Jump to content

Cutia de viteze


Montatorul
 Share

Postare recomandată

  • 3 months later...
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    16

  • undan

    9

  • aby_golf4

    7

  • silau_2003

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am o problema la cineva la cutia de viteza,cind mergi cu spatele sare din viteza si are si un huruit urit.am schimbat uleiul in cutie si problema persista.ati mai patit asa ceva?in rest nu sunt probleme la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Astazi am fost la un service pentru a schimba distributia, in timp ce masina era ridicata mecanicul mi-a spus ca este o gaura in cutia de viteze. L-am intrebat ce inseamna, ce presupune asta, dar a fost cam scump la vorbe....in final mi-a spus ca pot umbla pana se strica de tot, iar ca sa schimb cutia m-ar costa 300-400 euro. Mi se pare o suma mare, asa ca vreau sa ma documentez din timp sa stiu la ce sa ma astept.

Am postat deoarece nu cunosc riscurile, ceea ce s-ar putea intampla (banuiesc ca nu mai intra deloc in viteze), poate ma lamureste cineva.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice sa te duci si in alta parte pentru o a doua parere.Ce mecanic e asta de nu iti zice si tie ce probleme are masina si ce poti face sa le previi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai traim in Romania si orice sugestie se plateste, nu ?! :) Adica am fost programat pentru un serviciu, ce l-am intrebat eu intra deja la alt serviciu, deci probabil contra-cost.

Sincer habar n-am ce cod are cutia, cel mai probabil voi merge la un alt mecanic pt problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in cartea de srvis a masinii sau pe stickerul din hayon. daca e careva din alea mergi de urgenta si comanda kit de reparatie diferential, daca nu e prea tarziu cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este ERT, am gasit in cartea tehnica acest cod...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undan daca aveai o gaura in cutia de viteze crezi mai mergea??.Sa zicem ca sa retezat niturile de la diferential pai iti dai seama ca nu mai aveai ulei in cutie.Se manifesta cumva cutia caraie sau altceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu caraie, nu suna deloc insa daca e sa compar cu alte masini, intra putin mai greu in viteze. Acum ca am aproape jumate de an de cand conduc masina asta, m-am obisnuit cu schimbatul treptelor si o fac cu unsurinta, desi nu cu un deget ca la alte masini :P

Nu stiu ce a vrut sa zica acel mecanic, pentru linistea mea voi merge in curand la un altul.

Va multumesc oricum de ajutor si sugestii. A, era sa uit, am cautat pe google "kit de reparatie diferential" insa nu am gasit ceva concludent. Ce include acest kit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undan o sa iti spun eu ce este cu acel kit de reparatie diferential.Sunt niste suruburi care sunt prinse de diferential.Masina din fabrica vine pe diferential cu niste nituri casante care din mai multe motive se foarfeca si sparge carcasa cutiei de viteze.Eu unul am patit treaba asta si nu iti doresc sa patesti asa ceva.

Am pus niste poze sa vezi ce sunt si daca acel mecanic a zis ca ai o gaura in cutie sa se lase de mecanica ca daca aveai puteai sa arunci cutia de mult.

BAFTA

post-46557-0-96091400-1316287761_thumb.g

post-46557-0-51999000-1316287785_thumb.j

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal,am si eu o pb .... acum vreo 3 sapt in timp ce mergeam am auzit u poc in fata ca si cum mi sar fi blocat rotile pt un moment si sa rupt ceva,drept urmare,in viteza a 3a se aude un....tac tac tacsau ca si cum as avea ceva pe roti care se lipeste de asfalt...(acel sunet k sa va dati seama),iar schimbatorul imi joaca putin. Am fost in service,mi-au zis k mi s-au retezat 2 nituri s-a spart carcasa,un mare balamuc. Am schimbat tot am mers bine,dar uite k azi am inceput sa aud iar acel sunet ( nu la fel de tare k la inceput) ,schimbatorul nu-mi mai joaca.

Ce poate fi ?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot in treapta a 3-a se aude, nu au pus ceva bun inapoi, sau piesa e mai prost calitativa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu cumva sa se fi retezat iar vreun nit de pe diferential.Acum pe diferential ai tot nituri sau acele suruburii??.Vezi ai mare grija cu aceste zgomote ca eu la cutia mea am avut-o demontata de 3 ori si mie mi-a facut o gaura in carcasa de iti intra 2 degete.

Oricum daca se aude in a 3-a vezi nu cumba sa fie ceva pe pinionul respectiv sau vorba lui soila sa nu cumva sa se fi montat ceva corect in cutie si asta mai mult ca sigur in curand iti va cadea cutia iar.

Ti-am pus niste poze mai jos sa vezi la mine ce belele am avut.Dute cat mai repede la un mecanic bun sa iti zica de la ce ar putea fi.BAFTA

post-46557-0-70539500-1317286807_thumb.j

post-46557-0-66669600-1317286825_thumb.j

post-46557-0-33160100-1317286827_thumb.j

post-46557-0-10754800-1317286844_thumb.j

post-46557-0-54125900-1317286865_thumb.j

post-46557-0-54456000-1317286894_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult,mi-a facut zgomotul iar pt putin timp ieri,astazi nu a mai facut nimic e totul ok,am fost iar la service si le-am zis...mi-au rsp ca e imposibil,acele piese au fost schimbate. Sper sa fi fost o alarma falsa.

Multumesc mult inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si problema asta la cutia de viteze pe o Jetta 1.9 TDI (an fabricatie 2009).

Se auzea ca si cum ar fi avut ceva agatat pe roata si cu cat mergeam mai repede cu atat crestea frecventa zgomotului (tac, tac,tac...). La franare, mai ales cand se apropia de oprire se auzea mai grav (evident, frecventa era mai mica decat la viteze mai ridicate).

Am fost la reprezentanta si au desfacut-o.

Au zis ca e de la rulmenti si o sa o faca pe garantie, deoarece era in perioada de garantie. Rulmentii s-au mancat si nu mai calca exact unde trebuie pe camasa.

Mai era si problema ca avea 1,3 - 1,5 fata de 2 litri de ulei,cat era normal.

Sper sa fie ok reparatia, desi mi-a zis mecanicul ca dureaza reglajele la cutia de viteze.

Modificat de Mr. Big
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,

am un golf IV, 1,4 16 v cod motor APE cutie DUW. Cutia facea probleme, o scotea dintr-a 3a si a 5a, drept urmare am schimbat-o cu una de o skoda 1,6. Ideea e ca nu stiu codul acestei cutii de pe skoda, arata insa la fel ca cea veche. Imi puteti spune daca pot aparea probleme? si ce probleme anume?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie la fel codul si pe cutia de skoda in cazul tau DUW.Si eu am avut probleme cu cutia si initial am vrut sa o schimb si meseriasu mi-a zis sa ii pun cu acelasi cod.Initial am reparat-o si acum merge.Cica daca nu corespunde codurile nu ca nu s-ar potrivi cutia pe motor dar noua cutie cu alt cod nu corespunde cu cea veche din punct de vedere al rapoartelor de transmisie.Adica daca la 100km/h ai 3000rot/min cu alta cutie poate sa difere.Asta mi-a spus mecanicu si cand am auzit m-am lasat pagubas si imi mai povestea el ceva de pinioane dar nu am inteles.

Oricum trebuie sa intrebi neaparat un meseria care se ocupa doar de cutii de viteze sa vezi ce zice.

Daca vrei stiu eu pe unul si ii poti da un telefon sa intrebi.Ti-l recomand cu incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie la fel codul si pe cutia de skoda in cazul tau DUW.Si eu am avut probleme cu cutia si initial am vrut sa o schimb si meseriasu mi-a zis sa ii pun cu acelasi cod.Initial am reparat-o si acum merge.Cica daca nu corespunde codurile nu ca nu s-ar potrivi cutia pe motor dar noua cutie cu alt cod nu corespunde cu cea veche din punct de vedere al rapoartelor de transmisie.Adica daca la 100km/h ai 3000rot/min cu alta cutie poate sa difere.Asta mi-a spus mecanicu si cand am auzit m-am lasat pagubas si imi mai povestea el ceva de pinioane dar nu am inteles.

Oricum trebuie sa intrebi neaparat un meseria care se ocupa doar de cutii de viteze sa vezi ce zice.

Daca vrei stiu eu pe unul si ii poti da un telefon sa intrebi.Ti-l recomand cu incredere

salut, da-mi te rog numarul iar eu incerc sa aflu de la cel de la care am luat cutia ce cod are totusi. vad ca ai acelasi cod de motor si acelasi model. a ta e euro 2? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca merg pe un drum neasfaltat, cu denivelari, schimbatorul o ia razna, la fiecare denivelare se misca in toate directiile, cred ca e normal sa aiba putin joc dar chiar asa ?!

Sa fie si aici vorba de acel dogbone ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca ai joc la timonerie . mai asteptam alte pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% suport cutie de viteze si suport dogbone uzatii.

timoneria are joc dar nu poate sa faca in halul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci numai in mers face asa, si cu cat e mai denivelat drumul cu atat se misca mai tare, pe loc daca misc schimbatorul foarte putin are joc si asta daca e scos din viteza, daca e in viteza nu se misca deloc.

Un cost estimativ se poate ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

190 suport cutie viteze

150 dogbone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!