Jump to content

Vreau rulota!


vwraider
 Share

Postare recomandată

Vezi ca tot ceea ce s-a scris ma interesant in legatura cu remorcile pina acum au aparut in topicul Bus de vinzare (link-ul de mai sus). Acolo a scris cineva si cerintele si de unde poti obtine dispozitivele de remorcare si s-a dat si un link catre un astfel de proiect. Deci chiar daca se ajunge la topicul cu pepeni, se ajunge unde trebuie :) ideea nefiind asta ci sa se concretizeze naibii ceva... ca vad ca cei mai multi spun ca ar vrea sa faca o rulota, ca le place, bla-bla, dar posteaza in nestire ... In ceea ce ma priveste, as vrea sa vorbesc cu Iustin Capra. Stiu ca locuieste/locuia pe Floreasca, nu stiu precis unde (mai traieste ?). Stie/poate cineva sa ma introduca la el ? Am mai multe intrebari sa-i pun ... ca omul asta o omologat si remorci si alte chestii faine, (pitici care ii am si eu pe creier...). S-ar putea sa aiba si relatii ... Deci, stie cineva, ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vwraider

    9

  • tipatescu

    8

  • eugenro2001

    7

  • pacman

    5

Am discutat chiar adineauri la R.A.R.

La nr de tel 270 36 79 se gasesc doi domni ingineri care se ocupa numai de rulote si remorci.

Problema se prezinta astfel:

Se poate construi o remorca sau o rulota in regie proprie numai pe baza unui proiect facut de o firma de proiectare autorizata. Ex: Cautis, Remian (sos Alexandriei), Eurometal, etc.

Firma respectiva stie cum se proiecteaza, ce materiale trebuie folosite, face calculul de rezistenta la sasiu si la structura, etc, etc.

Cuplajul trebuie sa fie de asemenea omologat, tot firma de proiectare spune de care trebuie. O marca folosita de cuplaje este KNOT.

Probabil ca proiectul ala costa ceva.

Dupa ce avem proiectul si am construit si remorca/rulota, dam o declaratie la notar ca am construit in regie proprie conform proiectului nr, si mergem la R.A.R. pt omologare.

Bafta la construit (si la cheltuit)!

Modificat de eugenro2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe multumiri Eugen !!!! :) Cind ne intilnim, ai de la mine citeva beri !

Dorin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci ! Prin urmare. REGIE PROPRIE. Partea interesanta e ca daca cadem la un consens asupra formei :) B) :) putem plati proiectul la comun. De executie poate se va ocupa firma 'Mishu si asociatii' (cred ca Mishu e omul de baza in toate povestile :) :) ). In perspectiva va fi o remorca micutza, eventual decapotabila (ce frumoasa ar fi din fibra) , iar mai apoi chiar o rulota ...

Ce e mai complicat e ca nu putem face dupa cum am vrea noi adica sa folosim calea de rulare/puntea de la o broasca care ne prisoseste (ar fi si mai frumos sa aiba aceleasi roti, aceeasi suspensie)... desi ar trebui investigat (ca de fiare/punti se pare ca nu ducem lipsa). In principiu o firma face un proiect din materiale standard ... nu din vechituri ...

PS... Nu stiu de ce tineam minte ca pe Iustin il gasesc pe Floreasca... De Aurel Vlaicu acum mi-am adus aminte, dar ma gindeam la statia de metrou care e in capul Caii Floreasca... Nu stiu de unde stiam eu asa. In fine, o sa-l caut.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e asha eu zic sa cumparam un proiect de platforma existent la aia care proiecteaza. Cel mai bine e platforma ca la o adica o faci si remorca prin adaugarea unor obloane.

Pe mine m-ar putea interesa problema in ideea ca ma restructurez si iau 20-22 de salarii de 750 RON :) ... dar daca fac asta tre' sa asigur inca cel putzin 5-600 RON/luna, ca sa ajung la sal actual + bonuri, prime etc. Deci construirea la moshie a platformei in aceste conditzii nu va fi moca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotizez la proiect si platforma (Si pun si osu la nevoie :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim tare, Eugen !

ok, ideea Mihaiachiului de a cumpara un proiect deja facut e buna dar are o scapare : la cate modele de remorci au proiectat aia ( maxim 10) fi sigur ca-ti vor vinde un proiect existent si nu te gandi ca-l vor da mai ieftin ! dar macar va exista proiect.

next :

spre ce rulota-remorca va indreptati ?

se vorbea de un shlep de tractare, de o remorca jumatate-broasca, de o rulota...mica, mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut aseara emisiunea pe Discovery. Nishte fraieri refaceau o rulota veche-veche, de fapt reconstruiau de la 0 recuperand piesele metalice de pe cea originala cu autogenu' :banghead: . Cand au taiat osia cu arcurile era sa pice shandramaua peste ala de taia pe dedesubt :D :screwy:

Cel mai de coma a fost cand au gasit un fel de dulapior ceva mai mare decat corpul cu sertare al unui birou, izolat cu placi de azbest, si s-au scapat instant in pampershi- "oprim lucrul si chemam o firma specializata in indepartarea acestor materiale periculoase!" :D

Bah i shtiu ca azbestu' e cancerigen..... da' daca lucrezi indelungat cu el, sau locuieshti in spatzii unde se gasesc izolatzii din el, etc..... da' sa nu vrei sa darami un dulapior cat interioru' unui frigider ca are 5 placi deazbest pe peretzi..... tre' sa fii suuuuuuper-chicken :D

Pai asha si prod petroliere sunt cancerigene.... ce facem, punem masca pe bot ca intaiu' pedofil al Americii cand punem gaz la mashina? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La una din mosiile mele in Gorj, unii locuitori au fintini facute in anii epocii de aur, in locul celor antice, care au burlane din ... azbociment. N-am auzit pe nimeni sa fi avut cancer prin zona (acolo oamenii mor de pe la 70 ani in sus si in special din cauza beuturii, si nu a apei). Ma rog, ginditi-va ca apa aia intra in mincare, in hrana pentru animale, in apa de baut, etc.

Si mie mi se pare ca lumea se isterizeaza prea usor in epoca moderna. In ce ma priveste, eu as dinamita o astfel de fintina, macar in numele artei: prefer o fintina din piatra, cu cumpana ...

Revenind la topic, cind ma degrevez de problemele care le am momentan pe cap, peste o saptamina sau doua, o sa ma apuc sa sun la firmele respective sa vedem ce proiecte au si la ce preturi. Din pacate la servici nu am acces pt probleme personale la telefon fix si nici nu am timp momentan. Poate are cineva timp sa treaca pe la ei sa discute ...

Eu as fi de acord cu ideea lui Mishu - platforma decapotabila, numai ca asta implica un cost mai mare si se va naste intr-o singura bucata (nu va vad pe toti ca vreti o platforma - eu mi-as dori, dar nu anul asta si nici la anul nu voi putea). O remorca micutza, pe doua roti cit sa duci 4-8 geamantane :lol: care sa poata fi acoperita cu o fibra de sticla (dupa dorinta, sau nu) sau 'adusa la jumatatea de broasca' mi s-ar parea versiunea ideala pentru forumisti ... la asta trebuie sa adaugam cirligul de remorcare, care pe hoffmann e 250E (+ taxe si inca mari, pt ca e destul de greu de transportat si mult prea usor de vamuit :lol: ) si/sau gasirea unei solutii de omologare (probabil alt proiect - alta dandana).

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma o intrebare ... credeti ca daca putem copia un cirlig luat de pe hoffmann identic, cu proiect facut, il putem omologa ? Poate ar trebui vorbit la aceleasi firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul constructiei remorcii/platformei, cupla trebuie sa fie omologata de RAR. Nu stiu cum este cu carligul de pe masina, daca trebuie sa fie omologat sau nu, nu am intrebat. Parca imi aduc aminte totusi ca am auzit ceva ca cele produse de firme autorizate, indiferent unde in lume, sunt pansonate pe bila cu nu stiu ce insemne.

Am uitat sa intreb pt ca eu am carlig original pentru CX-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen, tu ai luat cirligul impreuna cu masina ? L-ai folosit / e omologat la RAR ? Sunt curios daca cirligul pentru broasca care poate fi comandat la hoffmann (si care e facut special pentru broasca, avind un sistem de prindere de furca sasiului) poate fi folosit 'as it is' in Romania, sau daca trebuie sa te duci cu el si cu actele de dobindire la RAR sa ti-l 'analizeze' si sa-i faca omologarea pentru Romania (daca nu a mai fost facuta ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligul e luat de pe o alta masina identica.

Are placuta producatorului pe placa din spate pe care se fixeaza priza.

Nu am auzit de asa ceva, ca ar trebui sa omologhezi separat carligul, poate daca este "home made".

Nu stiu daca trebuie sa apara in CI sau in talon.

Cred ca daca acolo este scrisa masa autorizata remorcabila nu ai probleme cu faptul ca ai carlig.

Astea sunt intrebari care trebuie puse la RAR, am scris numarul de telefon mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai.. am gasit o rulota superbeton... mishul.... te bagi sa faci un proiect? p-orma il dam la toti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai.. am gasit o rulota superbeton... mishul.... te bagi sa  faci un proiect?  p-orma il dam la toti....

<{POST_SNAPBACK}>

E de unica folosinta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen, tu ai luat cirligul impreuna cu masina ? L-ai folosit / e omologat la RAR ? Sunt curios daca cirligul pentru broasca care poate fi comandat la hoffmann (si care e facut special pentru broasca, avind un sistem de prindere de furca sasiului) poate fi folosit 'as it is' in Romania, sau daca trebuie sa te duci cu el si cu actele de dobindire la RAR sa ti-l 'analizeze' si sa-i faca omologarea pentru Romania (daca nu a mai fost facuta ...)

<{POST_SNAPBACK}>

Carligul de pe mashina in principiu s-ar putea sa tre' sa fie omologat- practic n-am auzit pe nimeni sa fi avut probleme. S-a mai discutat despre copiatul carligului de pe Hoffmann, am si pozele lui pe calc ba chiar s-ar putea sa am si cote, dar momentan nu (mai) sunt interesat in producerea lui pt ca nu-mi ajunge nici timpul de la serviciu pt rezolvarea problemelor mele :banghead: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Aici aveti locul de unde puteti cumpara planurile (ieftim, parerea mea) http://www.desertteardrops.com/window.html.

In planuri intra tot inclusiv template-uri la scara 1:1 pentru taiat panouri si full patent.

Iar aici vedeti cum si-a construit-o un nene http://www.picturetrail.com/gallery/view?p...0572&uid=447549

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici aveti locul de unde puteti cumpara planurile (ieftim, parerea mea) http://www.desertteardrops.com/window.html.

In planuri intra tot inclusiv template-uri la scara 1:1 pentru taiat panouri si full patent.

Iar aici vedeti cum si-a construit-o un nene http://www.picturetrail.com/gallery/view?p...0572&uid=447549

<{POST_SNAPBACK}>

asta ultimu e belea...marfa la americani!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut un documentar numai despre rulote; Si la sfirsit au dat preturi; Cele mai ieftine rulote 9noi) erau 10.000 euro; Pe la 2-3.000 erau unii care faceau doar exteriorul (practic un cadru metalic pe care puneau carapacea prefabricata - cu geamuri, rotile cu frine si tot ce trebui) Tehnic era Ok; Problema - inauntru era goala se vedeau urit tevile care ofereau rezistanta pe dinauntru carapacei si parca singurul lucru mai in regula era podeaua)

De aici era treaba clientului; Nu tu parte electrica-curent, apa, mochete, furnir etc.

Restul trebuia prestat de client (mese scaune - pat etc); (veneau si cu consultanta - planse cu modalitati de a termina si interiorul)

Pt. cei interesati de custom-made (printre care ma numar) era interesant

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa zica astia la RAR daca as vrea sa import (ca nu e omologata etc)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!