Jump to content

Ce caseta am la broasca?


boaba
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea! am o problema... pe broasca mea 1303 din 74', am o caseta de dir care se pare ca nu prea e a masinii.... crucea cardanica a fost boschetarita de cineva ca sa se potriveasca intre caseta si axul volanului(cel putin asa cred eu)... am facut cateva poze si daca poate sa-mi spuna cineva daca e caseta ei sau ce e?

ps: eu mai am un 1303s din 72 si caseta e diferita! ce se intampla??

post-56259-0-40850700-1297186978_thumb.j

post-56259-0-27033400-1297186983_thumb.j

post-56259-0-70218500-1297186990_thumb.j

post-56259-0-62801000-1297186996_thumb.j

post-56259-0-34358600-1297187005_thumb.j

Modificat de boaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La un coleg cu 1303 /74 de pe forum am inlocuit caseta (uzata fiind)si este ca cea prezentata de tine.Eu zic ca asta e cea de origine si mai are si un cuplaj cardanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta prezentata de tine e pentru 1302/1303 pana in iulie 74, daca nu ma insel.

Ultimul model e total diferit ( cu pinion si cremaliera, parca) si arata cam ca in desenul asta :

post-48445-0-80310700-1297192542_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e caseta, nu e in niciun caz de la alt model de masina.

Modificat de xellex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va multumesc si imi cer scuze de raspuns intarziat. mi-am luat o cruce cardanica si este prea lunga... am incercat sa o montez pe masina si e clar prea lunga nu se potriveste... de la un cap la altul are 317mm... are cineva o cruce de pe 1303 pe care poate sa o masoare? sa comparam?

am facut si poza cu crucea asta si cea care era pa masina (cea boschetarita) si se vede clar diferenta... chiar si aia de pe masina era un pic mai lunga decat trebuia...

intelege cineva ce se intampla?

post-56259-0-38241800-1298010799_thumb.j

Modificat de boaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate e masina ta mai scurta.lol!si care-i problema de fapt? daca e prea lunga scurteaz-o. e mai simplu decat crezi. tai cat trebuie, sudezi si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu... io nu prea am incredere in sudara :).. as vrea sa fac treaba ca la carte. da chiar nu stie nimeni ce se intampla? faza e urmatoarea:

am cumparat o cruce cardanica care am inteles ca provine de pe un 1303 (ideal pt mine) dar este prea lunga si nu se potriveste... are 317mm de la un capat la altul.... pare a fii cu vreo 15-20mm mai lunga decat trebuie... o fi de pe 1303 dupa iulie 74? stie cineva? a vazut vreo data cineva? daca da, e diferenta mare la lungime sau mica? dati-va si voi parerea va rog!

Modificat de boaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pana la urma crucea cardanica de pe cealalta masina (1303s din 72) si am masurat-o si are 287mm de la un capat la alutul... crucea care am cumparat-o are 317mm, deci o diferenta enorma... si sa va mai zic ceva, cand am pus-o pe 1303 din 74, tot prea lunga e!!! am pus-o in sfarsit dar cu unpic de boschetareala... a mai avut careva probleme de genul asta sau numai io am noroc?

Modificat de boaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!