Jump to content

Ulei recomandat pentru Sharan


ByZ
 Share

Postare recomandată

cristiborza1977

Daca sunteti interesati de ulei va puteti uita si pe www.ebay.com.De obicei eu folosesc uleiul la masina in functie de anotimp.Pentru vara folosesc n ulei mai gros 10w40.iarna cel mai bun este 0w60(asta doar pentru cine isi permite asha ceva).ca si marca de ulei eu am folosit CASTROL MAGNETEC.Dar si Mobil 1 este destul de bun.Eu pe ebay am gasit cele mai accesibile preturi si uleiuri originale(made in germany).inainte de a comanda ceva uitativa la ce feedback are cel ce vinde.

asta e opinia mea.

Daca nu gasiti puteti pentru iarna sa folositi mobil 1 0w50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce masina e vorba ?De cea din semnatura ?Nu e PD ?Daca da,atunci atunci ai pus uleiuri total nepotrivite pentru masina. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cristi draga, poate la alte masini folosesti uleiurile de care spui tu acolo, dar nu pune la sharan asa ceva. 5w40/505.01 trebuie sa pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt nu toate motoarele diesel de la Sharan sunt PD. Al meu din 1997 (AHU) nu este, deci am cumparat degeaba ulei PD. L-am dat inapoi si am gasit Eurol 10w40 recomandari VW  501.00 etc. Eurol asta nu exista in Romanika, este ceva ulei olandez cica :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna luck,

 

Deoarece pe Sharan  sunt montate mai multe motoare este gresit titlu acestui post. Uleiu nu este specific Sharan  ci uleiu este specific unui  tip de motor. Ultima norma de la VW si anume VW 507.00/504.00 se spune ca acopera toate cerintele motoarelor construite in trecut de VW( cu anumite mici exceptii)VW 507 fiin cele diesel si 504 cele pe benzina, deci eu necunoscand exact ce motor ai tu tin sa iti spun ca daca pui un ulei care respecta norma VW 507.00/504.00 nu faci nimic gresit.

Marca pe care o alegi e o chestie de prestige/portofel, dar cand alegi marca incearca sa alegi ceva care sa poti sa iti permiti si in viitor deoarece nu este recomandat sa schimbi marca uleiului la fiecare schimb.

 

Cat despre cutie inainte de a schimba ceva poti incerca ceva care nu te costa prea mult.

Deja cred ca Andrusel ti.a recomandat un schimb de ulei o recomandare foarte buna nimic de zis, chiar mai mult daca nu cunosti istoria masinii este chiar de recomandat schimbarea tuturor lichidelor, sistem racire, cutie viteze, caseta directie, lichid de frane inclusiv ambreiaj.

 

O alta chestie buna ptr cutie ar fi o curatre inainte de efectuarea schimbului de ulei , o posibilitate ar fi cu un aditiv ptr curatarea cutiei, o alta posibilitate ar fi cu ulei de motor.

 

Mai explicit scoti 1/2 din uleiul din cutie si il inlocuiesti cu un ulei de motor (de preferat un 0W-__   5W-__sau 10W--- deoarece aceste uleiuri au aditivi de curatre inclusi) circuli apoi vreo cateva zile cu acest mix ( poate o bine sa nu pleci la drumuri de mii de km) si apoi schimbi uleiul punand un ulei de cutie recomandat de VW ( e bine sa cumperi un ulei de cutie de la VW  original  e sigur mai scump dar nu se schimba la 15000 km)

 

Olandezii in general sunt renumiti ptr. a cumpara ieftin si vinde mai scump, sunt multe discutii despre uleiuri pe acest forum si daca vei citi tot vei ajunge la concluzia ca numai eticheta difera.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt dupa cunostintele mele generale, uleiul la cutie nu se schimba niciodata. Doar se completeaza. Schimbatul e asa de moft, somn mai usor, fitze etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e la noi si o garnitura se foloseste de 3 ori pe o parte si de alte 3 ori pe cealalta parte...

 

Informativ: lichidul de frana se schimba la 2 ani (deoarece este hygroscopic)i, antigelul la 3-4 ani(sau cel putin odata cu distributia),uleiu cutie manuala 80000km...dar oare de ce te invat eu fitze pe tine...daca tu le stii deja de ce mai intrebi?

 

La revedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa .... De ce nu ne arati si noua unde scrie de schimbare, mai putin la partea cu lichidul de frana, vad ca le stii tu pe toate !

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/topic/47056-schimbare-lichid-frana-la-2-ani/   

 

discutie la care ai participat si tu dar dupa ce subiectul deviase in directia cum aerisim franele, in acest post se gaseste si definitia/explicatia cuvantului higroscopic.

 

http://www.castrol.com/liveassets/bp_internet/castrol/castrol_switzerland/STAGING/local_assets/downloads/b/Castrol_Brake_Fluid_DOT_4_DE_2011_06.pdf

 

Aici o fisa de date a lichidului de frana  castrol DOT 4  unde scrie pe randul 16 " Wechsel der Bremsflüssigkeit gemäss Herstellerangaben oder nach maximal 2 Jahren." adica Schimbarea lichidului de frana conform recomandarilor constructorului sau maxim la 2 ani.

 

Si daca nu crezi iti cumperi un "Electronic Brake Fluid Liquid Tester" http://dx.com/p/auto-car-mini-electronic-brake-fluid-liquid-tester-test-pen-black-1-x-aaa-127564 si nu tre sa mai asculti sfaturile unuia care le stie pe toate.

 

 

 

 Cel putin la DOT 4 daca vorbim de DOT 5 sau DOT 5.1 este alta chestie.

 Cu placere.

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omu te intreba exact despre celelalte, nu de lichidu de frana.... Sa cresti mare! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=82916547&contentId=7075121

 

Normale Betriebsbedingungen: 150.000 – 180.000 Kilometer oder nach 10 Jahren 

Erschwerte Betriebsbedingen : 80.000 – 100.000 Kilometer oder nach 5 Jahren 

 

Am zis 80 deoarece sunt sigur ca tu nu ai habar ce a fost cu masina inainte.

 

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=959431 citeste postul  lui  " mikyboy"

 

Cat despre antigel merci si cumpara un "Densimetru Antigel" si poate pe el il crezi.

 

Si mii de scuze deoarece am incercat sa te induc in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica tu stai sa te uiti in gura producatorului de ulei ca el zice sa schimbi uleiul zilnic? Poate ca fabricantul masinii stie mai bine ce ii trebuie cutiei de viteze ;) 

Antigelul se verifica anual (completezi doar concentrat), altfel se schimba odata cu pompa de apa (cam cand schimbi curelele)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata, sunt nou in acest forum si nou detinator a unui vw sharan 1.8 t 20 v 150 cp, din 2002, si trebuie sa ii fac revizia si sunt curios daca pun Liqui Moly Super Leichtlauf 10w-40. Imi puteti sune si mie daca acest ulei este bun pentru sharan-ul meu.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UIte mergi pe website la Liqui Moly , da datele masinii si vezi ce iti recomanda ei.

 

http://www.liqui-moly.ch/liquimoly/web.nsf/id/pa_oelwegweiser.html

 

Pentru service la 15000 Km  sau 12 luni:

Top Tec 4200 5W-30, Top Tec 4600 5W-30, Top Tec 4100 5W-40, Leichtlauf High Tech 5W-40, Super Leichtlauf 10W-40

 

Pentru service la 30000 Km sau 24 luni:

Top Tec 4200 5W-30, Synthoil Longtime Plus 0W-30

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Am trecut de la Valvoline la Castrol, am ramas tot pe 5w-40 pt al meu 1.9TDI-pd 66kw ANU. Motivul e intreruperea importului de Valvoline... din spusele furnizorului (baiatul de la service) meu, mi-a spus ca in tara se epuizeaza stocurile si la anul nu va mai fi nimic.
Acum cand am vrut sa iau tot Valvoline abia a gasit 4 litri (in total la doua depozite) dar unul din ele ce ii avea se misca anevoios. As fi asteptat zilele alea multisoare dupa ulei dar mecanicul a zis ca nu... deci am trecut de acum pe Castrol EDGE FST Turbo Diesel 5W-40 (un recipient de 4L, a intrat tot). N-am observat vreo schimbare sesizabila in nici o directie...
Uleiul l-am schimbat in prima jumatate a lunii si-am facut pana acum 1.000km cu el; la 15.000km fac schimbul, cel mult 18.000km.

P.S. Schimb filtrul de ulei si cel de aer la fiecare schimb. Masina are 294.xxx km reali.

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Silvian  daca dai un ochi pe website la Castrol ( sau alta marca de ulei) si te uti la recomandarea lor vei descoperi ca in motorul tau intra 4.5 L ulei, cu filtru de aceea e mai bine sa cumperi bidonul de 5 L

 

Recomandarea VW este 15000 Km sau  12 luni numai asa informativ

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa .... De ce nu ne arati si noua unde scrie de schimbare, mai putin la partea cu lichidul de frana, vad ca le stii tu pe toate !

 

 

 

 

 

Chiar asa !!

 

Uite ceva pentru tine Al  si pentru colegul  luck33ro

 

Ulei de motor LIFETIME  garantat  10 ani se poate rula 500000 km mai mult cel ce la inventat la asigurat la Alianz deci daca iti crapa motorul vine platit 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3G1nmhSZvN0

 

 

Un miracol pentru motor:

 

http://www.welt.de/print-welt/article642819/Ein-Wunderoel-fuer-den-Automotor.html

 

Preturi:

 

http://system-lifetime.at/de/produkte/lifetime-motoroele/lifetime-cs-5w-30-ll.html

 

10% in plus putere

8% mai putin consum

50% mai putine gaze

 

Incredibil  

 

partea negativa ca nu avem de ce sa ne mai contrazicem la intervalele de schimb.. pacat! :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea asta cu reclame si vanzari directe e impresionanta pentru copii! Sa vezi cum merg motoarele fara pic de ulei, dupa ce miros putin Duralube - priceless! Daca s-au asigurat la Allianz fug sa iau si eu 2 butoaie! :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa lasati totusi topicul pentru ce a fost deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa reveniti asupra subiectului deschis in acest topic. Orice comentariu care nu are legătură cu acest subiect din acest topic va fi sters

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut se apropie schimbul de ulei si nu mai gasesc uleiul pe care il foloseam Mobil1 5w40 din SUA si cautand am gasit Mobil 1 Peak Life 5W-50 care are si norma pt PD.VW 501 01 / 505 00.

Ce parere aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

501 01 nu este pentru PD,din cate stiu eu 505 01,506 01 si 507 00 sant PD dar foloseste 505 01,este cel mai indicat pt anul motorului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.tot cautand nu am bagat de seama ca e 501 01 stiam ca norma e 505 01 cinci ani am folosit 5w40 ful sintetic si acum nu gasesc de cat 5w30 .Ce recomandati 5w40 sau 5w30 intervalul de schimb este de 15000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, a folosit cineva ravenol 5w40?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!