Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

scuze ma refeream la vcds ... va multumesc pt ajutor ,am sa caut pe cineva care face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect...

 

cauta incepand de la 3C0 907 530 E in sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. RNS310 montat pe golf 6 productie 11.2010 suporta senzotri de parcare si camera marsarier? multumesc.

Modificat de lucian36b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa faci conversia calculatorului de senzori parcare de la PDC la OPS, camera suporta.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e obligatoriu sa ii montez si senzori? voiam sa montez pentru inceput doar camera de marsarier. insa am inteles ca nu toate rns310 au intrare video. cum imi pot da seama? trebuie sa scot navigatia din bord si sa ma uit in spate daca are intrare video?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i obligatoriu sa montezi senzori. Credeam ca ii ai deja si de asta intrebi. Eu stiu ca toate RNS 310/315/510 au video in. Uita-te dupa o mufa dreptunghiulara, galbena, pe spatele aparatului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rns urile nomknalizate de tine au toate. La rcd 510 nu au toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Golf V din 2005 un CAN cu codul 1k0907530k e ok? Ma indoiesc ca are CAN-ul potrivit ca sa nu-i descarce bateria, masina fiind din 2005. Am un amic care vrea sa-si schimbe player-ul cu un RCD 210.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Golf V din 2005 un CAN cu codul 1k0907530k e ok? Ma indoiesc ca are CAN-ul potrivit ca sa nu-i descarce bateria, masina fiind din 2005. Am un amic care vrea sa-si schimbe player-ul cu un RCD 210.

 

Daca masina are 1K0 907 530K si sw 0170, o sa ai probleme cu descarcarea bateriei.... se poate realiza update la sw 0178 si nu o sa mai ai probleme cu acest fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin, am inteles. 

 

Nu stiu ce CAN are masina, dar mai mult ca sigur are terminatie mai in urma decat K. Un can cu terminatie peste K exclude update-ul de soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus....

 

- 1K0 907 530K sw 0170 - descarca bateria.... se face update la 1K0 907 530K sw 0178 si nu mai sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea era daca un CAN cu terminatia 'L' (mai nou) are nevoie de update sw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am inteles - nu mai are treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cam tot topicul insa nu prea m-am lamurit pe deplin in urmatoarea problema :). Scuze anticipat daca s-a mai raspuns exact la intrebarile astea.

A vrea sa fac un upgrade pe un G5 din 2006 de la RCD 300 la RCD 310 sau RCD 510 si am intles ca pot exista probleme de battery drain. Mentionez ca masina nu are senzori parcare, climatronic, bluetooth (daca ajuta la ceva) si nici nu intentionez sa imi pun aceste functii.

La ce trebuie sa ma uit cand cumpar noua (ma rog, vorba vine) unitate RCD. Mai toti vanzatorii spun ca sunt doar plug&play.

 

Intrebarile mele/nelamuriri sunt:

- cum aflu ce CAN am?

- in urma acestui lucru rezulta ca A) nu mai fac nimic, B) fac upgrade de soft, C) schimb CAN de tot, da?

- recomandari persoana care poate face B sau C :) si montaj unitate RCD

 

multe multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa intrebi in aria G5. Aici vb de Passat B6. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,ieri am primit can cu litera Q.Am inteles ca se afla sub pedala de acceleratie si ca trebuie sa-l copiez pe cel vechi.Am cautat 30 de pagini in urma dar nu am gasit nimic despre cum se copiaza.Spuneti-mi va rog,ce trebuie sa fac sa-l schimb,cum se face aceasta copiere,habar nu am.Detin interfata,iar noul player este rcd 510,vechiul can este cu litera A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe can-ul vechi ce adrese ai bifate si ce long codding ai. Alea trebuie rescrise pe cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se afla deasupra pedalei de acceleratie - dai jos plasticul de sub bord de la sofer si trimul lateral consola sofer - ca sa ai loc usor

 

in rest, procedura este cea descrisa de Pronet.

 

pentru Duke

 

A vrea sa fac un upgrade pe un G5 din 2006 de la RCD 300 la RCD 310 sau RCD 510 si am intles ca pot exista probleme de battery drain. Mentionez ca masina nu are senzori parcare, climatronic, bluetooth (daca ajuta la ceva) si nici nu intentionez sa imi pun aceste functii.

La ce trebuie sa ma uit cand cumpar noua (ma rog, vorba vine) unitate RCD. Mai toti vanzatorii spun ca sunt doar plug&play.

 

Intrebarile mele/nelamuriri sunt:

- cum aflu ce CAN am?

- in urma acestui lucru rezulta ca A) nu mai fac nimic, B) fac upgrade de soft, C) schimb CAN de tot, da?

- recomandari persoana care poate face B sau C :) si montaj unitate RCD

 

multe multumiri!

 

1. ce can ai ? - se vede la o scanare cu VCDS-ul

2. o sa necesite update sau inlocuire

3. cauta in aria prestari servicii

 

sa aveti o zi placuta !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci trebuie sa retin sau sa-mi notez undeva tot ce este bifat,apoi schimb canul si bifez tot ce a fost bifat pe vechiul can?Am incercat sa copiez asta dar nu ma lasa.Daca vrei sa-mi explici mai clar ca nu pricep termenii ingineresti...intr-un cuvant sunt praf la asta.Detin interfata 11.11.4 in romana,long coding e cumva asta?

can A.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!