Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Am o problema pentru cine ma poate ajuta...

Deschid portiera, o secunda imi apare pe bord acea masinuta rosie privita de sus cu o portiera deschisa, apoi se stinge, desi portiera e deschisa... Hmm sesizez treaba, inchid portiera, iar apare o secunda si se stinge... zic WTF, apoi deschid portiera foarte putin, nici 3 cm si o tin asa... si ramane aprins acel martor, daca o deschid de tot se stinge...

Sa fie vorba de acel switch despre care se dicuta aici? Totusi din simptomele descrise de colegi la ei nu se aprinde deloc martorul cand e dus switchul...

De precizat ca masina are volanul PE DREAPTA :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu fie o intrerupere a cablului in portiunea de trecere din stalp in usa.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

:icon_cheesygrin: n-ar importanta unde are volanul....

E posibil sa fie switch defect, lipituri reci... sau fire intrerupte in mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie - asa cum ti-a scris dic

Intai verifici firele. Daca sunt ok, problema e din yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beer: multumesc de sfaturi... o sa procedez intai sa vad firele ... sa vad daca m-oi descurca pe-acolo, da de-acum dupa ce trec ploile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gata, surprinzator am rezolvat in cel mai simplu mod. Am fost intr-o buna sambata la un amic cu care nu m-am mai vazut de ani si intre timp am aflat ca lucreaza in domeniul Vw si am zis ia hai sa trag o tura sa se uite putin la masina... tocmai pulveriza spray pe un casetofon de Vw Touran si l-am intrebat ce face acolo si mi-a zis ca are la spate niste fie imbacsite unele chiar topite putin si poate le rezolva cu sprayul... In fine dupa ce am vb cu el, cand sa plec i-am zis sa-mi dea si mie putin sprayul mai ales ca a zis ca e de contacte electrice special ... am dat din abundenta pe sistemul de incuietoare in cauza si... surpriza s-a rezolvat problema, acum sta si martorul bord aprins cand deschid portiera sofer si ledul din portiera... :icon_thumleft: Am rezolvat-o cel mai ieftin deocamdata... Sprayul era mare, cutia alba mare (seama mai degraba cu alea vopsea) si pe el scria ,,Kent'' - sper sa nu se considere reclama.... Am incercat si la sistemul de la spate la portbagaj dar degeaba, nu mi s-a rezolvat o mica problema ( anume nu mi se aprinde becul din portbagaj si nici vreun martor in bord precum ca am deschis portbagajul)

Modificat de silviu4you2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu, deocamdata ti-a curatat un pic pe acolo..... dar problema switch-urilor este ca se toceste pin-ul de actionare. Deci, mai tarziu sau mai curant, tot o sa trebuiasca sa desfaci si sa-l schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:mop: Ms, deci trebuie sa urmaresc aspectul in continuare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema f simplu.

Am dat cu spray WD40 prin toate gaurelele de pe la broasca si gata. Catva timp mai tarziu au reinceput sa functioneza toate (martorul din bord, plafoniera si parca mai era ceva). A trecut 1 an de-atunci si e ok.

Nu dati banii repede, incercati inainte sa rezolvati problemele prin metode mai simple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buzzerul de la faruri aprinse.....

Poate tu ai avut noroc si au fost oxidate doar contactele din switch, la tine.

Nu zic sa nu incerce lumea cu tot ce se poate, inainte de schimbare lui (care se realizeaza cu costuri modice, fata de o yala noua...care e in jurul la 700 lei) dar atentie, anumite substante ataca plasticul de pe limba de metal care actioneaza switch-ul si o strica - si atunci chiar e nevoie de alta yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, buzzerul si lampa aia din portiera , care se aprinde atunci cand o deschizi. Era vorba despre portiera de la sofer.

Nu stiu daca WD40 ataca ceva, nu stiu sa aiba restrictii in folosire, pe eticheta de pe tub nu scrie nimic de genul asta.Eu am dat si pe la manetele de semnalizare, cele pentru stergatoare, yala de contact, mecanism inchidere portbagaj si pe unde mi s-a mai nazarit mie ca ar trebui.

S-a facut anul si totul e in regula. Merita incercat.

Si ar mai fi ceva:

Prin magazinele de profil, prin supermarket-uri, exista un ulei pentru mecanisme fine, nu e scump.

Cu o seringa de marime medie puteti baga si astfel de ulei prin cele mai greu accesibile locuri. Eu am facut si asta.

Si dupa cum am spus, a trecut anul fara sa mai apara nici o problema.

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD ataca garniturile din silicon din mufe si cred ca si cauciucul care imbraca limba ce actioneaza switchul.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine vad ca n-a atacat nimic, switch-ul functioneaza si a trecut un an. Intre timp a fost si vara si iarna, cu variatiile de temperatura aferente. Ma gandeam ca o sa apara probleme iarna, datorita rigiditatii, contractiilor la rece....dar nici oproblema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa strang poze, sa vedeti unele in ce hal ajung....

Sa te tina, cat mai mult ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! :salut:

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu problema cu acest martor care nu se mai aprinde cand deschid usa soferului, plus manerul interior pentru dechis usa defect, e liber nu mai e prins in arc. Am o intrebare, sa repar acel maner ca sa pot deshide usa din interior este de ajuns daca desfac partea de plastic neagre de pe usa ( cea cu butonul reglat oglinzi ) ? sau trebuie sa desfac toata usa etc? intreb pentru ca vad ca multi au desfacut fatada usii si sper sa nu fie nevoie. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata usii se poate desface f usor si cred ca e cea mai buna solutie pt tine.asa poti vedea tot mecanismul care actioneaza deschiderea usii din interior.cat despre switch ul care iti face probleme,asa cum zicea Florin mai sus se poate schimba cu costuri modice.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un alt forum am citit ca lipiturile de pe acel switch pot fi reparate, sunt 4 de toate si unul e responsabil de sesizarea usii cand e deschisa . Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta in cazul in care s-au desfacut lipiturile de pe placa. Daca insa este defect insusi switch-ul, poti sa lipesti cat vrei cele 4 lipituri.....

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI asta e adevarat, la mine acum 2 zile nu mi s a mai aprins becul plafonierei cand deschideam usile din fata, azi dimineata cand am plecat la lucru minune! se aprindea plafoniera cand deschideam usile..ce bine am zis..dupa 30 min cand sa inchid usa caci fiind distribuitor intru ies de multe ori din masina, nu am mai putut, ba la 1 mom dat parca maneta din interior era mai slabita, am incercat sa inchid usa ..lovea ciocu n metal ..si cand am inchis o ins farsit..maneta era deja slabita de tot..si asta a fost. Ori s a stricat de la prea multe inchideri deschideri acel arc...coarda ce o fi...sau de la o ploaie puternica prin care am fost acu 2 zile...habar n am.maine o sa o desfac...sper sa i dau de cap. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil s-a rupt cablul de actionare sau e desprins ceva pe acolo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sau a sarit carligul, din maner - varianta cea mai convenabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a rupt carligul din maner ..se mai tine de abia intr un fir:) acum l am desfacut. AM dat comanda pentru unul nou, ideea e ca am o problema si cu lumina care nu se aprinde cand deschid usa, aici am gasit un tutorial f bun pentru Skoda octavia : http://www.briskoda....ch-microswitch/ . La mine cand merge cand nu merge acel microswitch responsabil de faza cu lumnile, oamenii astia l schimba, sunt curios daca lipiturile reci sunt dezlipite sau e bulit de tot.

PS Ce trebuie sa faca un om pe forumul acesta ca sa poata pune niste poze?

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul se schimba separat de lipiturile placii.switch-ul este in afara yalei. e bine daca umbli sa desfaci si yala si sa refaci/intaresti lipiturile pe placa yalei. daca spui ca are momente cand merge cand nu este tija lui pe duca sau chiar lipituri care fac figuri avand in vedere vibratiile care le suporta yala la inchiderea usii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa foloseasca More Reply Options, dupa care Attach files.

Tutorialul e ok, cu mentiunea ca la Octavia, butucul este fixat de doua suruburi torx, pe lateral - nu unul singur, cum apare in poze - unde e o usa de G4.

Switch - cumpara Saia Burgess.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tija switch ului vrei sa zici? am inteles ca e de plastic ceva acolo care cedeaza si atunci nu ai ce face si trebuie altul. Inainte m am uitat la un tutorial pentru vw si acolo erau lipituri chiar pe microswitch , la oktavia sa inteleg ca pe placa yalei ar fi lipiturile ..k

Am luat V4NSUL o buc la 8 euro.

Legat de attach, sunt membru de 3 sapt, cand scriu un post nu am optiunea de attach files jos in stanga, unde gasesc aceasta optiune "More reply options" ?

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!