Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

3C Sedan nu are antena exterioara (antena este interioara). 3C Variant are coada de rechin.

Passat 3C are CAN-ul compatibil cu RNS510 daca este an de fabricatie 2008 sau superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, e bine de stiu.

Mersi.

Si cu VAG-COM cum pot sa vad ce terminatie de can are? In ce anume intru ca sa aflu?

intra pe 19-CAN Gateway - si vezi PN-ul.... daca nu l-a schimbat nimeni pana acum, asa este.

Masina lui este cumparata de noua si nu are nici o modificare.

Off Topic: la momentul actual nu are decat cateva activari cu VAG-COM si folie pe geamuri...abia acum incepe sa "bage" banii in ea cu modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok - atunci verifica si trimite PN-ul CAN-ul sa vedem daca suporta update...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diseara o sa verific si postez. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C Sedan nu are antena exterioara (antena este interioara). 3C Variant are coada de rechin.

Passat 3C are CAN-ul compatibil cu RNS510 daca este an de fabricatie 2008 sau superior.

si la break antenele sunt "interioare". mai exact sunt pe geamurile laterale ale "vagonului". totodata exista break-uri fara antena de rechin de unde deduc ca are lipsa antena de navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect... in functie de dotarile masinii - radio, telefon, gps. Eu - B6 Variant 2010 - am antena si pe geamurile laterale spate si shark pe plafon - de fabrica. Masina a venit in echiparea originala, cu telefon pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi puteti spune care din adaptoarele de mai jos imi trebuie pentru adaptarea mufelor radio de la RCD300 la RCD310?

http://www.tme.eu/ro/details/ad.ant.n04/mufe-si-adaptoare-pentru-antene-auto/#

http://www.tme.eu/ro/details/ad.ant.n07/mufe-si-adaptoare-pentru-antene-auto/#

Mie imi par la fel...

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt identice. Mufa fakra-dubla din linkul 2 ore mai multe caneluri de ghidaj! Daca vrei sa o iei pe cea alba, trebuie sa te asiguri ca se potriveste!

Cea la culoare sigur merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny are dreptate.........mai exact, in functie de culoarea mufei de la RCD, tot asa trebuie sa iei si adaptorul si sigur se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era bine daca faceam o poza inainte. Imi pot da seama de mufa asta din codul RCD-ului? Parca nu as desface iar rama, RCD-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu mufa dubla alba este cea buna.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pot da seama de mufa asta din codul RCD-ului? Parca nu as desface iar rama, RCD-ul...

nu se poate dupa cod......singura si cea mai sigura varianta este sa-l desfaci si sa te uiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspunsuri... aia alba tind si eu sa cred ca este, ca parca m-am mirat ca are un ghidaj pus asa intr-o parte. Dar ca sa fiu sigur, o sa-l desfac iar si verific sa fiu sigur. Mai are cineva nevoie, sa iesim mai ieftin la transport si per bucata?

IN bucuresti nu am gasit, am cautat ieri pe Lizeanu, Maica Domnului, dar fara succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti!

ma tot gandesc din ce in ce mai mult sa schimb MFD2 ul cu un RNS510, dar dupa cateva minute de cautat pe net incep sa ma intreb care ar fi diferenta intre unul original si o copie.

preturile difera de la 1200ron pana la 2500ron...

aveti vreun sfat pt mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand cel OEM.... calitatea sunetului, receptia radioului, calitatea componentelor - net superioare. Trebuie sa faci si update la can, daca vrei sa pui RCD sau RNS original

chinezariile - citesc tot ce misca... calitatea, mai subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cum poti face diferenta dintre un OEM si o chinezarie?

multe anunturi pe net prezinta RNS ul ca fiind original, dar mie unele imi par a fi fake uri. cam pe la ce preturi se vand cele originale?

prefer sa pun OEM pe masina

trebuie sa schimb si cablurile ( antena gps, alimentare, sunet, etc)?

merci

Modificat de cosmin_firut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS510 original are un singur slot de card SD, chinezariile au doua (un card pt. Navi si un card pt. media).

Fii atent si la inscriptiile de pe cele 8 butoane mari (la chinezarii pot sa difere).

Preturile nu le mai stiu; eu am luat in martie 2011 versiunea B de pe ebay.co.uk cu 500 euro cu transport inclus. MFD2 l-am dat cu 250 euro.

Mufa de la antena GPS merge. O sa-ti mearga si CD-Changer-ul (daca ai).

Doar 2 modificari ai de facut:

- de inlocuit 2 fire in mufa ISO (daca ai CD Changer)

- de cumparat adaptor mufa antena Fakra, sau ca alternativa folosesti doar antena de FM si pe cea de AM o lasi deoparte (pt. ca fara adaptor nu incap ambele mufe FM si AM deodata). In ultimul caz vei avea in permanenta o eroare la Navi:

00856 - Radio Antenna
011 - Open Circuit

dar nu te deranjeaza in niciun fel. Oricum nu cred ca asculta nimeni posturi radio din banda AM...

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista antena AM / FM dar in fine ... lamuriri se gasesc in paginile anterioare!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

Daca cumpar un can 3C0 907 530 M si masina respectiva a avut functia START and STOP va influenta cu ceva? se poate de dezactiva?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa influenteze - noul CAN il vei coda cu ce ai tu pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cine are RCD 310 din fabrica are obligatoriu CAN cu L?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!