Jump to content

Vreau rulota!


vwraider
 Share

Postare recomandată

Victore si tu crez ca planurile americanului e bune la RA(hata)R(ul) nostru mioritic? :blink: :D :P ;)

Sa va'nvetze moshu' :P . Se cumpara o platforma de carat mashini, s/h, inscrisa etc. Se cumpara si o rulota neinscrisa ne-nimic. Se scoate sistemul de rulare al rulotei iar cochilia se adapteaza, demontabil, pe platforma. Vrei sa cari mashini? Fol. platforma cheala. Vrei in vacantza? pui cochilia si ai plecat. Nimeni n-are ce sa-ti zica de ce cari o cochilie de rulota pe platforma. si nu cari oameni in ea in mers, oricum din cate shtiu nu e voie.

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vwraider

    9

  • tipatescu

    8

  • eugenro2001

    7

  • pacman

    5

Nu e vorba de platforma. Solutia alora e simpla si arata bine in psatele la broaste. Din pacate exista RAR-ul nostru, care e cel mai tare din lume, altfel nu inteleg cum nu recunoaste decat propriile omologari si nu si pe ale altora mai inaintea noastra.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de platforma. Solutia alora e simpla si arata bine in psatele la broaste. Din pacate exista RAR-ul  nostru, care e cel mai tare din lume, altfel nu inteleg cum nu recunoaste decat propriile omologari si nu si pe ale altora mai inaintea noastra.....

<{POST_SNAPBACK}>

:D

cred ca e cam offtopic dar de ce noi astia cu broaste mai vechi nu avem masa tractabila in certificatu de inmatric si de ce la cele ami noi apare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare stimabililor,

:icon_cheesygrin: Imi pare rau ca nu am mai scris de o buna bucata de timp, dar in viata mea au avut loc oarece modificari care m-au indepartat oarecum de Forum. Am ramas acelasi iubitor si am urmarit pe cat am putut discutiile de pe forum.

In legatura cu rulotele, eu am la masina montat un dispozitiv de remorcare construit SI omologat in Romania de catre firma Autoflex de undeva din zona Oradea. Dispozitivul are nituita pe el o placuta de identificare, care cuprinde si numarul de omologare RAR. Asadar, dispozitivul trebuie sa fie omologat RAR. Dispozitivul de remorcare NU se mentioneaza in certificatul de inmatriculare al masinii. Am discutat cu cei de la Autoflex la momentul achizitiei, prin 1998 daca nu ma insel si spuneau ca sunt capabili sa faca dispozitive de remorcare pentru orice masina, daca au la dispozitie masina, pentru a lua dimensiunile necesare si evident punctele de prindere corespunzatoare. Deci, cei care sunt mai aproape ar putea eventual initia o astfel de discutie cu cei de la Autoflex.

In ceea ce priveste greutatea remorcabila, exista 2 greutati inscrise in certificatul de inmatriculare: masa remorcabila cu dispozitiv de franare si masa remorcabila fara dispozitiv de franare. Ca o curiozitate, nici in talonul masinii mele nu scrie NIMIC la niciuna din cele 2 rubrici, dar din datele tehnice pe care constructorul le furnizeaza se pot extrage aceste 2 informatii.

Referitor la rulote, exista si in Romania mai multi constructori de rulote si remorci, autorizati RAR. Relian (cei din Sos. Alexandriei) nu fac rulote pentru persoane, ci doar semiremorci cu masa maxima autorizata mai mare de 750 sau 1250 kg.

Pentru bagaje, exista la Cluj-Napoca o firma, la Brasov, la Bacau, iar daca imi mai aduc aminte mai postez. Pentru persoane, asa cum s-a mai spus, cred ca cea mai buna sursa sunt rulotele sh, care in cea mai mare parte sunt intr-o forma excelenta.

Cu stima,

Costin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva nu ar merge facut? Si apoi omologata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nimic nou cu remorcuta? eu am facut rost de jumatea aia de fiat, am deja planurile... mai trebuie pila rar... :offtopic: executia e simpla.. am si puntea fata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat :

ma numesc mihai apostol si sunt interesat in producerea/fabricarea unei remorci de catre firma dvs. am un design anume, pt masina mea fiat 500. remorca ar trebui sa fie in general de plimbare, nu pt transporturi grele... mai mult de fantezie... ma intereseaza cam la ce suma s-ar ridica costurile, eventual o pot fabrica eu, am insa nevoie de o omologare.. mentionez ca in momentul de fata dispun de o jumatate de masina, si anume partea din fata , fara acte, completa cu punte cu tot, cu directie si restul... am atasat poza, astept un raspuns, multumesc

mi s-a raspuns :

Stimate Dl Mihai,

Am studiat poza dvs. si in principiu putem gasi o modalitate de colaborare dar pentru a putea omologa o remorca va trebui sa o executati cu elemente omologate ( punte, sistem de remorcare, franare etc ). Sincer daca doriti sa folositi acea jumatate de masina, probabil veti folosi numai caroseria ( exteriorul ).

asadar: dintr-o remorcuta inmatriculata si cu actele la zi se poate schimba carapacea cu una chiar de fibra fara probleme, mai ales la una la care obloanele se desfac... se lipeste peste carapacea dorita si ata ete. comments anyone???

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre te doare capu'?? pai de ce crezi c-am luat remorcutza de coshmar??? :P

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!