Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Dragilor, a schimbat cineva butoanele pt geamuri cu modul confort? (Să urce geamul singur și la pasageri?) Și dacă da, de pe ce model vw și/sau ce adaptări sunt necesare? Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi ce vrei sa schimbi:butoanele de pe usa soferului sau modulu de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau să urce toate geamurile singure! :)) M-am exprimat eronat, ideea era dacă a schimbat cineva butoanele de pe ușile de la pasageri cu butoane cu modul confort (2click) care fac ca geamurile să urce și să coboare singure, la o apăsare mai lungă. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las si eu asta aici! ar fi una din modoficari! nu vreau sa poluez topicul cu ele! o zi buna!1530883747260.png

Modificat de dani3lxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai modificat mai exact ? Nu stiu cum s-ar vedea la sharan(tu ai alhambra) culorile astea cu restul butoanelor si display-urilor din masina in care culorile sunt rosu si albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e turcoaz, nu e albastru, iar display-urile care afiseaza km/ora sunt pe fundal negativ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva unde se poate face mutare de volan de pe dreapta pe stanga si la cat s-ar ajunge cu operatia asta la un sharan din 2009?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • 1 month later...

Salutare , oare se poate asa ceva ?

Sharanul este fara comenzi pe volan dar daca se schimba volanul cu unul cu comenzi se pot conecta undeva mufele , sau se poate face sa fie cu comenzi pe volan ? a mai facut oare cineva asa ceva ? 

Modificat de flaviu_b1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie instalat modulul 452, trase ceva fire, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor. As dori sa fac un mic retrofit la un sharan 7n si anume incalzire in parbriz. Din ce am inteles am nevoie de un releu, de parbriz, de  panou de clima, o siguranta de 60 Si atat. A mai facut cineva aceasta operațiune? Stie cineva Dacă centrala mea suporta acest retrofit? Sau cum pot afla. Multumesc anticipat si o zi bună tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari colegi!

In primul rand,nu sunt sigur daca acesta este locul potrivit sa intreb (scuze in avans) ,insa am o mica problema legata de suspensie/planetare/cutie de viteze.

Detin un VW Sharan din 2004,1.9 tdi de 116 CP.

Am achizitionat o suspensie reglabila pt acesta,totul bine si frumos,s-a potrivit,si toate cele,insa nu pot cobora foarte mult garda.

In momentul in care cobor masina mai mult de jumatate fata de garda sa de fabrica,planetarele preseaza in cutia de viteze, si transmit vibratia,ne avand loc sa "lanseze". Vibratia este din tripode.

Intrebarea mea este urmatoarea: Au mai fost viteji care au facut astfel de modificari,sau este cineva cu vreo idee de rezolvare?

Ideea este ca am incercat sa ridic putin motorul cu distantiere in ideea ca se ridica si cutia si pot cobora garda,insa trepidatiile s-au intetit (asta sare din calcul),dar am inteles de la cineva ca s-ar potrivi niste planetare mai scurte de pe ceva model de Audi. Cunoaste cineva? 

Orice raspuns/idee este binevenit/a. Multumesc? ;)

Modificat de Maxx_SDK
Modificare greseli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, este prima mea postare, bine v-am gasit! Am un Sharan cam chel, 2004, si as vrea sa i pun lampi sub bord, la picioare, are doar gauri. O merge plug&play sau trebuie fire, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are gauri, nu are fire...... Deci, se pot monta, dar ai de munca 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gauri are, fire nu stiu cat trebuie sa fie de lungi, or fi dar nu stiu unde sa ma uit.

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa fie....fire? Nu, Nu sunt. Gauri pt lumini la picioare sau la usi, ai gasit tu pe masina ta....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce vrei sa spui, ori vrei sa fii nostim ori ironic. Gauri in bord pt lampa picioare fata sunt, lampi nu. de asemeni, in usi are doar ochi de pisica, nu lampi. Speram sa fiu ajutat cu un comentariu, nu sa fiu luat la misto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul nu e nici nostim, nici ironic, doar se mira de ce spui. Iar tu ai fix atitudinea care trebuie ca sa fii ajutat: ai citit forumul inainte, ai descris problema, ai pus si poze, eventual ia-i si de urechi pe cei care se pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare și Hristos a înviat! La un Sharan 7N din 2013, care are 5 locuri, se pot adăuga încă 2 locuri suplimentare? Dacă DA, e nevoie de ceva modificări? Am văzut că are găurile în portbagaj. Bineînțeles trebuie altă poliță. Scaunele de Alhambra s-ar potrivi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/4/2020 at 3:49 AM, Maxx_SDK said:

Salutari colegi!

In primul rand,nu sunt sigur daca acesta este locul potrivit sa intreb (scuze in avans) ,insa am o mica problema legata de suspensie/planetare/cutie de viteze.

Detin un VW Sharan din 2004,1.9 tdi de 116 CP.

Am achizitionat o suspensie reglabila pt acesta,totul bine si frumos,s-a potrivit,si toate cele,insa nu pot cobora foarte mult garda.

In momentul in care cobor masina mai mult de jumatate fata de garda sa de fabrica,planetarele preseaza in cutia de viteze, si transmit vibratia,ne avand loc sa "lanseze". Vibratia este din tripode.

Intrebarea mea este urmatoarea: Au mai fost viteji care au facut astfel de modificari,sau este cineva cu vreo idee de rezolvare?

Ideea este ca am incercat sa ridic putin motorul cu distantiere in ideea ca se ridica si cutia si pot cobora garda,insa trepidatiile s-au intetit (asta sare din calcul),dar am inteles de la cineva ca s-ar potrivi niste planetare mai scurte de pe ceva model de Audi. Cunoaste cineva? 

Orice raspuns/idee este binevenit/a. Multumesc? ;)

Cu garda la sol normală nu vibra intre anumite turatii?

Dacă da schimbă lagărul cu rulment intermediar de la planetara dreaptă.

Mai face așa și când motorul merge câteodată în 3 și apoi își revine

Sunt pățit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nop...cu garda la sol normala nu zicea nici "fâs". Problema a aparut fix dupa de am montat reglabila. In momentul de fata as putea sa-i mai cobor garda cu inca 4-5cm(distanta intre cauciuc si aripa),dar nu pot din cauza vibratiilor alea. Sunt 100% sigur ca e din planetare,incat am verificat-o pe un canal si se vede clar ca unghiul de cadere al planetarei este mult mai mic,planetara stand in plan drept si presand in cutie. De mers in 3,nu a fost si nici nu e problema. Chiar imi place cum arata "pe burta" dar nu am posibilitatea sa rulez cu ea asa ? P.S. Atasez si o poza cu minunea,pt a va face o idee cum arata(garda la sol in poza este doar jumatate din cat o pot cobora)

PSX_20200525_225721.jpg

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scuze pt inarziere

Cauta ax planetara mai scurt(e cam dificil de gasit) de la alta masina cu acelasi fi si nr de caneluri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@docalucian m-am gandit si la o tteaba dintr-asta,dar nu e cam riscant? Adica la denivelari sau gripi,planetara fiind ceva mai scurta,sa nu o smulga din tripoda sau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o smulge la gropi pt ca suspensia Mc Pherson fata are limitare de cursa inferioara,asa ar smulge-o si daca o ridici pe elevator.

In cel mai rau caz la o groapa luata in viteza se poate rupe tija amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!