Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Multumesc pt. raspunsul fulger.

 

Mai exact cum se intampla aceasta copiere? Se salveaza cum setarile din GWul vechi, se schimba GW, se actualizeaza setarile GWului nou sa corespunda cu cel vechi?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pe long coding - si installation list - o sa gasesti codarile care sunt facute, cf celor instalate pe masina ta.

 

aceelasi lucru il transpui - manual - pe can gateway-ul achizitionat.

 

daca nu te descurci, ma suni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce soft/echipament se foloseste pentru a executa acesti pasi? Stii pe cineva din TM, care face asa ceva? Sa incerc la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se recodeaza cu VCDS-ul. Daca vrei, te pot ajuta eu, eventual pe weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma intereseaza daca pot monta un RCD 510 (posibil varianta Premium 8 pt ca inca nu l-am cumparat), pe masina (Golf V 2008). La scanarea cu Vag com am vazut ca am urmatorul CAN Gateway (adresa 19): 1K0907530L .

Vreau sa verific asta inainte de a cumpara HU pentru ca nu mai vreau sa cumpar si sa inlocuiesc CAN-ul masinii. Prefer sa iau un HU compatibil.

Multumesc.

 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530.lbl
   Part No SW: 1K0 907 530 L    HW: 1K0 907 951
   Component: J533  Gateway   H07 0052  
   Revision:   H07 01    Serial number: 230108F2001176
   Coding: E9807F060002020002
   Shop #: WSC 01279 785 00200

No fault code found.

Modificat de mimih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor de la Ross Tech, da, e compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa ai probleme cu descarcatul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

o intrebare a mai trecut prin mintea mea: ce se intampla daca, sa presupunem, schimb GWul vechi (index E) cu cel nou (index L) fara sa fac nici un fel de adaptare pe masina?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu e recomandat - in primul rand, depinde ce dotari are masina de pe care ai luat CAN-ul - in functie de asta, iti vor aparea anumite erori - vor functiona defectuos sau nu, anumite module, etc.

 

O idee - nu te pricepi sau nu ai cu ce ? cauta pe cineva pe langa tine care are cu ce si stie... nu te va costa mult codarea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar o intrebare de curiozitate. Am vorbit deja cu EWS sa rezolvam problema codarii pe masina.

 

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am inteles. Cel mai bine e asa...

 

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma intereseaza daca pot monta un RCD 510 (posibil varianta Premium 8 pt ca inca nu l-am cumparat), pe masina (Golf V 2008). La scanarea cu Vag com am vazut ca am urmatorul CAN Gateway (adresa 19): 1K0907530L .

Vreau sa verific asta inainte de a cumpara HU pentru ca nu mai vreau sa cumpar si sa inlocuiesc CAN-ul masinii. Prefer sa iau un HU compatibil.

Multumesc.

 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530.lbl

   Part No SW: 1K0 907 530 L    HW: 1K0 907 951

   Component: J533  Gateway   H07 0052  

   Revision:   H07 01    Serial number: 230108F2001176

   Coding: E9807F060002020002

   Shop #: WSC 01279 785 00200

No fault code found.

Am cumparat rcd-ul 510 (premium 8) si am cateva intrebari.

1. Cum aflu codul RCD 210 inca existent pe masina, in ideea ca o sa il dau altcuiva, caz in care o sa aiba cineva nevoie de el?

2. Pentru RCD 510 - trebuie facute ceva modificari cu VagCom-ul? Momentan nu am decat 2 boxe in usile din fata (cea mare din partea de jos si tweeter-ul pe fiecare usa) si vreau sa montez boxe si in usile din spate. Trebuie sa adaug +2 la coding? (intreb!)

3. As putea sa stiu codul (codurile) OEM ale antenei radio? Din cate stiu, acum am pe masina o singura mufa (parca gri) pentru antena care e introdusa in Rcd 210 - 510 are 2 iesiri de antena. Exista un fel de adaptor de la 2 la 1 (am vazut asta intr-un tutorial). Am nevoie de codul piesei ca sa o comand.

4. Ultima intrebare se refera la mufa cu 26 de pini pentru intrarea video. Vreau sa stiu codurl mufei si cate fire trebuie contactate in ea (desigur cu repartizarea contactilor in polii acesteia), in ideea ca, desi momentan nu am o camera pentru mers inapoi, in momentul in care o cumpar sa am deja asigurat montajul in partea din spate a HU si sa nu mai scot aparatul din bord.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La adaptorul pentru antena ai doua variante : 7L6 051 551 sau 4E0 035 672 K. Eu am folosit a doua varianta pentru ca ii mai ieftin! Probabil codul la RCD210 ar trebui sa il in cartea masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Salut,

Ma intereseaza daca pot monta un RCD 510 (posibil varianta Premium 8 pt ca inca nu l-am cumparat), pe masina (Golf V 2008). La scanarea cu Vag com am vazut ca am urmatorul CAN Gateway (adresa 19): 1K0907530L .

Vreau sa verific asta inainte de a cumpara HU pentru ca nu mai vreau sa cumpar si sa inlocuiesc CAN-ul masinii. Prefer sa iau un HU compatibil.

Multumesc.

 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530.lbl

   Part No SW: 1K0 907 530 L    HW: 1K0 907 951

   Component: J533  Gateway   H07 0052  

   Revision:   H07 01    Serial number: 230108F2001176

   Coding: E9807F060002020002

   Shop #: WSC 01279 785 00200

No fault code found.

Am cumparat rcd-ul 510 (premium 8) si am cateva intrebari.

1. Cum aflu codul RCD 210 inca existent pe masina, in ideea ca o sa il dau altcuiva, caz in care o sa aiba cineva nevoie de el?

2. Pentru RCD 510 - trebuie facute ceva modificari cu VagCom-ul? Momentan nu am decat 2 boxe in usile din fata (cea mare din partea de jos si tweeter-ul pe fiecare usa) si vreau sa montez boxe si in usile din spate. Trebuie sa adaug +2 la coding? (intreb!)

3. As putea sa stiu codul (codurile) OEM ale antenei radio? Din cate stiu, acum am pe masina o singura mufa (parca gri) pentru antena care e introdusa in Rcd 210 - 510 are 2 iesiri de antena. Exista un fel de adaptor de la 2 la 1 (am vazut asta intr-un tutorial). Am nevoie de codul piesei ca sa o comand.

4. Ultima intrebare se refera la mufa cu 26 de pini pentru intrarea video. Vreau sa stiu codurl mufei si cate fire trebuie contactate in ea (desigur cu repartizarea contactilor in polii acesteia), in ideea ca, desi momentan nu am o camera pentru mers inapoi, in momentul in care o cumpar sa am deja asigurat montajul in partea din spate a HU si sa nu mai scot aparatul din bord.

Multumesc.

 

No...

 

1. Daca nu ti-a fost furnizat odata cu masina - in cartea radioului, card separat sau pe factura originala sau de la fostul proprietar - cam astea sunt variantele sa-l ai scris - OFICIAL - nu ai cum decat sa mergi cat il ai montat pe masina, la reprezentanta si contracost, interogheaza baza de date si ti-l da.

 

2. Se pot face anumite codari... nu ai treaba deocamdata, nu are treaba cate boxe ai.

 

4. Sunt o gramada de DIY uri pe net - cum sa-ti faci singur cablul etc... dar, eu iti recomand sa iti achizitionezi un kit pentru camera - respectiv camera plus cablaj, o sa iti fie mai usor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de azi dimineata caut un dyi de genul:)..vreau sa imi fac singur cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul ar trebui sa fie ecranat, asa ca mai bine il achizitionezi gata facut.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...l-am vazut azi. Nu e mare lucru. E doar o chestiune de timp....si de rabdare:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. As putea sa stiu codul (codurile) OEM ale antenei radio? Din cate stiu, acum am pe masina o singura mufa (parca gri) pentru antena care e introdusa in Rcd 210 - 510 are 2 iesiri de antena. Exista un fel de adaptor de la 2 la 1 (am vazut asta intr-un tutorial). Am nevoie de codul piesei ca sa o comand.

 

Stai asa sa inteleg, masina are o singura antena iar unitatea audio are doua intrari! Tu vrei sa faci cumva ca singura antena pe care tu o ai pe masina sa ocupe ambele intrari radio din unitate?

Daca raspunsul este afirmativ cred ca te chinui degeaba pentru ca cele doua intrari sunt gandite pentru doua antene!

Unitatea are un sistem de management al semnalului radio si compileaza cumva cele doua semnale venite de la antene a.i. sa ofere o calitatea maxima!

Pai in cazul tau ... ai o singura antena ==> un singur semnal radio si nu imbunatatesti cu absolut nimic daca ii furnizezi acelasi semnal, pe ambele intrari pentru ca nu are ce sa compileze! Este suficient sa introduci mufa gri pe care o ai pe masina in slotul gri al unitatii!

 

Acel adaptor este pentru situatia in care masina are doua antene iar unitatea o singura intrare!

Astfel folosesti ambele semnale si le "bagi" pe aceeasi intrare, in speranta ca se aude mai bine. Din experienta nu se aude nici mai bine dar nici mai prost, este fix pix ...

 

Sistemul cu doua antene se numeste diversity.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu se poate ca tu sa introduci doar mufa gri (de fapt era alba - aseara am vazut) in spatele rcd-ului din cauza codarii de pe mufa acestuia - capacul de plastic de pe spaele rcd nu te lasa sa bagi cea originala acolo. Cele 2 iesiri antene sunt una langa alta si ai nevoie de o mufa cu doua orificii (pentru doua antene separate). 4E0 035 672 K - este un astfel de reper, ca un adaptor sa zic. Eu am folosit 7L6 051 551 - in spatele rcd-ului am introdus mufa mare cu 2 poli (2 cabluri ecranate) iar in celalalt capat am folosit doar unul dintre cabluri introdus plug&play in mufa originala a masinii. Semnalul e perfect! Poate am nimerit din prima chiar antena FM potrivita, ca aveam de gand sa incerc si cu cealalta daca se aude rau. Nu a fost cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat de 1000 de ori. Nu exista antena fm si am :) De unde o fi fost scos basmul asta nu imi pot imagina.

Din cauza sistemului diversity exista doua antene. Nu din cauza benzilor am / fm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara! As dori sa fac si eu trecerea de la RCD 300 la RCD 310 . Functia mp3 mi-ar fi foarte utila. Pe masina am urmatorul CAN:

Part No: 3C0 907 530 A

Shop #: WSC 00028

Se poate face un update pentru a scapa de problema battery drain? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cautat dar nu am găsit informații referitoare la schimbarea RNS300 cu RNS510. Mașina este Passat model 2009, fabricată în octombrie 2008. Vă rog să îmi spuneți de ce modificări /piese noi aș avea nevoie. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!