Jump to content

Probleme mari si enervante


vga
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

nu sunt de proasta calitate ornamentele.La orice marca se intampla la fel ( BMW , AUDI , Mercedes etc ) iar ca nu intra in garantie este destul de corect.Cei de la spalatorii nu respecta concentratia apa+spuma si cel mai important timpul in care aceasta "lucreaza" .Da masina cu spuma si baga o tigara :))

Din cate stiu sunt niste solutii nemtesti pentru crom care cica ( spune cei care au ornamente cromate ) isi fac treaba bine.Cand ne gandim ca aceste pachete crom mai costa ceva banuti separat la unele marci :lol: Mai bine negru mat sau lucios , si scapam de batai de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat oarecum problema cu scartaitul de la portiere (problema : scartaiau in dreptul balamalelor la fiecare trecere peste devivelarile puse inainte de trecerea de cale ferata sau cand simtea ca era sasiul mai deranjat) cu un spray cu un fel de vaselina care la iesire era ca o pasta galbuie.

Am dat "putin, foarte putin" in gaura din portiera unde intra bucata aia de fier de pe stalp si acum e liniste din nou. Pe un tub mare am dat 20 lei dar am recurs sa solutia asta pentru ca nu mai facea fata wd40. daca e cineva interesat o sa postez si o poza.

A mai ramas de gasit o solutie pentru cromul de la usile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu bara spate. Asa cum se poate observa si din imagini, a facut o mica burta langa cheder. Practic se vad clemele de prindere.

Cand inchizi porbagajul nu se vede (din fericire) datorita designului cu acea fanta unde bagi mana sa apesi cele 2 butoane.

Vreau sa ma duc la garantie si sa o aranjeze.

Ptr cei care au sedan, pot sa-mi confirme daca si la ei se vad clemele?

post-11675-0-71533600-1340620074_thumb.j

post-11675-0-00973300-1340620085_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt crom luati de la sonax produsul lor pentru curatat crom, mie mi a curatat cromul cu toate ca masina mea e mai veche. numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat oarecum problema cu scartaitul de la portiere (problema : scartaiau in dreptul balamalelor la fiecare trecere peste devivelarile puse inainte de trecerea de cale ferata sau cand simtea ca era sasiul mai deranjat) cu un spray cu un fel de vaselina care la iesire era ca o pasta galbuie.

Am dat "putin, foarte putin" in gaura din portiera unde intra bucata aia de fier de pe stalp si acum e liniste din nou. Pe un tub mare am dat 20 lei dar am recurs sa solutia asta pentru ca nu mai facea fata wd40. daca e cineva interesat o sa postez si o poza.

Normal ca ne intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu bara spate. Asa cum se poate observa si din imagini, a facut o mica burta langa cheder. Practic se vad clemele de prindere.

Cand inchizi porbagajul nu se vede (din fericire) datorita designului cu acea fanta unde bagi mana sa apesi cele 2 butoane.

Vreau sa ma duc la garantie si sa o aranjeze.

Ptr cei care au sedan, pot sa-mi confirme daca si la ei se vad clemele?

nop, la mine nu se vede. vad insa posibilitatea da e fi atins de cineva intr-o parcare, dar foarte usor, doar cu plasticul de la suportul nr de inmatriculare; si de aici deformarea si nici-o urma... uita-te mai atent la urme, daca ai !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost atinsa in parcare deoarece masina a stat 3 sapt la soare in curte cu spatele la un zid.

Povestea este urmatoarea: in aprilie am fost la pba si am schimbat-o. Dupa ce am ridicat-o arata ok. Am fost in concediu cu avionul, si nu am mai umblat la masina. Cand m-am intors si am umblat la portbagaj am observat ...

Am fost azi la Porsche si mi-au lipit-o cu scotch de hartie. Au zis sa o las asa o vreme poate isi revine.

Problema e ca nu are pini de prindere la mijloc si cand au vopsit-o au pus-o la uscat in cuptor la 70 grade pe un scaunel ceva cu lateralele grele suspendate in aer. Din acest motiv s-a deformat un pic.

Rezolvare tipic romaneasca ...

post-11675-0-97513000-1340700613_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa s-au facut si la mine la numai 3 luni de cand am achizitionat masina. Ce este de facut? Nu intra in garantie? Mi se pare absurd...

O sa raspund eu cu ceva intarziere.

Din pacate nu vor intra in garantie intrucat sunt cauzate de un factor chimic extern. Volkswagen a studiat foarte in amanunt problema si au concluzionat ca acolo este o coroziune chimica datorata, in mare parte, solutiilor/spumelor de spalat care prezinta un puternic caracter BAZIC. Problema este, cum spuneam, cunoscuta inca de la primii touaregi aparuti.

Evident ca va veti intreba, asa cum m-am intrebat si eu, de ce nu se intampla si la alte elemente cromate. Raspunsul este ca acele elemente defapt nu sunt cromate ci au un strat de aluminiu anodizat (anodised aluminium in engleza) care este ceva mai sensibil la actiunea chimica a substantelor cu caracter bazic.

Acum nici nu prea stiu cum ar fi bine de protejat acele elemente. Poate ca o vreme le-ar proteja un strat de ceara solida aplicata. In orice caz, petele alea odata aparute nu mai pot fi scoase nici cu un polish foarte fin, coroziunea are loc in profunzimea stratului de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat oarecum problema cu scartaitul de la portiere (problema : scartaiau in dreptul balamalelor la fiecare trecere peste devivelarile puse inainte de trecerea de cale ferata sau cand simtea ca era sasiul mai deranjat) cu un spray cu un fel de vaselina care la iesire era ca o pasta galbuie.

Am dat "putin, foarte putin" in gaura din portiera unde intra bucata aia de fier de pe stalp si acum e liniste din nou. Pe un tub mare am dat 20 lei dar am recurs sa solutia asta pentru ca nu mai facea fata wd40. daca e cineva interesat o sa postez si o poza.

Deci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mwaaama am uiat, scuzati, am fost plecat in concediu si m-am luat cu una fcu alta. Nici acum nu-s acasa dar promit camaine seara e postata poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit ... acesta este spray-ul cu vaselina si isi face treba de nota 10 .. am dat de o luna cate un jet scurt la balamale si inca se tine.

in dreapta e o proba de culoare (seamna la prima vedere cu spuma poliuretanica)

pret .. undeva 16/17/18 lei, am luat mai multe atunci si nu mai stiu exact.

post-31246-0-96034000-1341843736_thumb.j

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am vazut ca am raspuns in celalalt topic de "probleme mici si enervanta" :)

[url=]

rog un moderator sa mute postul ala aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ornamentele curbate de la usile spate se schimba pe garantie !

am fost la revizie ,au constat si matuirea ornamentelor asa ca am fost programat pentru inlocuirea lor

partea proasta este ca manopera dureaza vreo 4 ore si se schimba inclusiv geamurile mici din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hed sunt curios daca ornamentele se vor decolora si in cat timp. Sper sa fi rezolvat problema ornamentelor cei de la SKODA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hed

La ce service s-a efectuat schimbarea pe garantie a ornamentelor?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am schimbat ornamentele matuite si patate pe garantie la Avia Pantelimon !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am vazut saptamana trecuta o skoda superb produsa in martie 2012 ! Cu aceeasi problema. Se vedea clar ornamentul din spate stanga patat. Nu era foarte vizibil, Dar eu recunosc cum a inceput si la mine. Deci se pare ca skoda nu a rezolvat inca problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema cu matuirea ornamentelor de la usi eu o voi rezolva cu aplicarea unui autocolant peste (negru sau carbon).

O alta chestie deranjanta (tot din cauza spumei active) e ca se exfoliaza siglele fata/spate dar nu la toate ... parca prin 2011 s-a remediat problema.

In afara de astea la mine acum e a 2-a oara cand nu-mi mai merge semnalizarea in oglinda soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca pentru sigla spate parca e actiune oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am probleme doar cu cea fata care nu intra la actiunea de care zici. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am schimbat azi ornamentele cromate pe garantie. Urmeaza schimbatorul (maciulia) care dupa 8 luni a inceput sa se cojeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am gasit si eu o problema enervanta la a mea ... nu gasesc jante de tabla (second) pentru ea. Uf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!