Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

salut

imi puteti spune si mie daca erorile sunt de switch-ul din broasca? la deschidere usa ( stanga si dreapta fata doar) nu-mi arata in bord , nu se aprinde decat lampa de pe usa stanga si nu se aude buzzerul... multumesc

 

VCDS Version: Release 11.11.3

Data version: 20120401

Wednesday,17,April,2013,17:32:02:32264

Chassis Type: 1U - Skoda Octavia I

Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 22 29 35 36 37 39 46 56 76

VIN: TMBCX41U342870613  
Mileage: 149160km/92683miles

 

Address 17: Instruments        Labels: 1U0-920-xxx-17.lbl

 

   Part No: 1U0 920
841 B

   Component:
KOMBI+WEGFAHRSP VDO V10 

   Coding: 19113

   Shop #: WSC
31480 

   VCID:
30650E19F038729
TMBCX41U342870613    

SKZ7Z0C2173720

 

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

            80-10 -
Single-Wire Operation - Intermittent

 

-------------------------------------------------------------------------------



Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl

   Part No: 6N0 909
901

   Component: Gateway
K<->CAN    0001 

   Coding: 00006

   Shop #: WSC
31480 

   VCID:
F0E54E19B0B8B29

 

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

            80-10 -
Single-Wire Operation - Intermittent

 

-------------------------------------------------------------------------------

Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl

   Part No: 1C0 959
799 B

   Component: 3X
Komfortgerát HLO 0003 

   Coding: 00259

   Shop #: WSC
31480 

   VCID:
36693801125C5C9

 

   Subsystem 1 - Part
No: 1U4959801D

 

   Component: 3X
Tõrsteuer.FS KLO 0202 

 

   Subsystem 2 - Part
No: 1U4959802D

 

   Component: 3X
Tõrsteuer.BF KLO 0202 

 

   Subsystem 3 - Part
No: 1U0959811D

 

   Component: 3X
Tõrsteuer.HL KLO 0202 

 

   Subsystem 4 - Part
No: 1U0959812D

 

   Component: 3X
Tõrsteuer.HR KLO 0202 


 

2 Faults Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

            80-00 -
Single-Wire Operation

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver
Side (F220)

            27-10 -
Implausible Signal - Intermittent


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este din switch.. ai ceva fire intrerupe cred. verifica in mansoanele de la usile fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...merci mult , am sa verific....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Verifica cablajul precum si mufa din calculatorul de usa - vezi sa nu fie contacte oxidate/pini corodati - acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AndreiVarcus

Salut, ce model de microswitch trebuie sa-mi iau ca sa schimb la ambele portiere si stanga si dreapta ca nu mi se aprinde martorul nici la stanga nici la dreapta.

 

La Skoda Octavia 1 tour

 

V4NCT7 - e bun asta??? http://www.adelaida.ro/microintrerupator-v4nct7-5a-250v-saia-burgess.html

Modificat de AndreiVarcus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, da.... e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei Varcus, s-au stricat amandoua deodata? Cam mare coincidenta daca raspunsul este da. 

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Am o skoda octavia tour, an fabricatie 2006, si as vrea sa aflu cum pot demonta swicth-ul de la portiera fata stanga. Daca e si un clip... ceva...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usa dreapta rezolvat... am schimbat switch-ul , doar capacelul ( 16 lei cod V4NCT7 ) , merge perfect.... a mai ramas usa stanga, dar am probleme cu suruburile de la broasca, am folosit un torx m8 cam naspa si s-au distrus ambele... trebuie sa gasesc vreo modalitate sa le desfac ... oricum datorita forumului am rezolvat o problema ...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu reusesti sa le desfaci un torx mai mare indesat in surub, cumpara-ti un set de extractoare si le dai afara imediat

post-11532-0-93906900-1371315494_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor... Vreau sa va spun ca am reparat swicth-ul portierei stanga, in parcare... Defectul cel mai intalnit, probabil, la un swicth de la portiera, e faptul ca se roade sau efectiv se rupe, capul butonului swicth-ului. De aceea, acesta se poate repara simplu. Se ia un cablu de cupru de 2,5 mm, se taie izolatia de plastic, cu o surubelnita cu cap drept foarte putin mai mare decat diametrul izolatiei cablului (cat sa intre izolatia pe restul butonului, fara a deranja culisarea acestuia), se largeste izolatia respectiva pe o adancime de max. 0,5mm. I se toarna o picatura de PICATURA in partea care sa va atasa de butonul swicti-ului si se lasa cel putin 10 min. Se taie surplusul izolatiei de la cablu de cupru atat cat sa fie actionat de yala la deschiderea portierei. Se monteaza swicth-ul pe yala, se monteaza yala...si cam asta e... Suna cam a munca de chinez batran..., dar eu tin la piesele originale ale masinii, si va spun ca, decat sa schimbati un swicth de 10 lei cu cel pe care-l aveti deja pe masina..., mai degraba il reparati..., si astea toate, in parcare... E bine sa aveti si un minim de cunostinte sau/si imaginatie in domeniul mecanicii fine..., si foarte multa rabdare.

Multumesc inca odata domnului Al Bundy pentru ajutor... Sper sa ma pot revansa vreodata... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca nu gasesti tamburusul ala rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai ramas usa stanga, dar am probleme cu suruburile de la broasca, am folosit un torx m8 cam naspa si s-au distrus ambele...

 

merge si cu daltita/surubelnita si un ciocan mic.....

 

pe viitor incearca sa folosesti chei bune, ca sa nu mai strici suruburile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult... le-am desfacut ieri, initial am dat gaura in ele cu un spiral mic si putin pe marginea surubului (cea mai bombata), dupa care cu o surubelnita am batut usor si gata... am pus altele noi...am schimbat si microcontactul (doar capacul) , becul se aprinde in usa dar tot nu vrea sa-mi arate in bord... trebuie sa mai verific odata cablajul si mufa din usa cu aparatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu toate masinile arata in bord, usa deschisa.... portbagajul cand il deschizi, iti arata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

display-ul e maxidot... a aratat inainte, acum arata tot ( capota, portbagaj, usi spate si dreapta fata) , numai usa sofer nu mai vrea...

post-45061-0-87130100-1371541198_thumb.j

Modificat de tony3626
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, clar - daca ai maxidot immo 3 - trebuie sa-ti arate.... verifica pinii din mufa calculatorului de usa, verifica cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merci mult, am rezolvat...era exact un pin de la calc din usa, era retezat...l-am pus pe direct (decupat din plastic sa am acces la placa, lipit , izolat) ...acum functoneaza perfect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeași problema am și eu la portiera dreapta. Clipește doar o secunda lumina din portiera si pe MaxiDot nimic.

Marti merg la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA service o sa-ti schimbe broasca cu totul. poti schimba doar switchul din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ziua, urmaresc de mult timp postarile legate de probleme la usi, de cind am inceput sa am tot felul de probleme marunte, insa acum s-au cam adunat ..

la mine, la octavia 1 (tour) 1,9tdi alh 2006, uneori cind inchid din telecomanda de la alarma, se inchid usile si usa de la sofer si dreapta spate se descuie singure, de la sofer din cheie se actioneaza doar usa de la sofer si atit, din interior, din butonul de pe usa are acelasi simptom, se deschid in secunda urmatoare usa de la sofer si dreapta spate, martorul din bord nu mai indica uneori, si nici nu mai piuie cind las lumini aprinse, plafoniera uneori se aprinde alteori nu,

precizez ca usile din stinga amindoua au fost schimbate la reprezentanta in urma unui accident, cu 5 ani in urma,  si de atunci am avut probleme cu apa intrata in usa, mi-au lipit din nou folia si nu a mai intrat apa, acum 2 ani am schimbat macaraua din usa sofer, si de atunci nu sa mai umblat la usa, si in ultimul an au inceput problemele mai sus mentionate adunindu-se una cite una. mai de curind am observat ca iar a intrat apa in usa de la sofer,ca ramane pe cheder jos ..

problema cea mai grava se pare ca este la usa din dreapta spate care nu se mai deschide nici de la clapeta interioara, ci  numai din butonul de inchis/deschis de la usa soferului, insa de inchis se inchide si din telecomanda alarmei.

as vrea daca puteti sa-mi ziceti cu ce sa incep, am inteles ca sint lipituri reci, si switchul de inlocuit, am gasit de cumparat, dar numai cu butonul in forma cilindrica, si se apasa din lateralul cilindrului difera de cele vazute prin postari, in rest are aceleasi dimensiuni. 

de asemenea nu am inteles exact care din suruburi de sustinere nu trebuie desfacute de tot din cele 2 cu capacele de la incuietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepi cu desfacutul yalelor, pe rand - verifica mufa la calculatorul de usa de la sofer - sa nu ai si pe acolo contacte oxidate.

 

yalele le reconditionezi total, daca tot le dai jos - refacut lipituri, curatat colectoare motorase, inlocuit switch-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 am verificat mufa la calculatorul de usa de la sofer, era perfect curata, si nici un pin oxidat

, am dat preventiv cu un spray de contact, nu stiu daca e bine, am sters cu un servetel si dupa ce sa uscat am pus la loc.

din pacate sa rupt acel izolator de usa,din folie, si l-am lipit cu banda adeziva, cum de alfel se mai intimplase si inainte.

sper sa gasesc exact switch ca cel de pe masina, din pacate am gasit ceva, cred chinezesc la 3 lei, cu3 pini de legatura, nu stiu daca merge schimbat cu asta, mai departe sper sa ajung sa desfac si incuietoarea, sper sa ma descurc, inca nu mi-e clar exact ordinea suruburilor care trebuie desfacute.  

recunosc ca am avut ceva bataie de cap, doar in faza asta, cu greu am reusit sa pun totul la loc, mai ales cablul de la clapeta interioara si butonul de pe tija de incuiat usa, cel care intra in usa cind se incuie ... macar stiu ce ma asteapta data viitoare, si sper sa am mai mult timp la dispozitie

. daca a pus cineva altfel de switch decit cel original,va rog sa-mi spuneti, daca nu de unde gasesc exact de cumparat . 

va multumesc!

Modificat de laur71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altfel, gasesti la magazinele de electronice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!