Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

@randomar, dar praful de pe bord nu la vazut nimeni? este posibil ca masina sa fi stat mult timp pe dreapta avand probleme mecanice s-au pur si simplu proprietarul nu a ingrijit-o, iar daca nu a ingrijit-o la interior iti dai seama ca uleiul i la schimbat doar cand s-a aprins in bord ,,please chek oil level"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am 2.0 benzina de 85 kw. si sunt foarte multumit de ea. Motor silentios are putere destula. Motor usor de intretinut, avand in vedere ca e aspirat, fara turbina si altele adiacente sistemului turbo. Consumul in Bucuresti il am intre 10-12L si in afara mers 100-120 km/h am consum este de 6-7/100

Modificat de Iurox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sau doar unele Passat-uri B5 sedan (limuzina) au bancheta rabatabila fractional si/sau skisac?

....dar la B5,5 sedan (limuzina) toate au bancheta rabatabila fractional si/sau skisac?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Rabatabile - au toate. Sac pentru skiuri - nu au toate... si nu toate au cotiera la bancheta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Daca toate sedanurile/limuzinele Passat B5 si B5.5 au bancheta rabatabila fractional este deja suficient pt. carat schiurile. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina din iasi oarecum m-am lamurit. Din punctul meu de vedere nu se prea merita. km cat se poate de reali -vb. proprietarului- dar ......nu.

Masina din semnatura ce va spune? http://www.autovit.r...-C24214853.html

are un istoric mai variat si fotografiile sunt destul de slabe dar ma gandeam, poate e cineva din zona care cunoaste masina.

Modificat de randomar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-si merita mai mult banii ca aia din Iasi, aia e cu 7500euro. E drept ca asta nu e Highline, dar macar are 4motion, scaune incalzite si xenon. Nu merita sa dai 2000euro in plus pentru pielea aia toata murdara si uzata. Dar merita sa dai ceva bani in plus pentru oglinda heliomata, comenzi in volan si bandourile laterale vopsite si cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat florine. Masini ieftine si bune nu prea gasesti.

De cand am bagat masina la vanzare s-au invartit cativa pe langa ea. Primul lucru a fost daca mai las din pret?!?. Dar nici unu n-a testat masina... in fine e greu sa vinzi o masina cinstita in ziua de azi. Tu de altfel cunosti.

Ca sfat de la un posesor de b5,5. Cand vreti sa luati o masina ca asta incercati sa mergeti cu un prieten care-i cunoaste defectele, gen brate si altele. Testerul spune multe, dar nu totul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur ca da... oricum, intai scanezi, faci test... si dupa aia, sus pe elevator.

Mda - m-am confruntat si eu cu negocieri la telefon - la toate, raspunsul a fost aceelasi - negocierea se face langa masina, nu la telefon....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu cu 4mottion, nu prea se gasesc, mai ales break. care e diferenta de intretinere si consum intre un passat 4mottion si un a6 cu motor de 2.5? ultimele sunt mai ieftine la achizitionare dar mult mai scumpe la intretinere, plus ca din ce am inteles motorul de 2.5 parca pana in 2004 are ceva probleme sau ceva de genul asta.

sincer tot spre passat inclin. Un prieten care e si mecanic spune ca e diferenta intre cele aduse din germania si cele cumparate noi din reprezentanta din romania vb de passat pana la anul 2005. Din ce am citit eu nu am regasit acest lucru dar nu pot sa-l conving de contrariu. Din punctul lui de vedere cele achizitionate noi din tara nu sunt "bune".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te deranjeaza impozitul de 11 milioane (9 daca il platesti pana la data x) nustiu cat costa schimbul de ulei si altea alea dar iti spun ca pe mine la e39 525D ma costa 500 de lei iar la passat 300 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Sunt nou pe forum si sper ca am postat bine aici.doresc sa-mi cumpar un passat ,an 2002 1.9 tdi 131 cai si are 170.000km...cand iei total de volan se aude un zgomot...de la ce poate fi?vanzatorul mi-a spus ca e pompa de servo si ca nu costa mult...exista posibilitatea sa fie de la caseta de directie ?dati-mi si mie mai multe informatii despre passat?cam cat ma duce intretinerea la ea,cu aproximatie, cam cat costa piesele si cam ce ar pica la el...masina care vreau sa mi-o cumpar arata bine din cate am observat eu,merge bine,se infige calumea....nu ma pricep extraordinar de bine si tocmai d-aia am intrat aici :) Asta e masina http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C23725149.html ...ceva pareri ? Multumesc.

Modificat de remus88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai intra vezi ca sint topic-uri pt diesel...vrei preturi piese unixauto.ro ca orientare...

Vezi preturi suspensie, brate, amortizoare...dar conteaza f mult starea motorului...

Daca citesti macar topicul asta ai putea sa-ti faci deja o parere...

Apropo chiar crezi ca a dat norocul peste tine sa gasesti un diesel la 170k ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In teorie, e pompa de servo. Daca totusi esti decis sa o cumperi, mergi la un service, platesti o constatare si iti verifica despre ce e vb. Vezi sa nu fie pierderi de lichid pe la caseta de directie.

Altfel, masina are elemente revopsite, farurile - ori sunt polishate, ori sunt schimbate - verifica sa fie Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Moog eu am dat passatul meu cu multe sute de mii, probabil 400-500k si am luat octavia 2 cu 148k reali! crede-ma ca am facut cea mai mare tampenie! Nu conteaza asa de mult numarul de kilometri cat mai ales in ce mod au fost facuti acei kilometri! Referindu-ma strict la masina de mai sus, trebuie verificata atent chestia cu servo, asa cum ti-a spus si Florin, cred totusi ca sunt si alte masini mai bune, trebuie doar cautate cu atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur ca da. Atata timp cat ai banul in buzunar, masini bune gasesti... Atentie doar, ca sunt si o gramada de chiftele, printre ele.

Vezi pe forum, ca sunt cateva Passat-uri bune, cu istorie pe forum si proprietari pe care ii cuoastem - adica prezinta garantie - la vanzare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delphinule stiu ce zici...dar dupa ce vezi o ragalie cu 675k in bord si dupa 1 saptamina avea "187k are sa moara mama" te linistesti...

Daca stii masina si cum a fost intretinuta, cei 400-450k REALI nu prezinta o problema majora la un diesel bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din pacate, masinile din ultimele generatii, nu mai sunt facute pentru o exploatare de lunga durata... cat erau cele din generatiile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul merge, dar piese de pe langa el cad toate, ambreiaj, volant, turbina, astea toates scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin are dreptate...nu mai este calitatea de pe vremuri...asta ziceam si eu cu "diesel bun"... oricum e general valabila, si pt benzinare...

Credeti ca e vreun nebun sa isi ia 1.2 TSI si sa se gindeasca ca o sa-l tina macar vreo 300k ?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat_A S L

Fugiti de piete si de bronzati cat puteti.Am luat passat in august anul trecut din Germania de la om de acasa,cu ochii mei l-am vazut,primul proprietar stiu o treaba.M-a ajuns cu tot cu cheltuieli si om platit si benzina si tot ce am mai dat timp de 5 zile prin Germania 7650 in fata casei.I-am schimbat distributia uleiul si filtrele ca sa fiu linistit si am 16000 de km de cand am adus-o fara nici o problema.Va spun ca am luat teapa din piata cu un audi a4 b6 care a fost rasturnat,un injector nu lucra la parametri si multe altele.Nororc ca am scapat de el in 2 sapt si am plecat in Germania.Daca tot aveti un ban in mana nu il da-ti aiurea.Eu zic sa va uitati la passat-uri peste 6000 de euro,poate de alea mai e ceva de capul lor dar....nu se stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exact. UIte in sfarsit, apar si exemple cu masini curate, cumparate din Germania... la pret... mai mare ca in Romania.... eu cand le zic... Passat 2004... la 5000 euro inmatriculat si numai belele vei avea.

Masina buna, e scumpa si in Germania... ba mai scumpa ca aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Imi permit sa va contrazic putin,eu am passat din 2001 131 cp,l-am luat din tara,era de un an inmatriculata in Ro,timp de 5 ani m-am bucurat de el la maxim si mergea de rupea si acum merge,masina avea 282000 km cand am luat-o.Timp de 5 ani nu s-a stricat nimic la motor,numai consumabile,acum pierde apa si cred ca i-a venit randul la garnitura de chiulasa sa o schimb.Intradevar trebuie sa te feresti de samsari dar trebuie si un pic de noroc zic eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat_A S L

Iti trebuie noroc mult mai ales la o masina de 10 ani.Sa zic ca la un passat (ca despre asta vorbim),din 2008 ai sanse sa mai gasesti si masini bune.Dar eu nu imi explic cum o masina cu aceeasi km acelasi an aceleasi dotari si mototrizare costa si cu 2000 de euro mai putin in Romania decat in Germania.,,de 2 zile intrata in tara sefu'',fugi de aici.Caut o explicatie la asta si nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Poi ceva e la mijloc,poate are nevoie omu de bani urgent,sunt cazuri,sau poate e o teapa,in orice caz mare atentie la samsarii de masini,am mers cu un prieten sa-si ia un golf IV din 2000 din Tg Mures la un samsar de masini,masina adusa recent din Germania, avea printre optiuni si ESP,care la apasarea butonului nu se aprindea martorul in bord ca e decuplat....l-am pus sa scoata butonul afara si era doar butonul cu 2 cm de fir,pus asa de "dotare" cica, dar cum am spus,,,,trebuie si noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!