Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

:)) nu exista antena pentru AM si antena pentru FM. Aceste masini au sistem cu doua antene. Cand una prinde paraziti, compenseaza vecina si invers.

Acum nu prea conteaza care o bagi. Daca unitatea are o singura intrare iar masina are doua antene inseamna ca initatea aia nu are si managementul pentru a decoda cele doua semnale deci le vei cabla degeaba DOAR dava managementul se face inaintea unitatii audio printr-un alt modul montat pe masina desi este putin probabil. Eu am o unitate after market cu o singura intrare radio. Indiferent care antena o leg, semnalul nu se imbunatateste. Nici macar cu adaptor ( uneste cele doua antene intruna singura) nu este vreo diferenta pentru ca nu mai exista acel management.

Sistemul de antene se numeste diversity antenna. Mai multe info ref la modul lor de functionare se gasesc pe google.

Tu ai nevoie, ca sa iti satisfaci curiozitatea, de un adaptor 2xfakra tata / fakra mama.

Eu am cumparat ceva asemanator de la tme.ro. Prin comanda. Nu am gasit exact configuratia asta dar am luat ceva asemanator plus alta mufa fakra pe care am sertizato eu si a rezultat configuratia dorita insa repet. Sunt sanse de 90% sa nu imbunatatesti nimic. Dimpotriva. O sa ai paraziti ba de la una ba de la alta :))

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Inca nu am iesit prin oras sa vad daca e deranjant semnalul. Am scos totusi plasticul de pe mufa crem si am bagat pinul in cea albastra pt. ca pe VAG imi zicea ca e o eroare din cauza antenei gps lipsa. Dupa introducere imi da gps antenna OK. Deci vede antena aia ca si cea de gps. Mai am totusi o eroare de incorect coding. Nu stiu care e codarea pentru RNS 300. Acum e 0021200 dar e pt. RCD 300. Daca stiti codarea pt. RNS va rog sa postati. Am activat de la can si Navigation, dar nu dispare. Am can cu terminatia C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva iti trebuie: link

http://www.tme.eu/ro...u-antene-auto/#

sau mai ieftin:

http://www.tme.eu/ro...uto/4carmedia/#

tai mufa din, cumperi separat o mufa soclu fakra, o sertizezi tu frumos si ai scutit 50 ron :)

http://www.tme.eu/ro...ale-car-audio/#

Cilindrul ala nu te incurca, ori il legi la un +12V ori il lasi liber, oricum RNS-ul stie sa furnizeze 12V pe coaxialul cablului de antena!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite diferentele (conectori) intre RCD300 si RNS300. Cum e cu parazitii acum?

post-55089-0-42927400-1352969938_thumb.j post-55089-0-90518400-1352969954_thumb.j

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci mufa alba e suficienta. Distractia a fost azi dimineata cand am vrut sa plec. Bateria moarta. Deci imi trebuie si can. Se pare ca desi unitatea e nov. 2006 nu merge pe canul cu terminatia C si sw. 0040.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ampermetrul pe masina si rezultatul este: 1.4 A consum cu siguranta RNS bagata si 0.07 A cu ea scoasa. Am scos RNS ul si am pus RCD inapoi. Masurare iar 0.07 A . Concluzia: CANul meu nu merge cu RNS 300 chiar daca sunt 2006 amandoua. M-am linistit si multumesc de ajutor celor care mi-au raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva can-ul este cu B ?

fa o scanare pe can sa o vedem si noi.... oricum, daca treci la alt can, atunci merita sa treci la un 310, 510....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura solutie sa rezolvi prob bateriei la rcd/rns 510 pt cei care au can cu C este sa schimbi can-ul ? am inteles ca are fi un soft care se instaleaza pe rcd si scapi de aceasta prob .

daca schimbarea este singura solutie ce can sa caut cu ce terminatie ? masina mea este 2007 si are dotari tempomat , climatronic , bi-xenon

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CU AH in coada e ok.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt in Bucuresti dar sigur e can cu C la coada. O sa pun si un scan cand vin acasa. Poate merge asta updatat la 0048 si scap de necaz pt. moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un can gateway 7N0907530M. Oare se potriveste pe Passat model 2006 ? Are terminatia C in coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu se potriveste.... pt Passat B6, numai cu 3C0 xxx xxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am cumparat un RCD 510 si am auzit tot felu de pareri ca se descarca bateria daca nu fac update la can gateway

l-am montat si acum l-am dat jos sa nu imi omore bateria stie cineva ce can Gateway imi trebuie , eu acum am asa 1k0907530K J533-GATEWAY-H040021

VW Jetta 2007 , 1,9 105 CP

Ce can Gateway sa pun pe ea pentru un RCD 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alege un CAN, cu M,N,Q, AA

ce ai tu, nu merge facut update la el..... trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc Florin , dar daca imi pun un Can Gateway cu M sau N trebuie sa fac update la soft ? sau trebuie sa copii de pe Can-ul vechi pe asta nou ?

Se poate copia cu VAG COM de pe Can-ul vechi pe ala nou ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cel nou bifezi ce ai tu pe masina. Nu trebuie nici un update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o jetta 2007 cu Can gateway 1K0 907 530K, mi-am achizitionat un RCD 510 , ce can imi trebuie sa nu imi omoare bateria

ceva de genul asta 1K0 907 530M ? adica sa fie ultima litera M, N ,P,R. ?

Multumesc

Multumesc am inteles , revin cand rezolv problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o jetta 2007 cu Can gateway 1K0 907 530K, mi-am achizitionat un RCD 510 , ce can imi trebuie sa nu imi omoare bateria

ceva de genul asta 1K0 907 530M ? adica sa fie ultima litera M, N ,P,R. ?

Multumesc

Multumesc am inteles , revin cand rezolv problema

Ce SW ai la respectivul modul? Daca este 0178 merge fara nici o problema. Daca este 0170 merge doar cu update. Daca e 0021 trebuie inlocuit.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Can-ul asta merge la jetta 2007 ptr a pune un RCD 510 , acolo specifica numai pentru jetta 2009 -2011, nu stiu ce sa fac la dezmembrari am inebunit cat am cautat , si nu vreau sa il cumpar pe asta sa nu fie compatibil , uitati-va va rog

http://www.carsystems.pl/can-gateway-7n0907530c-succesor-1k0907530ad,id284.html

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este bun , cred ,am vorbit cu tipu ala a zis ca se mai uita maine ca nu stie unde la pus .a zis ca masina este 2008 si sigur il are pe cel bun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • nonedone
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!