Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Am observat ca un bec se chinuie sa lumineze, Probabil ca e pe duca. Stie cineva ce tip de bec cu xenon se potriveste la Sharan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In scurt timp o sa achizitionez un vag com pt a nu mai plati aproape 100 lei de fiecare data cand merg la service.il voi folosi pt diagnoza masinii ppersonale si pt prieteni.

As vrea sa stiu,pe sharan se pot activa diferite functii,cum se poate pe alte modele,ca de exemplu bora,golf,passat,etc.

Ma refer la roll up/down geamuri din telecomanda,incuiere usi automat in mers,etc...

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum se realizeaza asta,si de asemenea cu alte functii ce se pot activa?

Masina e vw sharan 1.9 tdi,motor ASZ ,din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea se pot activa multe functii pentru ca nu ai acces in modulul 46 si nici 35.Merge doar activat range,iluminare ceasuri sau ace cand pui contactul.Dar incearca la tine si vezi daca poti sa accesezi modulul 46(atentie....nu poti modifica cu orice program).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot activa functiile cu vcds?daca nu,atunci cu ce alt program pot modifica si activa functii?functia range o am deja din fabrica.as vrea roll up/down geamuri,daca e posibil coming and leaving home si altele.am vazut la unele audi,cand pun contactul,acele fac o cursa completa si revin la 0.nici asta nu se poate activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva ce este functia range? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds modifici,dar la Sharan nu poti accesa modulul de comfort unde ar trebui sa faci modificarile.

@luxor..functia range iti arata cati km mai poti parcurge cu motorina care o mai ai in rezervor.

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! Tocmai am cumparat un Sharan din 2002, model Highline, 1.9 TDI AUY, iar aceasta este dotata cu senzori de parcare, numai ca fostul proprietar a fost lovit in partea din spate, iar cand a schimbat bara, a uitat sa ia una cu senzori. Intrebarea mea e, oare pot sa iau niste senzori after-market si sa le leg la modul? :)


inca o intrebare. Cum se poate instala functia coming/leaving home? Si-a instalat cineva pana acum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cunoasteti vre-un model de cutie de depozitare mai inalta care sa tina si loc de cotiera si sa se potriveasca intre scaunele din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se poate modifica doar softul calculatorului, la un motor de 131cp, are  injectoare pt.116cp ? Mai trebuie si alte modificari facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez de turbina ca trebuie vnt 17, da restul, doar resoftarea merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni am citit de cateva ori ce ai postat si tot nu am inteles ce ai vrut sa intrebi.Ai varianta de 116 cp(AUY) si vrei 131 din soft ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta cred ca vrea el. Din ce stiu se poate dar cred ca o sa se modifice cam multe. Nu cred ca merita riscul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca am scris prea sec. Am un  motor ASZ de 131 cp, injectoare de pe motor  116cp, calculator cu soft pt 116 cp. Inafara de turbina si resoftare mai trebuie ceva, merita sa fac modificarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva idee daca se poate monta o clanta pentru deschiderea hayonului de la interior? Am vazut ca la logan break exista asa ceva si cum ai mei copii care stau pe randul 3 ies de obicei prin spate ma gandeam ca ar putea prinde bine asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate adapta sistem de dube de transport, gen o clapeta cu cablu ingropata in capitonaj hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, revin dupa o perioada in care nu am mai putut sa-mi accesez contul.?

tonytony, sa inteleg ca tu vrei sa mai renunti la 15 CP ? Dar de ce schimbi injectoare si ECU, ai incercat sa discuti cu colegi / firme care se ocupa de resoftari, poate reusesc sa-ti micsoreze puterea doar din soft.

Intre timp, noua achizitie a primit 2 mici modificari : carlig tractare si faruri cu interior negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai desfacut farul si ai vopsit interiorul ? Pune si niste poze ca sa vedem cum a iesit.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andrusel said:

Ai desfacut farul si ai vopsit interiorul ? Pune si niste poze ca sa vedem cum a iesit.?

Am desfacut intradevar farurile, dar pentru ca sunt la al 2-lea sharanel cu faruri vopsite, la acesta am dat jos doar geamul, apoi am scos doar partea care ma interesa ( la RIA am desfacut complet farurile ? ). Initial am cochetat cu ideea de a le vopsi in culoarea masinii, dar avand in vedere combinatia de culori ( gri petrol, negru si crom ) a "autobuzului", cred ca o sa ramana asa.

Din pacate nu am poze cu farurile desfacute, dar le pot cauta pe cele vechi. 

Atasez si o poza nu foarte detaliata dar...

2016-06-11 20.37.24-1-1024x1820.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit si "jucaria", asa ca maine ne apucam de montat suportul pentru biciclete ?

20160612_133430-800x450.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca tot una din semnalizarile din oglinda nu a mai functionat, le-am inlocuit cu unele fumurii. Si ca sa fim mai ?, am montat si un paravant de capota. Cel din urma este cam lucios, asa ca ma gandesc daca sa-l vopsesc negru mat sau in culoarea masinii....

20160620_184607-800x450.jpg

20160620_192515-800x450.jpg

20160620_195834-800x450.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paravintu cit a fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproximativ 130 RON, dar trebuie sa-i schimb 2 suburi, ating usor in faruri, cu toate ca am capota ridicata la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi pun un voltmetru cat de cat precis in masina (nu am in bord asa ceva) ca sa pot monitoriza tensiunea pe baterie fara sa trebuiasca sa pun multimetrul. Cel mai simplu ar fi sa iau unul de bricheta, insa nu imi convne prea tare ca daca il las infipt merge tot timpul si va contribui la consumul in stand-by, si asa mare. Sa il pun numai cand ma urc in masina nu e tocmai o solutie, plus ca il pot uita acolo... As pune unul legat cu fire care sa mearga numai cand pun contactul, dar nu stiu unde e cel mai potrivit (usor) sa leg firele. Imi puteti recomanda ceva, atat pentru legatura cat si pentru voltmetru sa nu iau cine stie ce stift? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie legat direct la baterie si pus un buton mic undeva pe la bord. Aaltfel nu o sa ai tensiunea reala din baterie, daca il alimentezi din alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!