butucul cu o surubelnita poti deschide si masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e posibil ca swtch-ul de la butucul tau de la portbagaj sa fie ramas in pozitia descuiat... sau sa ai umezeala pe acolo.

 

ai cumva alarma AM pe masina ? daca da, scoate-i sigurantele. Daca nu, verifica ce ti-am zis. Din yale pare sa fie problema ta - daca zici ca ai umblat la portbagaj, de acolo poate sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Geamuri deschise - Masina parcata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!