Jump to content

Martori ABS\ESP


ByZ
 Share

Postare recomandată

unele il au incorporat, altele extern = nu stiu exact la modelul tau, trebuie sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    21

  • Al Bundy

    16

  • teddyax

    8

  • nicu-florea7

    7

On 24.10.2016 at 8:54, F l o r i n a scris:

incearca cu alta spira

Cu G85 am rezolvat însă prima eroare e în continuare la fel. Martorii ABS și ESP sunt tot aprinși iar frana de mână se aprinde intermitent. Am cautat în multe locuri sa aflu ceva pentru defectul acesta, iar pentru ca pe tester nu-mi spune ca pompa ABS ar fi defecta, la eroarea asta (00668 Supply Voltage Terminal 30),singurul defect posibil ar fi un fir întrerupt în instalația electrica a Abs-ului. Am schema electrica a ABS-ului însă, înainte sa ma apuc de munca și sa caut dacă este într-adevăr un fir întrerupt, as dori sa te întreb dacă e posibil sa fie asta sau ar putea fi altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara alimentarile direct in mufa pompei. Nu trebuie sa iti specifice exact ca e defecta...ca sa fie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

OK. Am sa verific. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

Am verificat alimentarile la pompa ABS, totul era în regula. Am cautat o pompa pe net cu același cod ca al meu, am comandat-o, am montat-o, am aerisit instalația și clasic și cu VCDS-ul și am șters toate erorile însă de una nu reușesc sa scap.

( 00287-ABS Wheel Speed Senzor, Rear Right(G44)

35-10---Intermitent.

O șterg, însă nu se șterge din prima încercare ci doar după a doua sau a treia incercare, îmi stinge martorii de ABS și ESP, însă după ce opresc VCDS-ul și ies pe drum cu mașina martorii se reaprind. Senzorul spate dreapta l-am schimbat anul trecut căci cel vechi rămânea în urma celorlalți. Azi am dat jos roata și am desfăcut șurubul din centrul butucului și am verificat senzorul și inelul de citire, le-am dat puțin cu smirgel, sa nu aibă mizerie și totul pare ok. Am pus totul la loc, am șters eroarea iar când am ieșit pe drum aceasta a reapărut. Am pus apoi iar VCDS-ul, am întrat în blocul de masuri, 001,go și am ieșit cu mașina pe drum sa vad dacă citește toți senzorii și surpriza toți funcționează și indica toți aceeași viteza, deci senzorul nu are nimic însă eroarea rămâne și martorii ABS și ESP sunt tot aprinși. 

Aveți vreo idee ce se întâmplă? 

 

 

Modificat de nicu-florea7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

achitei_gabriel_nicu@yahoo.com

Buna va salut cu respect am si eu o intrebare daca e cineva disponibil si priceput in cauza:am schibat 2 senzori Abs deja,am schibat inel ,nu scap de acea eroare,am resetat cu vcds tot aceeasi problema,electric nu am nici o problema sa verificat circuitul pana la senzor merge perfect la care electricianul a zis sa am grija sa cumpar senzoru original,cel original e 700 de lei nu imi permit sa dau asa multi bani,am cumparat 2 mai ieftine aceasi problema si am gasit pe net pe magazine online de piese mai multi senzori din care scrie ca senzor Abs PASIV,Senzor ABS Activ,Senzor ABS inductiv,eu probabil nu am nimerit cel care trebuie exact si am cumparat 2 pasivi,vreau sa stiu cine stie care e diferenta dintr-e inductiv si activ?e aceasi sau e diferent macar sa stiu trebuie sa cumpar inductiv sau activ ...cei de la magazin auto la cel original au spus ca nu le arata in sistem daca cel original e inductiv sau activ .Daca cineva stie sau e in cauza va rog mult un raspuns si respectele mele de necunoscator .Va salut oameni buni.Precizez caci pe tester Vcds imi da eroarea senzor abs defect mecanic .Atasez poze sa vedeti diferente

1.jpg

2.jpg

3.jpg

93166694_1135207143479250_850353518303772672_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

Spune-mi te rog, e posibil ca martorii abs si esp sa ramana aprinsi deoarece acest senzor abs spate dreapta are fire si pentru placutele de frana si din cauza unei posibile uzuri a acestora? La mine dupa curatarea senzorului singurul lucru care s-a schimbat este ca dupa eroare imi apare :  35-00 - - -, fara intermitent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt probleme de cablaj, iti da eroare electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta nu pricep, ca nu imi da o problema electrica. Initial imi dadea eroarea si sub ea era:

35-10---Intermitent.

Iar dupa ce am curatat senzorul si inelul imi arata eroarea si sub ea este:

35-00---

Si nu stiu ce imseamna asta. 

Modificat de nicu-florea7
Greseala de scriere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Si totusi, care este eroarea ? 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea este postata mai sus, am crezut ca ai vazut-o. 

00287-ABS Wheel Speed Senzor, Rear Right (G44) 

35-00---

Am scris putin mai sus si ce am facut ca sa scap de ea, insa nu pricep de ce tot apare. 

Modificat de nicu-florea7
Completare explicatie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Recent mi s-au aprins martorii de bord ABS si ESP. Am facut o diagnoza si spune ca de vina ar fi senzorul de ABS spate dreapta. Din ce arata in poza la codul de eroare, credeti ca este sezorul, sau poate a intrat murdarie? Parca aud rulmentul de la acea roata. Ar putea asta sa fie o cauza?

WhatsApp Image 2020-12-14 at 12.21.56.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sa fie rulmentul,  partea magnetica de pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi senzorul ABS te sfatuiesc sa nu iei aftermarket, am fost patit cu unul aftermarket destul de scump si nu a functionat, mai multa bataie de cap mi-a dat si nu sunt singurul patit.Ori pui nou OEM ori Sh OEM.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are de ce sa schimbe senzorul, la el problema este inelul de pe rulment, care se schimba odata cu rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc pentru sfaturi. Voi schimba rulmentul prima data si sper ca problema sa fie remediata. Revin cu info. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!