Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Am acum ocazia sa iau un RCD510 foarte bine. Nu ca nu as vrea navigatie. E o ocazie acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci nu o rata. Asa cum se spunea daca nu esti dependent de navi, RCD510 ii arhisufiecient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat 05.2007 mai mult ca sigur ai CAN versiunea C. Passatul meu e tot 05.2007 si pe asta il am (cu software 0040).

 

da, cel mai probabil.....

 

Am acum ocazia sa iau un RCD510 foarte bine. Nu ca nu as vrea navigatie. E o ocazie acum.

 

cel putin nu se fura asa de des precum RNS-ul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

> cel putin nu se fura asa de des precum RNS-ul....

 

 

Tare Florin. La asta nu m-am gandit.

 

Deci sa sintetizam:

 

1. Acum RCD510 e functional, pe masina. Problema e ca proprietarul nu are codul de deblocare, Incearca sa-l gaseasca dar daca nu reuseste va trebui sa rezolv eu cumva.

2. trebuie sa schimb can sau e posibil numai un upgrade ? al meu e C cu 0040

3. mai e nevoie de altceva ? mufe sau etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul, s-a mai discutat

 

1. Codul il poate lua de la reprezentanta. Poate costa in jur de 50 lei

2. Se poate face update

3. o sa folosesti doar una din intrarile de antena ale RCD-ului, in rest e plug and play

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca s-a mai discutat dar e tare greu sa sintetizezi informatia din 50+ pagini de discutii pe forum. Am incercat dar tot imi mai scapa multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este motivul pentru care noi, moderatorii, ne luptam cu mesajele off topic si cu mesajele postate inainte de o minima cautare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg foarte bine punctul de vedere a unui moderator dar aici e un forum, un topic evolueaza, informatia initiala se poate chiar contrazice in timp. Nu e un wiki sa se corecteze si sa ramana esentialul. La un forum ca sa fie util, dinamic si viabil e nevoie sa accepti un anume nivel de raport semnal/zgomot. Update-urile si sintetizarile sunt foarte utile pentru toti . Forumul e pentru a primi raspuns la intrebari , daca raspunsul e ascuns undeva in 100 de pagini de discutii e ca si cum n-ar fi si nimeni nu o sa-l caute.

 

 

Ca sa revenim in topic senzorii de parcare :

 

Address 76: Park Assist        Labels: 3C0-919-283.lbl
   Part No SW: 3C0 919 283 C    HW: 3C0 919 283 C
   Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0013  
   Revision: 00004000    Serial number: 90630703105150
   Coding: 0001024
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 29591B2680592F56E3D-807C

 

se pot vedea pe rcd510 ?  Eu vad distantele de canalele din vcds .

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se pot vedea pe RCD/RNS. Trebuie sa faci upgrade la OPS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa schimbi unitatea de senzori cu una mai noua, si sa tragi alte fire de can de la confort la cantractiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput sa studiez si eu un pic problema . Din ce vad eu la unitatea de senzori pe care o am , (PDC) pe can se pot citi rezultatele de distanta de la fiecare senzor si multe informatii . Nu cred ca cea mai noua, OPS, da mai multe informatii doar ca prima e legata in magistrala can CONFORT si cea de a doua e legata in can tractiune. Nu ar fi mai simplu un Gateway intre cele doua magistrale care sa converteasca informatiile de la PDC la OPS ? Nu exista o astfel de solutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta face Gateway, transferă informațiile între magistrale.

1. Nu cred că PDC pune la dispoziție pe can confort informațiile de distanță raportate de fiecare senzor. Nu a fost programat așa deoarece nu a existat niciodată vreun modul care sa le folosească.

2. RCD-ul nu o să-ți afișeze niciodată informațiile deoarece nu a fost programat sa afișeze informațiile respective cu PIDul de pe confort

Te îndrepți spre o fundătură... :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. O sa pun mai tirziu un log cu informatiile de pe PDC. Cind o sa cobor in garaj . Sunt acolo distantele in centimetri la fiecare dintre cei 8 senzori . Ce informatii ofera un OPS nu stiu pentru ca nu am acces la el acum

 

2. Park assist-ul PDC are adresa 76 , cel nou OPS are 10 . Se poate pune un device pe adresa 10 care sa citeasca valorile de pe 76 si sa le serveasca cui are nevoie de pe adresa 10 

 

Nu e chiar o fundatura . zic eu ;)

 

Later edit :

 

De fapt mai simplu uite ce stie sa citeasca VCDS de la PDC (luat din fisierul .lbl corespunzator):

 

PDC

;
;---------------------------------------------------
;
; measuring blocks
;
;---------------------------------------------------
;
;
001,0,Distance (Rear)
001,1,Rear Left (G203),Sensor,Specification: 10...60 cm (255 cm = no obstacle recognized)
001,2,Rear Left (G204),Center Sensor,Specification: 10...160 cm (255 cm = no obstacle recognized)
001,3,Rear Right (G205),Center Sensor,Specification: 10...160 cm (255 cm = no obstacle recognized)
001,4,Rear Right (G206),Sensor,Specification: 10...60 cm (255 cm = no obstacle recognized)
;
002,0,Distance (Front)
002,1,Front Left (G255),Sensor,Specification: 10...60 cm (255 cm = no obstacle recognized)
002,2,Front Left (G254),Center Sensor,Specification: 10...120 cm (255 cm = no obstacle recognized)
002,3,Front Right (G253),Center Sensor,Specification: 10...120 cm (255 cm = no obstacle recognized)
002,4,Front Right (G252),Sensor,Specification: 10...60 cm (255 cm = no obstacle recognized)
;
003,0,Resulting Distance / Vehicle Speed && Voltage
003,1,Resulting,Distance Front,Specification: 10...120 cm (255 cm = no obstacle recognized)
003,2,Resulting,Distance Rear,Specification: 10...160 cm (255 cm = no obstacle recognized)
003,3,Vehicle Speed,,Display Range: 0.0...255.0 km/h
003,4,Sensor,Voltage Supply,Specification: 10.0...14.5 V
;
004,0,External Information
004,1,Reverese Gear,engaged,Display Range: Reverse: Yes/Reverse: No
004,2,Trailer hitched,,Display Range: YES/NO/Not Installed
004,3,Sound Output,Suppressed (Park),Display Range: OFF/ON
004,4,Parking Aid,Button (E266),Display Range: ON/OFF/Not Oper./Not Installed
;
005,0,Volume && Frequency
005,1,Rear Buzzer,Volume,Display Range: 1...9
005,2,Rear Buzzer,Frequency,Display Range: 1...9
005,3,Front Buzzer,Volume,Display Range: 1...9
005,4,Front Buzzer,Frequency,Display Range: 1...9
;
006,0,Oscillation Time (Rear)
006,1,Rear Left,Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
006,2,Rear Left,Center Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
006,3,Rear Right,Center Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
006,4,Rear Right,Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
;
007,0,Oscillation Time (Front)
007,1,Front Left,Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
007,2,Front Left,Center Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
007,3,Front Right,Center Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
007,4,Front Right,Sensor,Specification: 0.8...1.5 ms
;
008,0,Confirmation Sound
008,1,Confirm. Sound,(Reverse Gear),Display Range: ON/OFF

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, cum spuneti voi.  Sa ne spuneti si noua ce reusiti, fara schimbare de unitate PDC cu OPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He, He . Nu zice nimeni ca e o chestie simpla de facut pina miine . E de studiat , de facut o gramada de reverse engineering dar eu zic ca e posibil . Poate ca nici nu merita sa-ti bati capul avind in vedere numarul foarte redus de clienti probabili.  O intrebare ar fi insa , pentru limpezirea gandurilor :)  : Am vazut kit de adaugare a functiei de PLA1.5 care pare sa mearga atit pe PDC cat si pe OPS , cel putin din ce am vazut eu pe net, Cum stie de unda sa ia informatia de senzlori de parcare ? Are o configurare in sensul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLA nu merge pe PDC. Unde ai gasit tu treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde se vinde kit-ul scria la condiții necesare passat B6 cu senzori de parcare oem fara sa specifice anul de fabricație (> 2009 cum ar fi pentru OPS)

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Upgrad-ul de pla presupune si schimbarea unitatii de control deci nu mai ramane decat routarea celor doua fire lipsa, la can, rezultand astfel update la ops (vrand nevrand) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am destule informații despre upgrade de pla, ce am cules si eu de ici colo. Sa înțeleg ca unitatea de control pla e comuna cu OPS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este una si aceeasii dar unitatile pla suporta ops. Ops se poate si pe 4/8 senzori sau pe pla 10/12 senzori. Suntem offtopic rau. Foloseste functia search. Multumeac.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru link dar care e ok ? un coleg vinde pe forum antena coada de rechin si amplificator 3C9035507 si 3C5035534E si vreau sa le cumpar dar de care e nevoie? ....  in ETKA am vazut ca unul e pentru Sedan si unul pentru Estate.

e foarte multa informatie imprastiata si foarte multe pareri, revin cu cerera mea daca ma poate ajuta cineva cu necesarul pentru modificare RCD300 la RNS510

 

- canul schimbat

- am vazut ceva adaptor FAKRA 2in1 sau 2in2 ... care e necesar?

- cablu pana la antena  - care din ele sunt vreo 3 modele si 3 culori

- antena - shark sau aerial

 

masina e sedan , fara modul telefon nu stiu ce alte detalii mai sunt necesare

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a inviat!

Eu am un Touran din 2004 si vreau un update la RCD, dar am nevoie de alt modul can gateway. Am citit tot aici ca la passat nu merge modul cu 1Ko in fata, la Touran merge? Eu vreau acest modul 1K0 907 530 K de pe un golf V. E bun cel cu terminatia K sau trebuie neaparat L?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr acum ce cod are modulul de pe masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

azi am montant noul RNS510 (datorita colegului rotterro , caruia ii multumesc) , am aflat ca am CAN cu C la final .... inca nu stiu daca papa bateria maine am sa verific.

am o intrebare pentru voi , cat timp ii trebuie sa descarce bateria de tot? 1 zi , 2 zile? pana am sa verific daca e necesara ilocuriea si pana am sa fac rost de unul nou vreau sa stiu daca supravietuieste cateva zile in ideea in care in timpul zilei folosesc masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O noapte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!