Jump to content

Cutia de viteze


Montatorul
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am patit sambata o buba mare la Bubulina (1,4 16 V din `99).

Mergeam linistit pe A2 cu max 120 la vreo 3400 de rotatii si mi-a sarit din viteza. O bag din nou in a 5-a si sare iar. In celelalte trepte merge fara probleme. Opresc, sun mecanicul imi spune ca a cazut cutia de viteze si trebuie schimbata si sa nu mai merg intr-a 5-a. Plec mai departe si ii dau numai cu a 4-a . Merge fara probleme. Dupa vreo 50 de km incerc sa vad daca mai sare dintr-a 5-a. O bag in viteza si nu mai face figuri. Se aude totusi un zgomot ciudat (un tiuit sau fluierat) cand acelerez. Duminica la drumul de intoarcere plictisit de moarte de a 4-a incerc din nou cu a 5-a si nu mai sare. Tiuitul e in continuare prezent si se aude mai tare undeva intre 115 si 120 km/h. pe la 140 nu se mai aude deloc. Cand mai aveam vreo 40 de km pana in bucuresti sare iar din viteza a 5-a si mai mult intra foarte in greu in celelalte trepte. Observ ca intra extrem de greu in viteza cand sunt pe loc, dar in timpul mersului pare sa fie mai ok. Mi se pare ca ar fi ca si cand nu as apasa pe ambreiaj. Cand plec de pe loc intra foarte greu, in timpul mersului e ok, opresc la semafor avand piciorul apasat pe ambreiaj si intra in toate treptele.Daca iau piciorul de pe ambreiaj si apas iar nu mai intra decat f greu. Cand motorul e oprit intra foarte usor in toate treptele.

Acestea fiind spuse care ar putea fi problema, cat de grav este si cam cat ar costa remedierea ei?

Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    16

  • undan

    9

  • aby_golf4

    7

  • silau_2003

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

discul de ambreiaj, volant, placa de presiune... au fost schimbate vreodata ?

daca nu, acum e timpul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius - Si astea cum ma ajuta? le-am citit dar tot nu am inteles ce problema am la masina (btw nu stiu absolut nimik despre componentele unei masini - nici macar nu stiu ce e aia timonerie). am dat un search cu cuite de viteze inainte de a posta dar nu am gasit problema mea.

soila - banuiesc ca nu au fost schimbate. ai idee unde as putea sa fac asta si cam cat m-ar costa?

Modificat de Montatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu esti in domeniu, esti clientul ideal al service-urilor

daca incepem sa descriem aici placa de presiune si discul de ambreiaj nu te ajuta cu nimic.

oricum de acolo e problema, de la ambreiaj, care se compune din mai multe piese.

daca era cutia de viteze.. ramaneai cu masina in drum :D

trebuie desfacut si vazut care din ele :lol: te poate ajunge 100 euro sau 600 euro... depinde de buba

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , as putea sa te ajut eu cu un sfat, eu ma duc cu masina la niste baieti din spate de la Kaufland Obor. Sunt super oky, se ocupa cu reparatii de toate felurle macarale de geamuri electrice, swichuri, reapratii incuietori fac toate nebuniile, + mecanica de toate felurile, cred ca daca te duci pe la ei pentru o constatare nu iti vor lua nici un ban si se pricep foarte bine zic eu , eu am fost foarte multumit de fiecare data. Daca te intereseaza da-mi un PM sa iti dau Nr de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,la mine s-a crapat carcasa de la cutia de viteze in dreptul planetarelor si am pierdut tot uleiul fara sa-mi dau seama.Dintr-o data n-a mai intrat in viteza la semafor,am fortat-o un pic sa intre in viteza si in 5 km pana acasa s-a dus de tot cutia,a smucit o data si gata.cand am scos busonul de la cutie au mai curs vreo 100 gr si aia numai cu pilitura si span mai mare ca un bob de orez.Maine dau cutia jos,asa ca daca are cineva vreo cutie de viteze de 1,4 16v rog sa ma contacteze la nr 0722 951 256.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu stie nimiic?please help me...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la dezmembrari(pe forum)...mai mult ca sigur gasesti dar cam pe la 2-300€.Se portiveste si de pe 1.6,1.6 16v,si de pe 2.0...din cate stiu.Mai mult de atat...imi pare rau!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nimic pe forum si din cate am inteles nu se potriveste de pe 1,6 :(poate mi-a scapat mie ca ma dor si ochii de cand caut :( daca gaseste cineva din intamplare :(

Modificat de aby_golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aby_golf4 dar mai exact ce a crapat in cutie ca de exemplu la cutia mea de 3 ori a fost data jos de pe masina din mai multe cauze cum ar fi:nituri de la diferential retezate,carcasa cutie sparta si curgea ulei din cutie,blocata cutie de viteze din cauza furci de a5a,deci am avut o groaza de probleme dar uite ca am investit in ea si merge super cutia.Deci incerca sa vezi ce sa intamplat si poate se mai poate repara ca greu se gaseste o cutie de viteze pentru modelul tau si nici nu ai siguranta ca e buna si daca e sa gasesti una buna poate sa inceapa pretul de la vreo 700euro.bafta

DUW am si eu si este cel mai pacatos model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a crapat carcasa in dreptul planetarei,din ea a mai curs 100 gr de ulei cu aluminiu si bucati de span si parca dinti de la pinioane asa zici ca arata,am gasit una la 300 de euro,sa vedem acum cand mi-o trimite :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , cred ca gasesti sigur cutie La Petrecheoaia , acolo e un parc mare de dezmembrari auto si am vazut multe golfuri acolo. Cand te duci spre Urziceni la Afumati in curba in loc sa ti drumul spre dreapta in curba mergi inainte si o sa ajungi in petrecheoaia, acolo cand ajungi in centru localitatii faci stanga si la iesire pe partea stanga o sa vezi dezmembrarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un nr de tel are cineva de la petrecheoaia d-acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aby_golf4: si eu am avut aceaiasi problema la cutie pe care o ai si tu! Am 1.4 16V cod cutie DUW! De reparat sigur nu ai ce sa mai repari la ea! Pinioane, sincroane, cine stie ce mai e stricat prin ea sigur o sa te ajunga mai scump decat o cutie second + ca trebuie sa repari si carcasa (daca o mai fi posibil)! Cutia neaparat sa fie DUW sa nu pui alta pentru ca nu o sa se potriveasca! Eu iti spun din experienta! Cutia mea a costat 500 E si am gasit-o pe undeva pe langa Craiova si mi-au dat si garantie 1 an la ea! Sper ca te-am ajutat! Te salut si bafta cu reparatia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu lucrez prin zona mai precis lucrez la Snagov iar drmul meu spre serviciu este aproape zilnic prin zona stefanesti dascalu daca vrei intro zi cand o sa plec ami devreme de la serviciu o sa incerc sa trec pe acolo sa intreb de numar de telefon sau chiar de cutie ! ramane sa ne mai auzim .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit deja niste oferte bune de la 300 de euro pana la 400 dar asta la 400 este pe masina si masina funcioneaza,deci as avea o dovada ca e buna :icon_thumright: ramane sa vad de unde ca nu as mai vrea sa astept prin curier m-as bucura s-o iau de undeva aproape de cta in caz de nu e buna sa o dau inapoi!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal ...am si eu o intrebare in legatura cu schimbatorul de viteza... cand schimb vitezele si apoi acelerez....se misca (adica are un joc)..stie cineva cauza ? am inteles de la cineva ca ar fi de la tamponul drogbone.... dar vreu sa aud si alte pareri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOGBONE,suportul de mijloc(sub masina)...170 nou(cu totul,eu am schimbat doar bucsa cu o PowerFlex).Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai preturile variaza...Personal am achizitionat'o cu 75ron.Montatul=gratis(nu e rocket science,se gaseste pe youtube DIY).Ele sunt codate pe culori(galben,mov,negru) in functie de duritate.Am ales cea de mijloc.Se gasesc pe net persoane care comercializeaza.Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vibreaza masina cand pleci de pe loc,sau la parcari

eu m-am orientat la SuperPro,am inteles ca sunt mult mai bune,nu dau vibratii

doar 170 ron e tamponul cu totul ?eu stiam ceva de 350ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

170 suportul intreg(cu tot cu bucsa) pe Lemforder(sper sa nu ma insel)...e pretul cel mai redus pe are mi l'a putut un magazin al carui sunt client de ceva vreme.Intr'adevar,pe original sare de 350ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Zebrocsky

Am cautat dyi pe youtube si nu am gasit, te rog pune tu linkul aici, ma intereseaza mult problema asta. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!