Jump to content

Wolfie...my dream


CosminB

Postare recomandată

Salut pasionatii membrii ai acestui forum.

Sunt proaspatul (chiar foarte proaspat, vineri 10 sept am ridicat-o de la PBN) proprietar al unui Golf 1.4 TSI - 122 cp alb-candy.

Atunci cand mi-am facut contul aveam o Fabia 1.4 50kw tot alba, cumparata cu vreo 100k de km la bord. O masina corecta pentru banii si pretentiile mele.

Am vandut Fabia si am platit avansul pentru masina la care face referire acest topic.

Configuratia este in varianta HL la care am adaugat alarma, climatronic, stopuri led si xenon. Mi-as mai fi dorit scaune incalzite si RCD 510 +rear camera, dar astea au fost posibilitatile, m-am pliat pe ele :D .

Avand in vedere masina pe care am avut inainte, diferentele sunt ...dramatice. In sensul ca de cateva zile am o mina extrem de pozitiva, motivul fiind, desigur, Wolfie, ca asa a fost "botezat".

Imi place foarte mult cutia de viteze, stabilitatea pe viraje, calitatea materialelor din interior, lumina, mai ales pe faza lunga.

Stiu ca avem colegi cu masini mult mai aspectuoase, performante si impunatoare, insa pentru mine masina asta este un vis.

Pe termen scurt as intentiona sa ii pun o folie legala (ce transparenta recomandati?), ceva optimizari soft (nu stiu daca se poate activa inchiderea automata a geamurilor atunci cand incui masina, aveam la Fabie si

imi era foarte utila functia, leaving/coming home), si altele pe care acum nu le cunosc, dar am sa le descopar probabil rasfoind mai adanc forumul.

Pozele nu sunt stralucite, dar sunt singurele pe care le am momentan la indemana, promit sa revin cu unele mai ingrijite.

post-5117-1284638692_thumb.jpg

post-5117-1284638700_thumb.jpg

Link către comentariu

Salutare. Felicitari pentru masina! Imi place ca i-ai pus xenon si led-uri. Eu insa, inca mai regret ca nu mi-am luat scaune incalizite.

Sa o conduci sanatos!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Imi place mult masina ta. Alegerea pentru xenon si stopuri led a fost una inteleapta. Imi place si culoarea. Iti recomand NAVI RNS510 touchscreen(cand vor fi posibilitati materiale). Nu o sa regreti!

Link către comentariu

Iti recomand folie Llumar. Si montata undeva la o firma mare, gen Exp. Detailing ca sa nu ai probleme cu garantia.

O sa te coste cam 450-500 ron. Succes si cat mai multi km.

Link către comentariu

Foarte frumoasa sa o stapanesti sanataos .. parca arata mai rea cu farurile cu xenon decat cu cele normale :) asteptam acum poze cu spatele si cu interiorul

Cat mai multi Km fara probleme!

Link către comentariu

Foarte frumos!Sa te duca multi km fara probleme!

Mai pune si tu ceva poze interior/exterior si din spate sa vedem cum sunt ledurile :icon_thumright:

Link către comentariu

Multumesc mult pentru urari!

In sfarsitul asta de saptamana sper sa ii fac mai multe poze, dupa o prealabila spalare :).

In legatura cu folia, m-as orienta spre 3M FX high performance. Ma gandesc ca nu afecteaza garantia, nu?

Link către comentariu

Am vazut ieri si apoi astazi masina, am adminrat-o pe indelete, sper ca nu te-ai speriat ca nu mai plecam de langa masina, nu stiam la ce sa ma uit mai repede, la stopurile cu led, la farurile cu xenon sau la dsg. Foarte bine arata masina, un RCD 510 ar fi fost perfect.

PS: masina sta de 2 zile in acelasi loc, eu la inceput, cand aveam masina noua, eram mai mult pe strada.

Link către comentariu

@cristian

merci de aprecieri. masina a stat acolo unde ai vazut-o pentru ca am fost plecat din oras cu munca si am mers cu masina de la serviciu. oricum as prefera ca primii 1000-2000 de km sa ii fac in afara traficului de bucuresti pe cat posibil. despre rcd510 sunt perfect de acord, dar atat s-a putut ;)

Modificat de CosminB
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ai facut o alegere pe cinste si iti doresc milioane de km cu ea fara probleme. Sa o stapanesti sanatos.

Spune-mi te rog cat ai asteptat dupa ea. Eu am dat comanda de TL cu DSG, am asteptat 1 luna si se pare ca mai am inca 1 luna...

Link către comentariu

Sa o conduci mult si bine is fara evenimente rutiere. Arata superb sa mai adaugi poze sa vedem si interioru. Folie potzi sa pui pe ea cum am eu 95% spate +haion si 74% fatza. multa bafta :(

Link către comentariu

Multumesc mult de urari!

@CRISTI K Am comandat pe 8 iulie si am primit pe 10 septembrie, deci 2 luni, cu tot cu augustul plin de concedii in Ger, asa ca s-ar putea sa o primesti un pic mai iute. Asteptare usoara.

@Ultras Dupa prima spalare cu siguranta am sa pun, deocamdata nu s-a intamplat, dar va fi in wkndul asta daca nu ne ploua din nou... Deocamdata am in plan achizitia de jante+anvelope iarna (tabla si dunlop 3d pe 15"). Daca vine iarna repede peste noi, aman folia pt la primavara.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Mai dam un pic cu pamatuful p'aci si pun niste poze facute duminica, pentru ca astazi am schimbat sezonul la anvelope si jante :vaidecapulmeu:

post-5117-0-62418500-1288816194_thumb.jp

post-5117-0-06743200-1288816201_thumb.jp

post-5117-0-48858900-1288816205_thumb.jp

post-5117-0-48425100-1288816544_thumb.jp

post-5117-0-37620300-1288816551_thumb.jp

Link către comentariu

nice car ! ... treaba cu proiectorul oprit e functia aia cornering? :D .... ca vad rotile virate si ma gandeam si io asa :rolleyes:

Modificat de davides
Link către comentariu

Omfg cat de tari pot sa fie stopurile de pe spate cu leduri...spune-mi te rog cat te-a costat optiunea cu leduri pe spate sau care e smecheria cu ea? Oricum la un leasing as spune ca face toti banii! Cum de ai ales alb pentru masina? Nu ca nu i-ar sta bine am vazut foarte multe Golfuri 6 albe.

Normal ca asteptam mai multe detalii despre 1.4 TSI si despre DSG normal.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

@davides da, de acolo i se trage :) nu da simetric in poze, dar noapte prin locuri inguste si necunoscute e utila

@bbogdanmircea merci de parere man. stopurile au fost undeva pe la 250e fTVA. si eu am considerat ca merita, de aceea le-am bifat...

culoarea mi se pare ca da ok pe model, nu atat de rau comparativ cu alte nuante incat sa merite pretul cerut ca si diferenta

Link către comentariu
  • 1 year later...

n-am mai scris demult dar doar din cauza de lipsa de evenimente/modificari notabile.

Intre timp am "profitat" de faptul ca am lovit un patruped si am fost nevoit sa inlocuiesc bara fata. Tocmai cand am fost sa iau stampila pentru casco de la pbn

am observat un model R-line expus si mi-a placut.

Au fost ceva modificari, in special la modul cum sunt prinsi stropitorii de faruri si la spoiler, care are alta forma si e mai mare.

Masina arata acum asa

imag0630l.jpg.

Prin toamna am pus si folie 35/50. Astept sa se mai indrepte vremea, sa-i fac niste poze ca sa va puteti face o idee.

Acum sunt in faza in care trebuie sa iau niste jante pentru gumele de vara si as avea nevoie de ochiul vostru cel educat estetic.

As vrea ceva negru/graphit/gri care sa contrasteze cumva culoarea masinii.

Eu m-am oprit pana acum asupra celor 3 demai jos, dar sugestiile sunt bine-venite. precizez ca pastrez gumele stock, deci diametrul este 16 toli.

oz power

jante-oz-power-8x18-4a872f78f5b831247-0-0-0-0-0.jpg

oz adrenalina bdc

janta-oz-racing-adrenalina-bdc-1493b478a4402ea42-600-0-1-95-1.jpg

borbet lvl 5

borbet_lv5_anth_ci3_l.jpg

Link către comentariu

Am admirat si pe topicul de G6 retrofit (parca) noul look. Arata foarte bine pe alb R-line.

Incearca sa cauti un model mai exclusivist daca e. Parere personala este ca modelul de mai jos arata bine, iar toate ar arata mai bine daca ar fi pe 17-18".

oz_ego.jpg

Link către comentariu

merci the_ego. arata bine astea. din pacate, cred ca fara suspensie sport, ce e mai mare de 16 arata...ciudat. e doar o parere.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!