Jump to content

Cutia de viteze


Montatorul
 Share

Postare recomandată

Ar trebui sa schimbi toti suportii daca tot te apuci, sau doar pe-asta de la cutie si eventual si cel de la distributie.

Suportul anti-rasturnare ramane de schimbat ca ultima solutie in cazul in care dupa ce schimbi suportii astia laterali ti se misca schimbatorul cand accelerezi sau reduci. Ma rog, ramane la alegerea ta. Dar daca alegi sa schimbi cum ti-a recomandat colegul mai sus, va trebui sa il schimbi si p-ala de la distributie ca altfel vei avea iar probleme cu suportul de la cutie intr-un timp destul de scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    16

  • undan

    9

  • aby_golf4

    7

  • silau_2003

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost azi la un mecanic. Problema nu e deloc grava si se poate circula asa fara probleme. Mi-a spus ca bucsa de la timonerie ar trebui schimbata, ca de acolo e jocul. Cat despre jocul usor la accelerare, mi-a zis ca este normal sa se miste putin, deoarece motorul este asezat ca un pendul, iar in momentul accelerarii se balanseaza usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum spuneam , timoneria pica prima (bucsa , in cazul de fata) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 1.4 AXP , cutie DUW

In momentul cand nu accelerez am un zgomot ca un fluierat, un zgomot de avion, nu foarte puternic dar se aude..in momentul apasarii ambreiajului sau la scoaterea din viteze, zgomotul dispare.

Am fost cu ea la mecanic sa vedem ce are, mi-a spus ca este nu stiu ce cilindru conic in ea si nu se poate repara, ca mai bine cumpar alta cutie. (eu sunt de parere ca mai bine as baga sa spunem 100-200 euro in ea si sa o reconditionez decat sa cumpar una care este posibil sa fie cu mai multe probleme decat asta, si vorba aia mecanicul iti ea bani la montajul ei, ca nu e buna tu esti bun de plata oricum).

Masina intra perfect in viteze, nu sare din nici o viteza, nu caraie, numai zgomotul asta este nelalocul lui de vreo juma de an. Cum nu sunt asa de increzator in mecanici intreb: chiar nu se poate repara?, este foarte grav? pentru ca as vrea sa fac un drum prin Europa si mi-e sa nu raman p'acolo cu ea :)

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"offfff mecanicii astia" :dry: exact problema ta am avut-o eu si tot asa mi sa zis pana m-am ambitionat si am facut cutia piese si am vazut unde era problema.Acel rulment se schimba numai ca trebuie sa demontezi cutia si sa inlocuiesti acel rulment.

Dar mare atentie cine iti umbla in ea ca dupa schimbare a acelui rulment cand se monteaza totul la loc sa aiba grija de reglajul de la furca a 5a ca sa nu patesti ca mine sa ramai cu cutia blocata in mijlocu drumului

Daca ai un mecanic foarte bune si care nu este pus pe manarii se schimba acel rulment,se schimba uleiul la cutie si iti garantez ca te duce multii anii de acum incolo.Si rulmentul respectiv sa cumperi OEM chit ca e mai scump dar merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa imi arati in ETKA un cod al lui ? si care este ?

Din pacate nu am un mecanic de incredere aici in Constanta :(

Multumesc SSRAZVAN

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am ETKA sa iti arat exact care este dar apeleaza la colegu GABIVVX si vezi ce zice.

Cam nasol ca nu ai un mecanic bun ca nu e de joaca pe acolo si indiferent ce rulment este uzat acesta se schimba si va merge inca pe atat.

Dar trebuie sa fie cineva foarte bun.......cel care mi-a facut cutia e meserias dar e cam departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este se pare unul in Medgidia 300zxtt (defapt e constantean dar acolo lucreaza) care il lauda multi pe forumul 4tunning, sa vedem cum o sa dau de el.

Cam cat costa manopera la operatiunea asta? sa stiu la ce sa ma astept :D

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am citit despre "chit reparatie diferential", adica cele 8 suruburi care inlocuiesc niturile originale. Tot caut si nu gasesc de unde sa le cumpar. Daca stie cineva, va rog postati aici un telefon, o adresa, un nume de firma...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02K 498 088 este codul pentru DUU, DUS, DUW, DUV, ERT

02A 498 088A pentru celelalte cutii de viteze cu 5 trepte.

Intreaba dupa cod la orice magazin de piese auto, poate nu stiau cei pe care i-ai intrebat despre ce este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dany19940, astea sunt codurile.

Am sunat la reprezentanta si la volks, costa 550 RON si le pot aduce in 3 zile, respectiv 1 saptamana (8 suruburi, 8 piulite si 4 tablite).

Sper sa fie de folos si altor colegi de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna. O problema am si eu dar numai in marsharier. Se aude un tacanit in mers. Aveti idee de la ce o fi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai cand dai in marsharier se aude acel tacanit?

daca apesi ambreiajul in timp ce dai in marsharier se mai aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai cand dau in marsharier, si se aude cu tot cu ambreiaj calcat. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in celelante trepte nu face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu face...in celalate are momente cand intra un pic mai greu, atat si asta cred ca e de la ulei ca mai trebuie verificat si el sau sa ii mai pun niste vaselina...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:dry: ia verifica nivelul de ulei din cutie si vezi cum se prezinta

cu intratu mai greu sunt mai multe cauze

daca face numai in R ma gandesc sa nu ai ceva probleme pe treapta respectiva

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu cred ca sigur sunt probleme in R...dar nu stiu cat de grave sunt. ma gandeam ca poate imi puteti spune voi..sau poate v-ati mai intalnit cu o asemenea problema. oricum ms...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai zis ca e de la ambreiaj, deci faza cu tacanitul la volan pica :-)

nu vreau sa te sperii, dar daca masina ta e cea din avatar, e stiut ca au fost ceva probleme la cutiile de viteza pt aceste masini pana in 2000, in special la cele corespunzatoare motoarelor 1,6 8v.

verifica in istoricul masinii (daca exista) sa fi fost facuta vreo interventie la cutie, ca sa fii mai linistita. Daca nu, e o probabilitate destul de mare sa iti crape cutia la un moment dat.

mai verifica suportul de la toba intermediara sa nu fie rupt, nu are legatura mare dar poate fi o sursa de zgomote...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...ma gandeam sa o dau jos cat mai repede sa vad ce are...dar imi e cam frica sa nu ma sperii la ce o sa gesesc acolo si la cat o sa ma coste..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum o sa te coste ceva bani sa umbli la cutie. Numai denumirea te duce cu gandul la bani multi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare...daca intra greu intr-aintaia, care poate fi problema ? Chiar si de pe loc intra mult mai greu decat in celelalte viteze, daca e in miscare putin masina nu mai vorbesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall am si io o problema :icon_cry: imi agata in toate treptele de viteza da nu rau si nu mereu ce este de facut??? :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curatata si gresata timoneria intr`o prima faza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Am o mare problema la cutia de viteza a unui VW golf IV , 1,9 tdi din 1999, 81 kw motor AHF. Problema ar fi ca in momentul in care s-a desfacut busonul de la ulei, au cazut si bucati metalice(nu pilitura, chiar bucati metalice). Intrebarea e urmatoarea:

In Bucuresti gasesc vre-un meserias bun care sa repare aceasta cutie?. Daca exista si voi il stiti, va rog sa imi dati si mie un PM cu numarul lui de telefon.

Daca nu gasesc pe acest meserias, credeti ca o astfel de cutie se gaseste la dezmembrari? cam cat ar costa?

multzumesc ptr eventuale raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!