Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Din pmdv tot niste mizerii raman,mie-mi plac cele OEM,felul cum se prind,cum arata,materialul si cu putin noroc puteti gasi chiar unul dupa 2008 cu triplele fumurii,eu am dat de unul 2010 cand am facut asta si nici bani multi nu am dat,1700 roni pe tot,adica triple fumurii,panoul de pe haion,barile longitudinale cromate,pragurile,semnalele oarbe dp aripi,si toata grila de deasupra capotei motor si de la stergatoare,oglinzile le aveam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-ne si noua semnalele alea oarbe de care ne zici, ca nu mi le pot imagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Razvi se refera la semnalizarea din aripa,ptr ca dupa 2004 in aripa e un plastic de dimensiunea semnalizatorului care scrie Sharan.Asta ptr ca are in oglinda semnalizare.Eu daca o sa -mi schimb oglinzile(cu semnalizare) o sa le pastrez si in aripi,sa fiu vizibil de la o posta,petru adormitii din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu am vazut pana acum la vreun Sharan. O sa fiu atent prin trafic sa vad cum arata. Oricum, o sa le pastrez si eu, tot pentru adormiti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si-a scimbat cineva becurile de pozitii si de semnalizare cu leduri? (Ma intereseaza in special cum ajung la ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ai o usita de vizitare la aparatoare de noroi,glisezi de ea in jos si bagi mana si ajungi la soclu in care stau becurile.Rotesti cam un sfert de tura si scoti soclu afara cu tot cu bec.

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ultimul upgrade la sharan: faruri cu xenon pe lupa si angel eyes (un mic moft al tatalui meu) . Ce parere aveti?

Nu pot pune mai multe poze, asadar o sa pun cand intru de pe laptop. post-61162-14276550171859_thumb.jpgpost-61162-14276550758451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine xenon dar parca angel eye nu bate bine pe sharan. E chestia de gust. Am mai vazut asa dar fara angel eye si chiar sunt ok. Au reglaje electrice de la motorase si kitul de spalatori faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am zis si eu. N-as fi pus angel eyes...dar tata m-o batut la cap ca asa vrea el. Asa ca...asa i-am facut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine,dar nici mie nu-mi place angel eyes-ul ,dar fiecare cu piticii lui.Ce becuri ai montat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile din lupe sunt H1, 55w, 5000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,legat de lupe cu xenon e Ok,dar ar arata bine si cu Day Line,adica partea de jos cu leduri.Am avut pe Passat si arata beton.Cred ca daca as avea farurile de la Passat,si sa le dezmembrez,si sa le fixsez la farurile de la Sharan,ar fi super.Bineinteles cu cheltuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Arata-ne si noua semnalele alea oarbe de care ne zici, ca nu mi le pot imagina.

Observa lipsa semnalizarii laterale din aripa, s-au gandit ca e prea dubios sa fie semnalizare in oglinda impreuna cu semnalizarea de pe aripa cred. Facelift 2, masina din trafic. Masina asta e echipare GOAL, deci aia scrie pe dopul locasului.tt5VXMj.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat dp unul United,dar pe semnal scria sharan,asta este singurul care-l vad asa,de,cat traiesti inveti.Sunt curios cum scrie pe unul Highline sau Trendline :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat un set de jante aliaj originale mercedes si vreau sa le pun pe sharan,stie cineva ce lungime trebuie sa aiba prezoanele ca astea de sharan nu merg?.are cineva montate jante mercedes? :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si jantele de mercedes sunt de mai multe J-uri si ET-uri. Cele pe care le-ai cumparat tu ce dimensiunj au ?

Teoretic prezoanele de sharan sunt destul de lungi. Eu am jante de Audi pe 17" si s-au potrivit fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Am cumparat un set de jante aliaj originale mercedes si vreau sa le pun pe sharan,stie cineva ce lungime trebuie sa aiba prezoanele ca astea de sharan nu merg?.are cineva montate jante mercedes? :icon_thumleft:

Ce-am ingrosat e o intrebare, da?

Ai incercat sa montezi janta, de provenienta Mercedes, pe masina cu prezoanele originale ale masinii tale? ...sau doar presupui ca nu le poti monta?

Din cunostintele mele ar trebuii sa le poti monta fara probleme, PCD fiind 5x112 in ambele cazuri (VW & M-B), diferentele fiind gaura de centrare (57.1 VW vs 66.6 M-B) si ET + latimea jantei (J).

Prezoanele originale, in ambele cazuri, au guler sferic. Diferenta e ca la Sharan acel guler e usor mobil iar asta nu e o problema.

Sa ai grija cu jantele acelea, sa nu frece etrierele din fata masinii :) fiindca sunt maricele. Jantele de otel originale Sharan au ET53 https://imageshack.com/f/n4241120121837jsi sunt foarte concave pe interior sa fie loc pentru etrier. Ideea e ca fata jantei nu trebuie sa atinga etrierul iar asta inseamna ca valoarea ET trebuie sa fie mai mica de 54 cu mult fiindca altfel interiorul jante va atinge etrierul, si depinde cat de "scobita" (concava) e janta pe interior... nu stiu cate configuratii de jante otel de Mercedes sunt, dar unele sunt bune pentru Sharan. In poza de mai jos e fostul Sharan (2003) al familiei, frane de 300mm originale (cele mai mici) si jante originale, observa cum jantele vin manusa peste etrier.

KTQMXEs.jpg

Exemplu de etrier vs janta: http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=333576&start=20

Sa ai grija sa nu cumperi de Sprinter fiindca Sprinter are 5x130, deci nu le poti monta direct pe masina!

Daca Sharanul tau a fost produs dupa jumatatea anului 2001 sa stii ca nu poti monta pe fata jante mai mici de 16", din cauza etrierelor.

P.S. 1 ...pentru cine e curios, tin sa spun ca am vazut Sharan echipare Freestyle cu semnale oarbe inscriptionate "Freestyle" ;).

P.S. 2 Ford Galaxy plusat :D http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=282065

PwwS8YK.jpg

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Colegu'' intreba de prezoane,deci de restul gen,ET,J etc inseamna ca e lamurit

2.Prezoanele sunt diferite total,la sharan au 6 cm lungime la Mercedes au 7cm,plus gulerul de la prezonul de sharan nu da voie prezonului sa se ingroape cat trebuie.( vorbesc strict de janta OEM pt Mercedes) 

Revin cu poza dp telefon sa te lamuresti complet colegule.


Nu mai editez mesajul anterior

post-61251-0-10922000-1430944028_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt pe 16,prezonul Sharanului are 62mm lungime si prinde numai un filet doua pe cele de mercedes,eu sunt curios ce lungime ar trebui sa comand ca treaba sa fie ok,Sharanul are jante pe 16 ,am incercat niste jante de Passat pe 15 si nu merg din cauza etrierului ,masina este din 2003 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca pe sharan ai montate jantele originale de tabla. Cel mai rapid ar fi sa afli lungimea fizica, dai o janta jos, sau rezerva, si masori efectiv ce lungime are prezonul deja introdus in janta.

Intradevar, jantele pe 15 nu se potrivesc din cauza etrierului, deoarece acestea difera ca dimensiune in functie de an de fabricatie si motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe viitor, inainte de cumpararea unor noi dimensiuni de jante/anvelope, va recomand folosirea site-ului de mai jos pentru a va putea face o idee despre pozitionarea noilor dimensiuni pe auto.

http://www.willtheyfit.com/index.php?width=205&aspect=55&diameter=16&wheelwidth=6.5&offset=40&width2=225&aspect2=45&diameter2=17&wheelwidth2=7.5&offset2=30#content

Modificat de valy5110
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt pe 16,prezonul Sharanului are 62mm lungime si prinde numai un filet doua pe cele de mercedes,eu sunt curios ce lungime ar trebui sa comand ca treaba sa fie ok,Sharanul are jante pe 16 ,am incercat niste jante de Passat pe 15 si nu merg din cauza etrierului ,masina este din 2003 :D

Voi cititi ceva din ce se posteaza aici sau puneti intrebarile si asteptati sa vina raspunsul prin posta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Jantele sunt pe 16,prezonul Sharanului are 62mm lungime si prinde numai un filet doua pe cele de mercedes,eu sunt curios ce lungime ar trebui sa comand ca treaba sa fie ok,Sharanul are jante pe 16 ,am incercat niste jante de Passat pe 15 si nu merg din cauza etrierului ,masina este din 2003 :D

Implica costuri suplimentare sa comanzi prezoane noi de 50mm (astea le gasesti cel mai usor) iar in majoritatea cazurilor vei gasi cu cap pentru cheia de 17 deci iti va trebuii o alta cheie de roti fiindca la Sharan cheia este de 19.

Noile prezoane trebuie sa fie M14x1.5x50mm, cele originale de Sharan, cele de fabrica sunt M14x1.5x34mm, doar antifurtul dedicat Sharan/Transporter este mai lung si tot M14x1.5.

Nu inteleg ce ai masurat si ti-a dat 62mm.

Un prezon trebuie sa se infileteze minim trei spire ca sa fie sigur.

P.S. @lupogt pe pagina 6, mesajul #112 s-a amintit explicit particularitatea imbunatatirii franelor si de asemenea eu in relatarea mea din mesajul #110, #111 si #133 (pag. 7) am amintit aceasta particularitate. Dupa 07 si 10.05.2001 (info din ETKA) toate Sharan 7M au franele maricele de 300mm+, ce nu permit montarea unor jante mai mici decat 16".

Pana la jumatatea lui 2001 parca,sa pus jante pe 15 cu etriere si discuri de frana mai mici,exact cum ai remarcat si tu,de la primul model.Pe aceste discuri/etriere merg placute de frana de passat,pe cele cu janta pe 16 nu merg jante mai mici si se potrivesc placutele de T5.Eu am spus parca ce ET si ce J este cel mai potrivit,iar ca si anvelope pe aceste jante 215/55/16 arata/merg cel mai bine, le gasesti si cu indice de greutate peste 94.Pe mine ma satisfacut cel mai mult jantele de la Autec.

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!