Jump to content

Problema directie


ALEKS
 Share

Postare recomandată

dute si echilibreaza rotile, daca persista vibratiile is de vina cauciucurile, jantele sau discurile de frana is ovalizate (ultima induce vibratii doar la franare)

daca astea ar fi ovalizate nu ar vibra si la viteza mica?la mine vibreaza volanul doar la viteza mai mare de 80 km\h daca merg pana in 80 km\h masina merge normal si franeaza normal,doar dupa ce depasesc 80 pe la 90 aproximativ vibreaza mai putin asa dar de la 100 in sus cand franez volanut mi se misca foarte puternic in toate partile si ma gandesc sa nu fie vreo bucsa pe la volan asta daca are,daca stie cineva ce bucse are volanul si cate cuple sa vad cu leas putea schimba pe alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate, cand ai schimbat discurile, ai o mica mizerie intre disc si butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema,multumesc pentru sfaturi,problema era din discuri,le-am pus noi si erau totusi ovalizate,le-am rectificat si acu merge perfect,deci nu mai poti avea incredere nici in piese noi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mare nevoie de ajutor in legatura cu aceasta problema.......am un passat 96 combi 110cp automatic

merge perfect dar cand ajung pe la 80-90 km/h bate in volan groaznic....am schimbat roti din spate in fata, am echilibrat de vreo 3 ori, am verificat presiunea de nenumarate ori..am schimbat pe la directie tot inafara de telescoape care inca sunt bune...dar problema tot persista.

ideea e ca am citit pe web ...ca ar putea sa fie ceva rulment la planetara...

va rog sa ma ajutati ca ma dispera deja bataia asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulment la planetara nu ai ... ai rulmenti in cutie, la roata in butuc ...

bataia in volan poate sa iti apara de la discurile de frana ovalizate sau cu uzura neuniforma sau sa nu stea cum trebuie discul pe butuc ... cam acestea ar trebui sa le verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc foarte mult ....am sa incerc sa le rectific si alea....

dar nu se vad sa fie probleme si eu stiam ca discurile fac probleme doar la franare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pot fi si cauciucurile ovalizate...sau deja depasite si sa fie toate coapte pe interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut Aleks, am si eu o problema asemanatoare, masina imi trage dreapta in mers daca iau mainile de pe volan, la fel am facut tot ce se ptuea face, piese noi, unghiurile reglate, jantele centrate, cauciucuri noi si tot n-am rezolvat. Mie mi-a zis un mecanic specializat in casete de directii, sa aflu daca masina se comporta la fel si cu motoru oprit (cu motoru oprit caseta nu participa in nici un fel). Daca problema dispare cu motoru oprit atunci e de la caseta de directie. Poti merge pe un drum drept nu terbuie viteza mere, scoti din viteza si opresti motor, iei mainile de pe volan si observi ;) bafta. La mine nu e nici din caseta, nu stiu cum sa rezolv treaba.

Modificat de saced_Pharaoh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile sunt toate 4 la fel? dute sa iti mai faca o data baietii unghiurile si explicale ca iti trage dreapta....stiu eu un caz care a fost cu masina de vreo 3-4 ori sa ii faca unghiurile ca, ba ii statea volanu stramb, ba mergea masina stramb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

de vreo saptamana am vazut scurgeri de ulei sub masina.am urcat-o pe rampa si ce sa vezi.....

ulei pe caseta in partea dinspre sofer.

am dat bieleta de directie jos,si cu ajutorul unui prieten care rotea de volan ,la rece,am vavut ca iesea ulei pe la semeringul din interior.

INTREBARE?

stie cineva cum se demonteaza semeringurile si oringurile din caseta la wv passat intermediar 1,8 benzinar?

se poate repara si acasa ca la atelier iti ia o groaza de lovele.........?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!