Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

nu se poate monta.

 

trebuie sa cumperi o camera OEM - se gasesc la vanzare la colegii care vand produse pt retrofit.

 

kitul contine camera si cablajele aferente - costa in jurul la 600 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, credeam ca poate scap mai ieftin! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa impartasesc si eu un pic din experienta mea cu RNS310 .

 

RNS310 are un conector Fakra Twin pentru antene. Eu am doua antene ( diversity) cu conectori fakra simpli.  Am reusit sa conectez doar unul dintre cei doi conectori in twin. In meniul de service de pe unitate ( tinut buton Setup lung ) imi arata ca FM foloseste ambele antene si e conectata ant 2 iar AM numai antena 2 care e OFF. Asa ca fara un adaptor de la 2x Fakra la Fakra twin nu merg posturile AM si se mai pierde semnalul pe FM

 

Am pus o antena GPS, deocamdata scoasa cu firul pe bord, aici mai astept sugestii de la voi  F l o r i n mi-a dat o sugestie sa o pun pe unitate dar nu incape acolo , A  prins 7 sateliti si a luat corect coordonatele si altitudinea.  Bine inteles ca la harti e pulbere ( eu am doat un disc cu V4) , nu arata decat DN1 si nici nu a auzit de Campina. Oricum a inceput sa mearga busola .    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti conecta si a 2-a mufa Fakra daca ii scoti invelisul de plastic din jurul mufei. Ma refer la mufa de pe cablu, nu la cea din RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carcasa, mai bine zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar in cazul acesta nu mai sta blocata . O sa caut un adaptor de la 2x fakra la twin fakra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sta foarte bine, eu asa am de 3 ani si nu a iesit niciodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu nevoie de un sfat pt un upgrade de firmware pt RNS 510 de pe Passat 2009.

 

Din ce am vazut, cred ca am versiunea de soft  pusa de  fabrica : 

 

Part No SW: 1T0 035 680 B    HW: 1T0 035 680 B

   Component: RNS-MID       H03 0900
 
Am gasit diferite versiuni pe my-gti.com, dar nu stiu care este cea mai noua care o pot pune sau daca trebuie sa trec prin versiuni intermediare, gen 2xxx si apoi 5xxx.
Ma intereseaza update-ul in special pt cardul SD si mai apoi probabil, pentru niste harti.
 
Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar in cazul acesta nu mai sta blocata . O sa caut un adaptor de la 2x fakra la twin fakra

 

sta foarte bine, are niste lamele otelite care o fixeaza.

 

sigur, gasesti adaptoare.... parca sunt in jurul la 70 lei, mai mult sau mai putin

 

sta foarte bine, eu asa am de 3 ani si nu a iesit niciodata

 

exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata o sa fac cum ziceti voi , ii dau carcasa de plastic jos.  Am gasit pe TME mufa fakra twin cu vreo 30 lei  . Pot sa iau o mufa si schimb carcasa la cele doua pe care le am cu carcasa twin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista RCD510 cu RDS și intrare pentru camera video, rar, dar exista, pe aceasta unitate cu un modul bluetooth 7p6 sau 3c8 afișează agenda, sau și se poate răspunde de pe aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista RCD510 cu RDS și intrare pentru camera video, rar, dar exista, pe aceasta unitate cu un modul bluetooth 7p6 sau 3c8 afișează agenda, sau și se poate răspunde de pe aceasta?

Adică se poate accesa agenda și se poate prelua un apel? Mersi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata o sa fac cum ziceti voi , ii dau carcasa de plastic jos.  Am gasit pe TME mufa fakra twin cu vreo 30 lei  . Pot sa iau o mufa si schimb carcasa la cele doua pe care le am cu carcasa twin. 

 

corect, poti schimba si carcasele

 

Exista RCD510 cu RDS și intrare pentru camera video, rar, dar exista, pe aceasta unitate cu un modul bluetooth 7p6 sau 3c8 afișează agenda, sau și se poate răspunde de pe aceasta?

 

RCD510 cu RDS si intrare camera - exact, sunt - doar cele fabricate in China, nu au RDS.

 

Toate modulele e BT Premium, afiseaza/lucreaza pe RCD/RNS.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre RNS 310 , l-am conectat fara o carcasa la Fakra.  Cand o sa fac o comanda o sa iau carcase twin nu merita sa plates transport numai pentru ele .  Antena GPS i-am pus-o intr-un spatiu intre cele doua sertare de deasuprea care e accesibil din spate. E mai surd decat pe bord  dar la ce harti am pentru Romania e OK  :).  Acum , i-am facut un update firmware de la 227 la 351. A uitat toate inregistrarile de posturi , destinatii dar cred ca ori nu s-a trezit inca navigatia ca desi imi arata corect longitudinea si latitudinea  o tine sus si tare ca sunt in Germania pe linga Hildeschein si busola e iar intepenita. Poate ca nu a vazut destul timp satelitii ca sa se trezeasca clar.    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut de la rcd300 la rcd310, acesta este cablul compatibil cu noua unitate?

multumesc!

post-134362-0-13611500-1429886829_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uite lista de module care merg cu Generatia A III-A de playere OEM VW:

3C0 907 530 K (2008)

3C0 907 530 L (2008)

3C0 907 530 M (2009)

3C0 907 530 N (2009)

3C0 907 530 P (2009)

3C0 907 530 Q (2010)

3C0 907 530 R (2010)

Atentie 1: La Gateway-ul cu terminatia Q (cel taiat mai sus in lista mea): -> Retrofitted RNS-510, changed GW, now a lot of errors

 

 

Retrofitted RNS-510, changed GW, now a lot of errors

 

Initial initiatorul topicului a "uitat" cu buna stiinta sa spuna ca inaintea modulului respectiv a incercat un modul 1KO 907 530 AA si ca incercand sa-l codeze a dat totul peste cap.

 

De fapt cineva chiar ii spune:

I saw on another site that you fitted the wrong gateway previously. When you fitted the wrong gateway earlier you may have upset some of the receiving modules. This might be the cause of the problem. Try disconnecting the battery for 30 minutes. Then recode the gateway and run a complete scan. You may have to go to a VW dealer. I have seen their VAS tool work when VCDS has not worked with the coding.

 

 

 

Riddler, eu am schimbat un modul cu terminatia C cu un modul cu terminatia Q si a functionat vreme de aproape 2 ani de zile pe Passatul meu 1.9 TDI, MY 2007 (fabricatie 13.11.2006).

NU s-a intamplat nimic legat de ceea ce descrie respectivul in acel topic...

Totul a functionat ok, fara erori si fara "battery drain" inca din prima clipa.

Ar trebui sa revii asupra acelei atentionari pentru ca nu are nimic de-a face cu realitatea.

In plus, postul lui bjuran (topicul postat de tine) cred ca e singura referire "negativa" apropos de CAN-urile cu terminatia Q. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca si eu caut soluții pentru înlocuirea can gateway întreb si eu:

Am citit pe undeva dar nu am priceput foarte bine fiind intr-o limba pe care nu o cunosc ca ar merge si ceva gateway din seria 7n0 care par ceva mai ieftine. E corect ?

Se mai pot utiliza si cele cu C cu update de software dar nu vor merge alte retrofit de gen OPS sau climatronic . Am înțeles bine?

Cele cu terminația E merg si ele bine si cu alte retrofit. Așa e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7n0 nu merge pe B6, update la C se face mai greu si rezolva DOAR problema cu consumul bateriei, pentru alte retrofituri ai nevoie de can E sau superior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tradus articolul inițial despre 7n0 e vorba de un passat B6 care a ajuns aproape b7 la electronica. Si așa ca sa elimine o eroare a trebuit sa mai pună un chip in GW.

Am mai citit ca pentru gateway cu terminația Q made in China mai apar probleme ciudate de compatibilitate chiar si recomandări de tăiat ceva pini. E mai bine sa caut ceva sh made in Germany ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am citit impreuna cu multe altele. Ce spune ? Ca a folosit un Q fara probleme. Ce fel ? Chinezesc, original ? Ca unul care a cumpărat de multe ori piese electronice din China stiu foarte bine ca e o loterie . De multe ori am luate doua trei componente identice din care unul a mers si altele nu. E o poveste întreaga cu clonarea chinezeasca. E neplăcut sa aștepți câteva saptamâni livrarea dupa care sa ai surprize .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un RCD510, varianta China cu codul 56D035190A, se poate folosi modul bluetooth premium, sa îmi afișeze agenda sau măcar numărul apelantului și sa pot răspunde de pe display-ul rcd-ului? Se poate sa imi arate titlul melodiei ce rulează prin Bluetooth de pe telefon? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am citit impreuna cu multe altele. Ce spune ? Ca a folosit un Q fara probleme. Ce fel ? Chinezesc, original ? Ca unul care a cumpărat de multe ori piese electronice din China stiu foarte bine ca e o loterie . De multe ori am luate doua trei componente identice din care unul a mers si altele nu. E o poveste întreaga cu clonarea chinezeasca. E neplăcut sa aștepți câteva saptamâni livrarea dupa care sa ai surprize .

 

cel cu 7N0 de Passat B7 nu merge - nu stie sa comande blocatorul de volan - in rest, merge... ca si unul de alta platforma.

 

Q - indiferent de provenienta, au mers pana acum - nu am intalnit cu probleme - acum, exista si exceptii....

 

Pe un RCD510, varianta China cu codul 56D035190A, se poate folosi modul bluetooth premium, sa îmi afișeze agenda sau măcar numărul apelantului și sa pot răspunde de pe display-ul rcd-ului? Se poate sa imi arate titlul melodiei ce rulează prin Bluetooth de pe telefon? Mersi.

 

nu, nu iti afiseaza nimic, pe acest model de RCD.

 

Cel de Europa, functioneaza totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin.  O sa caut acum o solutie ori prin tara ori din China atot producatoare :). Sper sa nu gasesc eu exceptia de care ziceai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!