Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Deci teoretic ar merge sa instalez harta europei de est 2013 fara a schimba firmware'ul.....Multumesc frumos !   Si acuma daca m-ati putea ajuta cu  hartile europei de est sau cu un link de unde sa downloadez ( de preferat de la cineva care le'a instalat si ii merg bine :D) Multumesc anticipat ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali tocmai asta spunea, ca se rezolva si la cele AM, nu numai la cele OEM. :soothe[1]:

 

pai da....  normal ca rezolva - ideea era daca apare totusi problema asta la chinezariile care lucreaza pe CAN - cele mai noi.... poate au soft-ul de asa natura, incat merg fara probleme pe Can gateway-ul vechi.... asta ma interesa, pentru cunoastere....

 

adicatele ... daca necesita ori nu update de can sau inlocuire de can.... la modelele cu can gateway vechi.

 

pupa tata !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu, hartile incepand cu v9, nu merg instalate pe versiuni mai vechi de soft de 3810,

pt ca necesita o partitie in plus pe hdd pt POI, care se creeaza exact la update ul de soft..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De curand mi-am montat o camera pentru mers inapoi, pe masina din semnatura, mentionez ca nu am senzori de parcare. Mi-a montat-o cineva, ii legata si alimentata, am fost la cineva sa o activez si nu ar da semne ca functioneaza.

Nu stiu ce sa fac sa o fac sa functioneze. :(

Sau ce ar mai trebui sa ii fac.........

 

Atasat link-ul cu modelul de camera montat:

http://www.pieseauto.ro/camera-marsarier/vw/caddy-life/vand-camere-marsarier-originale-vw-779836644.html

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa montaj, trebuie codata. Daca a fost montata corespunzator, vezi la ce codari s-au facut - sa nu se codeze pe Can Gateway, camera de marsarier..... ca aia e doar la camera Highline.

 

codati doar pe RNS, Low camera...... atat.

 

dupa asta, resetezi RNS-ul si trebuie sa mearga.

 

daca nu merge, ori nu codati bine, ori nu a fost bine conectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Nu prea ma pricep la chestia asta, poate ma poti ajuta cu ce inseamna "codare dupa montaj".

Am fost la cineva sa o activez si dupa mai multe incercari, in care a bifat camera peste tot, mi-a spus ca as avea nevoie si de modulul de senzori de parcare ca altfel nu vede RNS-ul camera.

Camera poate functiona si fara senzori de parcare? eu asa cred.... 

 

Ce inseamna codare pe CAN Gateway? spre rusinea mea... :icon_redface:

 

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci singura codare care trebuie sa o faci este pe navigatie sau RCD, depinde ce ai, se bifeaza low camera si apoi la navi se da reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa montaj, trebuie codata. Daca a fost montata corespunzator, vezi la ce codari s-au facut - sa nu se codeze pe Can Gateway, camera de marsarier..... ca aia e doar la camera Highline.

 

codati doar pe RNS, Low camera...... atat.

 

dupa asta, resetezi RNS-ul si trebuie sa mearga.

 

daca nu merge, ori nu codati bine, ori nu a fost bine conectata.

 

 

Multumesc pentru raspuns.

Nu prea ma pricep la chestia asta, poate ma poti ajuta cu ce inseamna "codare dupa montaj".

Am fost la cineva sa o activez si dupa mai multe incercari, in care a bifat camera peste tot, mi-a spus ca as avea nevoie si de modulul de senzori de parcare ca altfel nu vede RNS-ul camera.

Camera poate functiona si fara senzori de parcare? eu asa cred.... 

 

Ce inseamna codare pe CAN Gateway? spre rusinea mea... :icon_redface:

 

Multumesc anticipat,

 

can gateway = un modul care asigura comunicatia celorlalte module din masina......

 

camera functioneaza si fara senzori - nu au nicio legatura.

 

dupa montaj se foloseste VCDS-ul - o interfata de diagnoza - pentru a coda RNS-ul.... ca sa stie ca ere camera montata pe masina - altfel nu lucreaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru datele tehnice. :icon_thumright:

Am crezut ca print codare se intelege introducerea unor date in sistemul masinii.

Probabil ca maine am sa o activez.

Revin cu un raspuns.

Va multumesc inca o data, mi-ati luat o piatra de pe inima, incepusem sa ma gandesc ca ar trebui sa imi iau si unitatea pentru senzori si uite asa inca o investitie...............neprogramata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acum am venit de la cineva, am incercat sa o activez si nu am reusit.

Pe diagnoza da camera mers inapoi circuit deschis, chear nu mai stiu ce sa spun, am sa ma duc iar la cel care mi-a montat-o sa verifice din nou legaturile.

La cine am fost in seara asta mi-a spus ca daca o vede pe interfata ar trebui sa se activeze automat fara vreo codare...... :dry:

 

+ afost legat la alimentarea de la RNS, mufa de la camera ii in unitate, in spatele masinii firele sunt legate asa cum am primit indicatii sau cel putin asa stiu......... :(

Voi ce parere aveti? ce ar trebui sa mai incerc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti verifice unde e activata camera-daca e low pe rns, daca e high pe can.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel ii pe can..........

Cum ar trebui sa fie activata pe low?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce camera ai? High sau low. Daca e var.low se face codatea doar pe rns. Daca e var.high pe can.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E low, se codeaza doar pe navi si apoi reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai spus ca, codarea la low se face pe RNS, inseaman ca trebuie alimentata la RNS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Se codeaza rns sa stie de es. Se alimenteaza de la plus contact si firul de mers inapoi.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut


nu sunt lamurit cu doua probleme. am tot cautat pe aici si nu am gasit un raspuns. daca nu este postul potrivit, rog un moderator sa mute/ stearga postarea.


1. de unde aflu modelul de RNS? 310 SAU 315?


2. nu am senzori de parcare. ce trebuie sa cumpar si sa ii montez ca sa-mi semnalizeze/ afiseze acustic si optic pe despalay-ul navigatiei?


multumesc anticipat.


post-49978-0-92075700-1382479798_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa codul unitatii, vezi ce este......

 

ce an este masina - ca sa iti mearga OPS-ul, trebuie intai inlocuit modulul parktronic-ului, dupa care se codeaza unitatea, ca sa afiseze. In functie de an, vedem daca can gateway suporta.

 

daca ai o scanare a masinii, e buna - sa vedem ce ai pe masina acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva pe forum/ contact la Mures care sa faca scanari?

care este codul de unitate?

(7T2 Navigation system (LOW)

(8AY Radio/navigation system)

anul este 2010

 

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

 

la masina din semnatura am rcd 300 original.deci nu are mp3.ce vreau eu?

-sa am ceva care sa functioneze radio si un port usb ptr.a pune stick-ul si asculta muzica

de aceea va intreb ce solutii am?

nu vreau ceva sofisticat gen comenzi pe volan etc doar radio si usb

nu ma pricep absolut deloc de aceea am nevoie de sfaturile voastre

daca pana la urma solutia e navigatie va rog sa imi recomandati ce navigatie e compatibila cu ceea ce doresc eu 

nu vreau modificari gen cablu ce trece pe sub plansa de bord ,adaptori etc

nici navigatie nu prea as vrea fiindca ii atrage pe hoti dar pana la urma daca nu am alta varianta merge si navigatia.

multumesc anticipat

 

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ fox6200:

Singura solutie la RCD 300 & company, este emulatorul de magazie, este " o cutiuta de chibrituri" care se cupleaza cu o mufa alba , sistem plug and play, are mufe RCA sau jack 3,5 mm.

Se pune in functiune prin simpla apasare pe buton CD , pe display nu apare scris AUX , ci CD 01 Track 99.

Stoc , varianta premium la 150 lei.

Daca vrei mai sus, Connects2 , USB + jack de la 350 -400 lei, varianta de functionare fara magazie CD, daca doresti si magazie, Digitaldynamic de la 500 lei .

Interfata Connects2, Blue bird, 4 carmedia, x car link, acvgmbh, sunt asemanatoare, difera calitatea componentelor care se vede in calitatea sunetului si stabilitate de functionare.

Dar le-a trecut vremea!!

Concluzie:

Varianta ieftina: interfata 12 pini -150 lei

Varianta 2: Arunci RCD-ul 300 si iti cumperi cu 900-1000 lei RCD510.

Toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

@ Florin & All Bundy

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor. :icon_thumright:

Am reusit sa o pun in functine. :salut:

O seara buna baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-am tot citit pe aici si ce trebuie sa inteleg, ce trebuie facut daca imi iau un rns510? am avut un mfd2 si as vrea sa-mi iau un rns 510, trebuie ceva codari facute sa nu-mi consume bateria , cum trebuie sa procedez dupa ce-l instalez ce trebuie codat si ce setari trebuie facute sa comunice bine cu masina si fara sa am surprize nepacute,

-si care ar fi mai indicat sa fie cit mai nou sau care sunt mai in regula..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!