Jump to content

Problema directie


ALEKS
 Share

Postare recomandată

Problema se prezinta in urmatorul fel: am schimbat toate piesele la suspensie-directie fata, in urma unei revizii.

Masina mea trage dreapta. Am fost la unghiuri si au iesit toate mai putin unghiul de fuga, roata dreapta decalata cu 5 grade inspre spate.

Totodata volanul trepideaza stanga-dreapta ca si cum ar fi un copil la volan si se joaca stanga-dreapta cateva grade (2-3 grade stanga apoi dreapta), asta daca nu tin eu mainile pe volan. Daca sa zicem virez stanga maxim sau dreapta maxim se indreapta volanul si nu mai vibreaza, o perioada, pana la primul hop sau gaura sau ce mai e prin sosea, sau pana la primul viraj. Este foarte neplacuta aceasta problema si doresc s-o rezolv cat mai repede posibil.

Idei, sugestii?

PS: Daca tin strans de volan (ceva anormal pentru sofat) atunci vibratiile se propaga in caroserie si vibreaza masina in sine in loc sa vibreze volanul. Ca sa va puteti face o idee, imaginati-va o bicicleta cu roata din fata descentrata... nu e cel mai bun exemplu dar cred ca ilustreaza bine problema mea.

Multumesc,

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca toate operatiile astea le-ai facut in service e musai sa te intorci la ei sa remedieze , de data asta fara bani , toate minunile astea. Din ce spui tu ai pe undeva un joc mare, fie o bucsa ciufulita, fie suruburi slabe la caseta, fie joc mare la un cap de bara sau pivot sau amortizor ... poate fi orice. Nu inteleg cum au reglat geometria cu astfel de jocuri si cum ti-au dat-o cu valori inafara celor normale ( ma refer la cele 5 grade ); normal spuneau ce probleme au gasit la directie, te trimiteau sa rezolvi problemele si dupa aia faceau reglajele .

Eu zic sa mergi peste cei care au facut schimbarile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si echilibrarea rotilor ... ca si ele induc vibratii in volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotile trebuie echilibrate sigur, mai mult ca sigur la service nu ti le-o echilibrat, poate si cauciucul sa fie prost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai verifica si piulita ce strange capatul de planetara, la mine de acolo era o problema asemanatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, pare sa fie undeva un joc foarte mare. Nu cred ca e din pricina echilibrarii rotilor fiindca jocul e mult prea mare. Ar trebui sa am rotile descentrate si ovalizate pentru a avea un asemenea joc. De mentionat totusi ca nu merge in gol volanul ca si cum as avea joc la caseta.

Am sa incerc sa verific intai eu piulita de care spunea tianu, apoi sfaturile celorlalti colegi iar apoi la service daca nu se rezolva. Pun pe seara o copie dupa hartia de la unghiuri sa vedeti si voi "minunea". Geometria a fost facuta la un service in Iasi cu tehnologie laser.

Ma intreb, ar putea fi oare si de la rulmentul de la roata dreapta fata? Nu l-am schimbat niciodata (nu huruie nu bazaie, etc.) in timp ce pe celalalt l-am schimbat fiindca era defect.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

verifica sa ai rotile stranse mai intai. 5 grade la unnghiul de fuga e mult, dar in principiu masina nu prea trage o parte sau alta de la unghiul de fuga si nici nu vibreaza volanul. baga foaia de la directie sa vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la miscarile volanului stanga-dreapta, si au am avut aceiasi problema. La mine au fost varza cauciucurile. Incearca sa le schimbi cu cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie similara am patit si eu. Nu erau echilibrate rotile. Incepand de pe la 70 km/h se simtea foarte urat in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine este la fel la viteza de peste 80 km/h incepe sa imi trepideze volanul.

dar asta numai pana ajung pe la 90-100 km/h ca acolo nu se mai simte asa de tare..

motivul fiind una dintre jante cam deformate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand nu e diferenta de 5 grade la ung fuga. spune la ce viteza vibreaza volanul. ai veificat sa fie stranse rotile? verifica sa nu ai o bieleta de directie nestransa. piulitele planetare. iar la sfarsit schimba rotile fata intre ele si daca incepe sa traga stanga atunci ai probleme cu cauciucurile.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul vibreaza la orice viteza, inclusiv daca las masina la relanti sa mearga. Rotile sunt stranse. Bieletele nu le-am verificat dar sunt noi, schimbate recent. Nu am stiut sa interpretez acea foaie, de aceea am zis grade. Oricum este foarte suparatoare problema.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man :blink: sta masina pe loc si volanul merge stanga dreapta? asa ceva nu am vazut nici in filme! + ca io lucrez la service si am vazut multe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat rulmentul ala de sus din capul telescopului? sau busca aia de cauciuc, sa nu flencane amortizorul,mie imi valsa odata o Lancia asa cand ieseam din curba,era bucsa aia dusa ,ingheta sangele in mine nu alta,flansa de cauciuc era cumva cazua pe alaturi,rasul dracului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai probleme cu una din planetare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fac maine un film sa vedeti cum face volanul fiindca nu cred ca stiu eu sa explic fenomenul.

Cel care spunea mai sus ca masina sta pe loc si mi se misca volanul, nu a inteles ca ma refeream la faptul ca las masina sa mearga pe drum la turatia de relanti, fara a accelera din pedala si volanul tot se misca stanga-dreapta. Era un altfel de a spune ca am problema aceasta la orice viteza a autovehiculului.

In ce fel ar putea fi planetara de vina? Daca e defecta o schimb, nu-i bai, doar sa fiu sigur ca de acolo e problema. Dar mai bine revin maine cu un film sa-l postez aici sa vedeti toti despre ce e vorba.

PS: Flansele sunt noi, marca Lemforder, rulmentii idem.

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat rotile? Poate fi o janta sau un cauciuc bulit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ii un cauciuc bulit da face la viteze mici, iar la viteze mai mari incepe sa se atenueze in schimb la janta bulita nu stiu cum iii ca inca nu am patito

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La viteza mare (40-50km/h), se observa cum se misca volanul si de asemenea cat de tare trage dreapta: http://www.youtube.com/watch?v=17T6FBU76Lw

La viteza mica (turatie de relanti, eventual foarte putin accelerat), se observa cum ciclic, volanul vibreaza stanga-dreapta, trebuie sa va uitati cu atentie fiindca aparatul meu nu este unul prea performant si deci nu a captat corect miscarea. Oricum, se poate observa la minutul 0:02, 0:13, 0:19, 0:27, 0:32: http://www.youtube.com/watch?v=3msHPNMvojo

Fiind viteza mica, se observa mai greu, dar eu spun ca in primul clip este foarte evident! Se observa cum volanul se "indreapta" singur spre dreapta si incepe sa vibreze acolo iar masina trage dreapta.

Ei acum poate e mai clar fenomenul.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune alte roti. Macar de proba. Dupa cum pare sigur e din roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cei care au spus ca problema vine de la cauciuc sau de la janta au avut dreptate.

Tocmai am fost si mi-am cumparat un set nou de cauciucuri (cele vechi fiind uzate) si i-am rugat pe cei de la vulcanizare sa-mi puna janta dreapta fata pe spate. De asemenea au si echilibrat rotile. Problema pare ca s-a rezolvat 100%.

Revin cu amanunte in zilele urmatoare, poate reusesc sa trag o concluzie clara.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,sunt nou pe aici,am auzit de siteul asta si am vrut sa vad daca imi pot rezolva problema.

am un passat din 1996 1.9 TDI de 90CP si am problema nush din ce poate fi,la viteza de pana la 80 km\h merge normal,iar la viteza mai mare de 80 cand franez imi trepideaza volanul de parca sar rupe.am schimbat pe fata apsolut tot: capat bara,bieleta antiruliu,bieleta de directie,pivot ,bucse brate,discuri frana,placute frana,cauciucuri,doar jantele nu leam schimbat,doar le roteam cu cele de pe spate si tot imi trebideaza la viteza mai mare,si in mers fara sa franez de la 100 km\h incep sa simt mici trepidatii pe care nu le simteam inainte sa imi apara problema asta.

poate stie careva si imi poate da un sfat,multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dute si echilibreaza rotile, daca persista vibratiile is de vina cauciucurile, jantele sau discurile de frana is ovalizate (ultima induce vibratii doar la franare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi schimba si jantele,discurile sunt noi nu cred ca e de la discuri,dar o sa le duc si pe alea la strung sa le rectific si voi vedea atunci,dar cine stie ce bucse am la volan,cate cuple si daca poate sa fie de la alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!