Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

switch-ul care semnalizeaza usa deschisa - este cel exterior

lipiturile - sunt pe placa electrica a yalei - trebuie desfacuta .

Uite aici unde sunt localizate http://www.taligentx.com/passat/images/photo.php?photo=325&exhibition=4&pass=public〈=eng

respectiv http://www.taligentx.com/passat/images/photo.php?photo=324&u=26|20|...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imaginile de la vw uri ma lasa rece..la skoda nu exista un panel care se ia jos, tot mecanismul gen macara si alte parti e ascuns si trebuie scos din usa bucata cu bucata. Mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glacius, incet .... ca noi incercam sa-ti explicam ceva.

Ti-am aratat cum se schimba switch-ul si unde sunt localizate lipiturile reci. Sunt aceleasi yale si la VW si la Octavia ta. Dupa zeci de yale reparate... sa nu zicem mai mult, cred ca stim si noi ce e la fel si ce nu. Da, la tine-i pistol cu apa.... se demonteaza mai usor yala.

In rest, la ce te-ai uitat tu de te-a lasat rece, nu-i problema noastra.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,e ascuns" : la toate masinutele sunt ascunse.

,,si trebuie scos din usa bucata cu bucata" : da, asa este.....

Glacius daca vei inlocui switch-ul usii, DIY-ul de mai sus iti va fi de mare ajutor, fiindca te pui doar pe scaunel, broasca in manuta, si urmezi doar pasii care i-a facut Florin. Ce vreau sa iti spun, broasca usii de la masina ta este identica cu cea care iti este prezentata in DIY....atat difera: clema care tine fixat switch-ul....o vei vedea la finalul filmuletului.....la tine are acea clema.....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc :) , deocamdata am montat cablul care mi era rupt caci microswitch ul trebuie sa mi vina tocmai din ..Polonia:) , plus ca nu am torx de 30 sa iau jos acele 2 suruburi de pe laterala ce tin yala etc, m ma chinuit de numa sa pot pune capatul de la coarda in yala prin un pic de locsor ..si imi trebuie si niste vreme buna..ca ploua ploua ploua in Anglia ..azi pe un fel de ploaie d aia mocaneasca a trebuit sa lucrez.. :)

Am luat S Burges cod switch V4NSUL ca asa avea tipu pe briskoda ..si inca un tip aici pe forum sper sa fie bun..:)

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dai jos panoul interior nu ai de demontat decat doua suruburi de la sina macaralei din partea stanga cum te uiti in usa, geamul sa fie sus in prealabil, si apoi scoti broasca.nu ai nimic de demontat "bucata cu bucata".ce ai vazut tu in tutoriale de spui ca erau lipituri pe switch, probabil ai vazut switch-urile din INTERIORUL yalei. tu nu ai treaba cu alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am observat ca atunci cand deschid usa si nu mi se aprinde si becul vietii ( 80% din dati se aprinde) daca i dau un pumn usor la usa in zona din dreapta lumina se aprinde, tind sa cred ca microswitch ul e bun si ca lipiturile sunt problema , oricum l am comandat.

Asta vroiam sa stiu Kelu, ca sa scot partea din usa pe care se afla lipiturile problema si microswitch ul e de ajuns sa : desurubez broasca din exterior + 1 surub de pe lateral, apoi cele 2 suruburi de pe lateral cu torx 30, si 2 suruburi de la sina macaralei din partea stanga, plus geamul sa fie sus si lipit cu banda adeziva de rama usii . Mai e ceva de adaugat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie scos si butucul de la cheie - slabesti cele doua torx-uri mici, de pe lateral si deconectezi cablul mic, din maner

Geamul - fiind lipit sus, se presupune ca a jos deja scos din macara - cele doua piulite de 10, de la cleme au fost slabite.

Partea cu lipiturile si microswitch-ul = yala, pe care o demontezi dupa ce ai scos-o dupa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa , multumesc, o intrebare mai am si gata, buzzerul cand lasi becurile aprinse si deschizi usa sa pleci..uneori nu suna, e tot prin zona sa inteleg? cu alt microswitch legat de el sau? din cauza lui am uitat farurile de vreo 2 ori :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia 1 nu e necesar sa se demonteze geamul de pe macara.pur si simplu il actionezi electric pana sus si apoi doar desfaci cele doua suruburi.totodata este posibil sa nu ai doua suruburi pe cant la butuc.sunt unele care au doar surubul de la coroana care fixeaza butucul

si da,buzzerul are legatura cu acelasi switch din yala sau lipituri.asta in cazul tau.in alte situatii poate fi un fir intrerupt in mansonul dintre portiera si caroserie

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e ..doar 1 surub am pe cant la butuc. La manerul exterior nu s sigur care parte se ia din clips jos , ca nu e ca la pasat, am 2 bucati = 1 scurta cu gaura si una lunga care e manerul propriu zis, is curios care se ia jos sa descoperi surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul (cea scurta) se scoate, la toate - si la Passat si la Golf, tot asa este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da..dar la vw partea mica nu are gaura de cheie pe ea, siatunci o scoti frumos si acolo dezvalui surubul sau ce o fi nu? ori la mine partea mica are gaura de cheie , si apoi e una lunga, ce se da jos de acolo? ca toate filmele s cu imagini de vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca varianta care am sa ti-o prezint nu te ajuta, posteaza o poza de la masinuta ta, vom face pasii impreuna....

post-25544-0-78460800-1349791932_thumb.j

post-25544-0-75849200-1349791954_thumb.j

post-25544-0-75337200-1349791974_thumb.j

post-25544-0-34717000-1349791985_thumb.j

post-25544-0-91336900-1349791993_thumb.j

post-25544-0-25602500-1349792004_thumb.j

post-25544-0-63985400-1349792011_thumb.j

post-25544-0-75771100-1349792018_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa postez o imagine, poate pentru ca sunt membru nou, am vorbit si cu un admin de pe forum si a zis ca se uita.

In imaginile tale Carmina manerul nu are gaura pt cheie, a mea are si gaura e in acel loc unde se afla plasticul care e scos in pozele tale. Nu stiu ce plastic trebuie luat de pe manerul meu ca sa pot scoate acel butuc. Iti multumesc frumos Carmina pentru ingaduinta.

PS Cablul l am inlocuit ieri si m am chinuit de numa caci a trebui sa l pun pe ansamblul yalei fara sa o scot:) , urmatoarea operatiune care o voi face e sa scot yala ca sa repar eventuale lipituri reci dezlipite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,manerul nu are gaura pt cheie" : pai manerul de care deschizi usa nu trebuie sa aiba gaura pentru cheie.

Butucul poza 5 el trebuie sa aiba gaura pentru cheie....nu manerul. Daca are acel ornament peste butuc, tot la fel se demonteaza.

,,Nu stiu ce plastic trebuie luat de pe manerul meu" : pasii din poza 3-4 atat lasa plasticele, ca daca o sa iti povestesc de ele, ce e si cum o sa te incurci iar....atat trebuie sa retii la poza 4....tragi de maner prima data, dupa care cu ceva de plastic sa nu zgarii vopseaua bagi dupa butuc si tragi.

Daca vei putea posta vreo poza ar fi super.....ca atunci nu te-as mai incurca cu alte poze.....am continua exact de unde nu te descurci.....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s ar vedea maneru ala din poze tot ar fi 3 sectiuni, una cu un plastic micut care in acele poze se ia jos si ajungi sa eliberezi cablul, a 2 a sectiune e manerul, si a 3 a e gaura cheii :) , ei bine la masina mea sunt doar 2 sectiuni si anume gaura cheii si maneru propriuzis , cum ajung sa eliberez cablul?:)

Sa desurubez pe lateral etc am inteles , alea sunt la vedere, problema e cu ce nu vad ca nu vreau sa trag de plasticul ce nu trebuie atata tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu....Glacius, si in poze sunt tot 2 sectiuni....am sa ma folosesc de afirmatiile tale:

,,una cu un plastic micut care in acele poze se ia jos" : este butucul, doar ca are peste locasul unde bagi cheia acel ornament.

,,a 2 a sectiune e manerul" : da

,,si a 3 a e gaura cheii" : NU, gaura cheii face parte din butuc

Deci avem exact : ,,ei bine la masina mea sunt doar 2 sectiuni si anume gaura cheii : adica BUTUCUL..... ,,si maneru propriuzis" ....MANERUL, ne-am lamurit Glacius?

,,la masina mea sunt doar 2 sectiuni si anume gaura cheii si maneru propriuzis , cum ajung sa eliberez cablul?: ca sa ma intelegi, iti voi raspunde pe afirmatia care ai facut-o : tragi cu un corp de plastic, sau cu ce vrei tu....de GAURA CHEII....fiindca gaura cheii este BUTUCUL.

Incearca te rog sa postezi o poza.....asa ne lamurim rapid.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei greu e cu gaurile astea..gasesc eu pana la urma unde i buba fii linistita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fie ca ai gaura pentru cheie sau nu, procedura este aceeasi. desfiletezi surubul de pe cant concomitent cu extragerea butucului sau capacului, sau"partea mica" cum o denumesti tu.apoi ti se va dezvalui cablul care este atasat manerului exterior

post-11532-0-04570400-1349811551_thumb.j

post-11532-0-91683700-1349811568_thumb.j

post-11532-0-59809600-1349811587_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor, apreciez caldura cu care m ati ajutat :) . Sper sa ma pot revansa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te revansezi cand ne vei scrie ca ai rezolvat problema si totul este ok :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul (cea scurta) se scoate, la toate - si la Passat si la Golf, tot asa este.

ca e cu gaura, ca e fara, ca e de VW sau Skoda - se demonteaza identic.

Pe viitor, incearca sa ne crezi din prima....

P.S. - poate un moderator ne ajuta sa curatam un pic si sa unim din posturi, ca ne-am invartiti in jurul cozii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru cei care au schimbat switch-uri, cel de la Octavia 1 Tour 2008 este cu fire sau se lipeste direct cu piciorusele pe placa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!