Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Descrierea vehiculului:

formousan climatronic cotiera fata spate

:)) ultimul anunt ...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n-a citit niciodata ce scrie pe haion sau pe schimbator... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai ce am dat golful si caut masina...

Am gasit la o cunostinta un passat berlina 2001, 200k km reali,motor 1.9 131 cp, 6 trepte majoritate facuti pe afara, service doar in reprezentanta si afara, culoare albastra, are mai de toate mai putin scaune piele (pe care eu le consider foarte naspa...vara te "arzi" si iarna te iau frisoanele cand te asezi pe ele).

Pretul cerut este de 5500 euro...

Vreau sa va intreb daca merita si care sunt cele 2 motoare de 131 cp - codurile lor.

Multumesc si drumuri bune sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

131 AVX 5 viteze

131 AVF 6 viteze

Cel de care vorbesti tu e AVF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Salutare,

Tocmai ce am dat golful si caut masina...

Am gasit la o cunostinta un passat berlina 2001, 200k km reali,motor 1.9 131 cp, 6 trepte majoritate facuti pe afara, service doar in reprezentanta si afara, culoare albastra, are mai de toate mai putin scaune piele (pe care eu le consider foarte naspa...vara te "arzi" si iarna te iau frisoanele cand te asezi pe ele).

Pretul cerut este de 5500 euro...

Vreau sa va intreb daca merita si care sunt cele 2 motoare de 131 cp - codurile lor.

Multumesc si drumuri bune sa aveti!

Daca ar fi avut piele cu insertie de Alcantara iti zic eu ca ar fost net superioara fata de cele de plush.

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piele cu Alcantara, da, dar piele simpla....nasol....(doar daca e ventilata...:D ceea ce nu cred ca se gaseste la pasat 2001)

Despre pret nu mi-ati spus nimic. Este ok? Se poate gasi un passat la aceleasi dotari la mai putini bani?(ma refer la fel de ingrijit )

Multu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

131 AVX 5 viteze

131 AVF 6 viteze

Cel de care vorbesti tu e AVF.

AWX

Salutare,

Tocmai ce am dat golful si caut masina...

Am gasit la o cunostinta un passat berlina 2001, 200k km reali,motor 1.9 131 cp, 6 trepte majoritate facuti pe afara, service doar in reprezentanta si afara, culoare albastra, are mai de toate mai putin scaune piele (pe care eu le consider foarte naspa...vara te "arzi" si iarna te iau frisoanele cand te asezi pe ele).

Pretul cerut este de 5500 euro...

Vreau sa va intreb daca merita si care sunt cele 2 motoare de 131 cp - codurile lor.

Multumesc si drumuri bune sa aveti!

Daca ar fi avut piele cu insertie de Alcantara iti zic eu ca ar fost net superioara fata de cele de plush.

Exact - eu pe B5 mi-am pus tot cu Alcantara.... iar pe B6, numai asa am cautat. Chiar daca pielea integrala arata mult mai bine... in rest, la drum lung, esti lac... asta cu Alcantara, nu ai treaba cu ea.

Piele cu Alcantara, da, dar piele simpla....nasol....(doar daca e ventilata... :D ceea ce nu cred ca se gaseste la pasat 2001)

Despre pret nu mi-ati spus nimic. Este ok? Se poate gasi un passat la aceleasi dotari la mai putini bani?(ma refer la fel de ingrijit )

Multu!

Pretul e mai mult decat bun, pentru o masina ok. Altfel, depinde de agregat, cum se prezinta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulumesc de raspunsuri.

Mai este un impediment la ea, si anume, ca este cumparata si inmatriculata din Romania si nu a fost platita taxa...

Daca peste 2 ani o sa o vand o sa trebuiasca sa platesc taxa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu zic ca nu se va aplica taxa retroactiv, in forma actuala. Sigur vor modifica legea, in acest sens.....

In rest, verifica bine masina, fa un test, etc - totul ca sa fii sigur ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

O.T. In afara de cutia de viteze care ar mai fi difernta intre motorizarile AWX si AVF?Injectoare cumva,soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur soft. Injectoarele sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

nu toate tipurile de injectoare AWX merg pe AVF si invers. Uite aici o parte din diferente,dintre care si cuplul. Eu nu cred ca doar din cauza unui soft au modificat codul motorului in AVF. Atunci modificau doar ECU. Multe alte component de pe avf nu merg pe awx si invers.

post-55955-0-84569500-1338408159_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Te-nseli..... verifica inainte sa faci o afirmatie.

sunt serii corespondente de injectoare... care sunt pe amandoua motoarele - injectoarele sunt identice.

Verifica in Etka..... diferentele apar la seriile de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Vin si eu cu ceva intrebari si va cer ajutor in legatura cu vw passat B5.5 (3BG).

Am citit doar ultimile pagini si m-am cam descurajat, eu am in vedere ca la inceputul luni iulie sa cumpar din Romania (imatriculat cu actele ok) un passat din 2002 berlina sau combi la pretul maxim de 4500€.

Acum sa va descriu situatia mea.

Locuiesc in franta de 10 ani, merg foarte des in romania, in ultimi ani din ce in ce mai putin cu masina, doar de 3 ori pe an.

Am avut o gama variata de masini VAG, toate modelele de golf infara de golf1, ibiza, passat B5 (3B) ptr scurta durata, un superb golf 4 Tdi pe care l-am vandut ptr a imi cumpara un bmw 525.

Momentan am un E39 525 tds din 99 si un golf 2 1.8 GT in romania (masina de vacanta).

Gresala vieti a fost cand am trecut de la VAG la BMW, regret amarnic si in ziua de azi, am avut mari probeme cu seria 5, am investit multi bani, dar nu merita.

Este o masina confortabila, multe optiuni toate cele, dar regret ca mi-am dat MK4.De cand am bmw sunt sarac :) in fine nu este o masina ptr tineri! trebuie sa ai bani sa iti poti permite sa o intreti dar cand am luato eram naiv imi doream seria cinci negru si piele neagra etc (eram taran), credeam ca ce smecherie fac eu ca imi dau golfu si imi iau cinciar.

Sa revin la problema mea. Deci caut de ceva timp pe net un passat din 2001 in sus, sa aiba optiuni cat de cat, daca se poate chiar si 4 motion, sa aiba cel putin 131 cp si la bugetul meu de 4500€ imatriculata.

Exista aceasta masina ? Pot sa o gasesc fara multe probleme?

Care sunt etapele de verificare a unui passat 3BG 1.9 TDI PD 136 cp ? Mi le puteti reaminti va rog.

Cand aveam passatul 3B si golfu (acus 5 ani) auzeam numai de rau de motoarele cu PD.De ce?

De la cati KM sunt probleme cu ele sau pe la cati km in general pica, cutia, ambreaju, pompa de injectie sau altele de genu, modulu de confort ...

Acum ma intreb care este diferenta la consum intre motoare 1.9tdi 131 cp , dar au diferiti NM? Cel in 6 trebte ii se simte tare scaderea consumului?

In franta un passat bunicel si peste 200 mi km pleaca de la 3500€ minim. In romania pot gasi cam ce imi doresc? daca nu, pot opta ptr altceva? Variantele de 101 cp cum sunt? Sa accept si cutia tiptronic? Pe mine nu mar deranja am avut smart si chiar mi-a placut automata, dar sa nu fie probleme ca oricum sunt masini de peste 10 ani sa nu uitam.

Va multumesc ca mi-ati citit topicul si imi cer scuze daca am scris gresit ceva dar este foarte tarziu.

Astept cu nerabtare mai multe informati de la cunoscatori si proprietari.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:wub: un raspuns de la un detinator pretentios de b5.5 si b6.

o masina de 4500 euro te va mai costa minim 2000 iepuroi pentru a ajunge intr o stare satisfacatoare!

si cand vorbesc de asta ma refer si la dotarile cu care o vei lua(ac manual,geamuri manuale pe spate mi se par jenante la un passat) dar si eventuale investitii in ambreiaj,ceva directie,o pompa tandem care curge,si multe multe altele)!

deci,parerea mea este ca daca doresti o masina curata si care sa mearga ceas,si nu o cazatura cu un polish si detailing interior inainte de vanzare,sa nu iei in considerare pretul pietii pentru acest model de masina,si fie sa mai adaugi minim 1500 euro si sa cauti una mai buna,din start,fie sa te reorientezi spre golf...

daca mai vrei si 4 motion,din nou mai trebuie sapat in portofel!

nu am un topic cu "masina mea",dar daca vrei mai discutam pe privat,si iti pot spune din experienta zecilor de mii de km si anilor petrecuti langa grupul vag pareri personale,si sume de nabi investite pentru o masina pe care o iubesc! :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o mica precizare pentru ninu. Nu exista 1,9 TDI de 136cp, ci doar 131cp, adica96KW.

Dar 3BG cu 2,0TDI are 136cp, adica 100KW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina care sa o folosesti de 3 ori pe an, adica sta cate 4 luni pe dreapta, ai ceva de munca cand vi in concediu sa o pregatesti de drum, vrei si diesel, cati km poti face in Romania, la cum se circula la noi ar insemna sa stai doar in masina.

Eu as aborda problema altfel;

1 Nu investesti banii in masina si intretinere, cand vi in concediu inchiriezi masina 10 zile ori 30euro/zi = 300 euro

2 Vinzi seria 5, mai pui cei 4500 si cumperi un passat pe care te poti baza si la un drum de Franta - Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

@ ninu, masina pe care tu o cauti nu exista. Doctorul zice bine si fara cetera :bom:

Nu ai sa gasesti un B5.5 OK la pretul acesta.

Sunt 2 modele de 1.9 TDI la 131 bhp: AVF si AWX. AVF are 310N/m si cutie cu 6 rapoarte, AWX are 285 N/m si cutie cu 5 rapoarte.

Consumul cel mai mare il ai la AVF (logic) dar nu e nicidecum de speriat. Pe timp de vara am scos ~5.5L% extraurban si 9-10L% strict urban. Iarna creste cu aprox. 1L%. AWX are un consum putin mai scazut.

Numarul de km dupa care apar problemele depinde de modul de exploatare al masinii. Cerei vanzatorului istoricul masinii (carte service, facturi, bonuri, etc.) si verifica la ce interval de timp a fost schimbat uleiul, filtrele, distributia, frane, brate s.a.m.d..

Pompa de injectie nu ai, motorul fiind PD. PD-ul are 4 injectoare. Cutia manuala nu are moarte daca ambreiajul e jos la schimbarea vitezei.

Al meu b5.5 are 270.000km si are turbina, ambreiaj, volant si injectoarele cu care a iesit de pe portile fabricii.

Cand mergi sa vezi masina uita-te dupa diferente de nuante la elementele caroseriei si distanta dintre acestea sa fie egale. Uzura cauciucurilor sa fie egala pe toata latimea lor. Ascula motorul la relanti, fi atent la vibratii excesive, vibratii la accelerare pe loc si in mers (motoarele PD sunt mai zgomotoase de felul lor). Fa si un test drive. Fi mai critic (sa zic asa) in cazul cutiilor automate; fugi de ele daca vibreaza, suna sau zmucesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un Passat avf, din 2001, 205000km, climatronic, incalzire in scaune, bordcomputer, pilot automat... asa in mare. Domnul Florin stie masina. Daca e cineva interesat poate sa-mi lase un pm, sa discutam mai multe. Dar sub 6000 nu las, o sa explic de ce. Masina nu este la vanzare pe nici un site si nici nu sunt fortat sa o vand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Va Multumesc pentru ca mi-ati scris asa de repede.

Deci nu sunt nou pe forum sau in familia VAG am avut multe vw chiar daca nu le-am tinut mult; sa nu intalegeti gresit, golfu asta l-am tinut aproape 150 mi km, si l-am vandut la vreo 350 mi km de nu mai mult nu mai tin minte. Golfu 4 si golfu 2 + bmw sunt aici http://vwforum.promo...-golf-4-tdi-90/

Sunt o persoana pasionat de masini si mai ales de vw, investesc bani in ele si le respect.

Am pus intrebari aici pentru ca despre pasaturile B5.5 cele de 131 cp nu stiu multe detalii tehnice, nu cunosc problemele des intalnite (hibele).

Va multumesc ca m-ati iluminat cat de cat.

Sa revin la on topic, Deci masina o cumpar sa ma tin vreo 5 ani daca se poate si sa nu investesc multi bani in ea, plus ca si tot romanu sa fie cat mai dotata :)

Bugetul l-am marit la maxim 5000€ . O vreau imatriculata in romania ptr ca aici am facut boacane si nu ma asigura nime timp de un an de zile sau cu cel putin 1000€ pe an si nu imi permit, deci o sa circul cu nr de RO, ceea ce nu ma deranjeaza asta. In concluzie va fi un ALL Day car.

Bmw l-am vandut in familie ptr ca am investit multi bani si am preferat sa il dau la cunoscuti.

Cu golfu faceam lunar timp de un an cate un drum Franta Romania si invers, deci stiu ca sunt masini fiabile.

Asta imi este bugetul care il am si pe internet pe anumite site-uri am gasit 3-4 passaturi de 131 cp care raspund la criterile si asteptarile mele, cel putin pe internet. Doua sunt combi, nu am avut niciodata masina combi, cum se conduce(passatul), consumul se schimba sau este identic?

Astept si ceva informati in legatura cu achizita unui passat B5.5 cu cutie tiptronic SAU cele de 101 cp? Ce parere aveti?

De ce in judetul Timis masinile sunt mai ieftine cu mult de judetele din Nordul tari?

Ce variante si informati imi mai spuneti?

Va multumesc frumos de raspunsuri si timpul acordat.

Have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog mult sa stiu modelul de masina cu motorizarea aceasta ce probleme poate sa prezinte - audi a4 quattro 136cp(100kw)parca? am inteles ca are doua calculatore si sunt oarecum rare motorizarile pe a4 quattro. aici e prezentat cu 96 kw dar pe autovit era cu 100kw http://www.auto.ro/a...oro-2010-02-04?

mecanicii din zona spun ca trebuie sa ma feresc fiindca au foarte multa electronica.

Modificat de randomar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam mai sus... Nu exista nici un 1,9 TDI de 136cp, ci doar 131cp, adica 96KW.

Am mai vazut anunturi de-astea in care vanzazatorul decide cati KW are masina, nu Cartea Tehnica a masinii...

Aceleasi motoare de 1.9TDI sunt si pe Audi A4 B6 Quattro ca si pe Passat B5.5 4Motion si aceeasi tehnologie 4X4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul AVF este un tanc, nu te feri de el este foarte fiabil. Laudat de mai toti, iar daca il gasesti cuplat la o transmisie integrala sa il iei. E printre singurele retrofit-uri pe care nu le poti face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee - la 5000 euro, e destul de greu sa gasesti un B5,5 bun.... pe la 6000 euro, da.

Cutia automata - multe nu au fost intretinute cum trebuie, de fostii proprietari - si nici nu ai cum sa stii ce ai cumparat - chiar daca schimba cum trebuie sau nu smuceste, nu e garantat ca nu o sa ai probleme.

Sfat - mergi pe manuala, daca nu vrei sa investesti o gramada de bani, daca o sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!